Tour de Pałuki

30 kwietnia – 3 maja 2016
koordynator Monika Zakrzewska i Klub Turystyki Kolarskiej „Żniniok”

Pałuki to region kulturowy w województwach kujawsko-pomorskim i wielkopolskim (liczy 2156 km²), obszar był częścią historycznej ziemi kaliskiej. O miano głównego miasta Pałuk konkurują Kcynia, Szubin i Żnin. Termin Pałuki wywodzi się prawdopodobnie od wyrazu łuk, łęk, łęg, oznaczającego trawiastą nizinę pomiędzy gruntami ornymi, lub od łukowatego kształtu niewielkich, ale wszechobecnych w tym rejonie wzniesień. Pojawiła się ona po raz pierwszy w źródłach w XIV (u Janka z Czarnkowa, a niedługo później i u Jana Długosza jako terra Palucacensis). Więcej do poczytania o regionie znajduje się na przykład tutaj http://znin.pl/pl/contents/166

Zbiórka

30 kwietnia, godz. 11.00 na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Pałuckiego Oddziału PTTK w Żninie, ul. Szkolna 16.

Dojazd

Mapa – jak dojechać do ośrodka. Najkorzystniej autem, jeśli będziecie mieć wolne miejsce w samochodzie i ochotę na zabranie dodatkowych współpasażerów prosimy o kontakt.

Ramowy plan tras rowerowych

30 kwietnia ­

Zmodyfikowana trasa szlaku Czterech Gmin w stronę Janowca Wielkopolskiego, opcja minimum ok. 40 km, opcja maksimum ok. 70 km.

1 maja ­

Wzdłuż Szlaku Piastowskiego – Żnin – Wenecja – Biskupin – Grochowiska Szlacheckie – Gąsawa – Chomiąża Szlachecka – Pniewy, opcja minimum ok. 40 km, opcja maksimum ok. 70 km.

2 maja

Szlakiem Pałuckich Krajobrazów, ok. 70 km.

3 maja

Żnin i okolice, zwiedzanie rezerwatu archeologicznego w Biskupinie, w którym będzie miał miejsce festyn „Archeologiczna Wioska”. Zostanie odtworzony świat dawnych rzemiosł. W trakcie majówki można będzie uczestniczyć w warsztatach, pokazach i degustacjach.

Atrakcje

Każdego wieczoru planujemy pokaz zdjęć podróżniczych, m.in. Monika Zakrzewska opowie o BaltiCCyclej po Islandii w 2015 roku „Trolle na kole!”, Joanna Mikulska i Saulius Prabulis opowiedzą o indywidualnej podróży rowerowej „Hanoi-Bankog”.

Ognisko jednego z wieczorów zapewniają organizatorzy.
Zapraszamy na przejażdżkę koleją wąskotorową przez Pałuki.

2-3 maja odbędą się Dni Żnina. Z tej okazji 2 maja koncert Kamila Bednarka, a 3 maja Zbigniewa Wodeckiego. Zapraszamy do rezerwacji miejsc.

Nocleg

Do dyspozycji będziemy mieć 7 domków po 6 osób w każdym (domki są wyposażone toaletę z umywalką, prysznice i kuchnia dla mieszkańców domków znajdują się w oddzielnym budynku), 4 pokoje dla 6 osób w pawilonie (pokoje w pawilonie mają łazienki z prysznicami) i jeden pokój dla 4 osób. Koszt od jednej osoby to 20 zł za noc.

Istnieje też możliwość noclegu na polu namiotowym.

Dla osób zainteresowanych mniejszymi pokojami dysponujemy kontaktami do innych miejsc noclegowych. Osoby śpiące poza ośrodkiem samodzielnie rezerwują sobie nocleg, są oczywiście zwolnione z opłaty noclegowej na wyprawie.

Istnieje możliwość noclegu w ośrodku przed/po rozpoczęciu wyprawy. Proszę zaznaczyć to w zgłoszeniu.

Jedzenie

We własnym zakresie. Wszystkie osoby nocujące w Ośrodku mają możliwość bezpłatnego skorzystania z kuchni turystycznej z piecykiem i lodówką.

Ubezpieczenie

Każdy we własnym zakresie. Apteczka i serwis rowerowy ze strony CROTOS-u.

Koszt

80 zł od osoby, obejmuje:

– nocleg za 3 dni (noc 20 zł od osoby),

– prowiant na ognisko

– składka organizacyjna (przygotowanie tras i noclegu, mapki, asysta)

Wyliczoną opłatę prosimy przelać na konto:
Stowarzyszenie Podróżników CROTOS
ul. Sobieskiego 6/57
02-957 Warszawa
ING Bank Śląski
77105010411000002305516409

Zgłoszenia

Prosimy o zgłoszenia mailem na adres info@bicycle.pl w terminie do 25 kwietnia 2016 roku zawierające:

imię i nazwisko
adres mailowy i telefon
ilość dni
sposób dojazdu na miejsce i z jakiego miasta
Wyrażenie zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych dla celów potrzebnych do rejestracji uczestników (zgodnie z ustawą z dn. 29.08.97 roku o ochronie danych osobowych tj. Dz.U. nr 101, poz. 926 ze zm

Kontakt

Noclegi, dojazd, wyżywienie: Joanna Mikulska, info@bicycle.pl , tel. 693 324 794.

Merytoryka wyprawy: Monika Zakrzewska, monikazak@yahoo.co.uk , tel. 660 696 312.