Majówka – Podkarpacie południowe

1-4 maja 2014

(czwartek – niedziela)

Rzeszów – Lubenia – Lutcza – Odrzykoń – Kombornia – Haczów – Wróblik Szlachecki – Rymanów – Rymanów Zdrój – Królik Polski – Jaśliska – granica PL/SL – Čertižné – Medzilaborce – granica SL/PL – Komańcza – Prełuki – Chryszczata – Rabe – Lesko – Załuż – Sanok – Trepcza – Mrzygłód – Ulucz – Dynów – Rzeszów

koordynator Dariusz Rychlicki

foty Darka RychlickiegoPiotra Krelli

Było nas 45 osób i pies Dante. Bodaj pierwszy pies na krótkim CROTO i do tego przebiegł / przejechał w przyczepce cała trasą. Wytrwała psina, tak jak i jego Państwo. W najbardziej deszczowy dzień przejechali dłuższy górski odcinek, na którym trzeba było się kilka razy przeprawiać przez rwące górskie potoki. A oto poglądowe filmy cz. 1 i cz. 2.
Mieliśmy też gości, którzy dołączali do nas na dzień, dwa, bo albo mieszkali w okolicy, albo przejeżdżali w pobliżu.
Uczestnicy przyjechali z: Brwinowa, Buska-Zdroju, Częstochowy, Gdańska, Gdyni, Grudziądza, Kielc, Krakowa, Libuszy, Lipinek, Lublina, Łodzi, Marek, Ożarowa Mazowieckiego, Płocka, Radomska, Szczawna Zdroju, Wałbrzycha, Warszawy, Wołkowyi, Wołomina, Wrocławia, Zawadzkiego, Zawiercia.
Słońca 2 dni, pół dnia burzy, 1,5 dnia pochmurności z deszczem. Z tego powodu tylko raz udało nam się grillować kiełbaskę, a drewno na ognisko i zastrugane patyki zostały niewykorzystane. Humory i kondycja dopisała.

W opłacie 100 zł za członkostwo w wyprawie zapewniamy:

  • Nocleg w szkołach na podłodze. Należy posiadać własne materace i śpiwory! Dostęp do sanitariatów i zimnej wody. Jak będzie ciepła, traktujemy to jak bonus! Wyżywienie we własnym zakresie. W szkołach jest szansa na czajnik elektryczny, ale lepiej mieć kuchenki. Nocleg należy opuścić do godz. 11.
  • Transport bagażu (samochód z przyczepą) – nie przesadzajmy z kg! W samochodzie serwis rowerowy i apteczka.
  • Każdy uczestnik codziennie podczas map meetingu o godz. 9:00 dostaje czarno-białe ksero mapy z naniesionym śladem trasy i z opisami atrakcyjnych miejsc.
  • Ewentualnie ogniska czy grillowanie.

 

Start:

Rzeszów, 1 maja 2014 o godz. 10.00, parking za Urzędem Wojewódzkim przy ul. Grunwaldzkiej 15, od strony ogrodów bernardyńskich. Kierowca busa ładuje tam bagaż (limit 20 kg na osobę), czeka z mapami na spóźnialskich do godz. 13.00.

Dzień I –1 maja 2014 (czwartek)

~75 km

mapa

Rzeszów – Lubenia –Lutcza (dąb Poganin, 650-letni pomnik przyrody) – Odrzykoń (zamek Kamieniec znany z Zemsty Aleksandra Fredry; bilety: dzieci 3.50 zł, dorośli 4 zł, przewodnik 25 zł – we własnym zakresie) – rezerwat „Prządki” (obejmuje grupę ostańców skalnych, o wysokości ponad 20 m, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji przybrał oryginalne kształty) – Kombornia (pamiętacie Z Komborni w świat Stanisława Pigonia?)

Nocleg w Zespole Szkół w Komborni, ognisko lub grill wieczorem.

Dzień II –2 maja 2014 (piątek)

~85 km

Kombornia – Haczów (Zabytkowy kościół, jak pisał Piotr Łopatkiewicz – nie tylko największy, ale i najcenniejszy kościół drewniany w Europie, wykonany w konstrukcji zrębowej w systemie więżbowo-zaskrzynieniowym. Unikatowy charakter tego zabytku potęgowany jest przez polichromię figuralną z 1494.) – Wróblik Szlachecki – Rymanów – Rymanów Zdrój (znany z wody Celestynki, zjemy lody w parku zdrojowym) – Królik Polski – Jaśliska (tu rozgrywa się akcja filmu Wino truskawkowe) – Čertižné (Słowacja, obowiązują kaski poza terenem zabudowanym) – Medzilaborce (Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy Warhola, specyficzny klimat, obowiązkowy punkt wycieczki; wstęp: studenci 1.7 euro, dorośli 3.50 euro) – Komańcza

Nocleg w Zespole Szkół w Komańczy, ognisko wieczorem.

Dzień III – 3 maja 2014 (sobota)

~73 km

Komańcza – Prełuki – trawersujemy Chryszczatą – Rabe (jedyne w Bieszczadach gołoborze, źródła arsenowe) – Lesko – Załuż – Sanok (muzeum ikon, Galeria Zdzisława Beksińskiego, największy w Polsce skansen, warto obejrzeć przynajmniej Rynek Galicyjski; bilety: młodzież 8 zł, dorośli 12 zł) – Trepcza – Mrzygłód

Tego dnia trasa miejscami trudna nie zalecana dla roweru miejskiego. Trudy i żwir rekompensują widoki i dziki krajobraz. Dla posiadaczy „gorszych” rowerów, lub nie posiadających opon terenowych, zaproponuję alternatywna trasę.

Nocleg w szkole podstawowej w Mrzygłodzie.

Dzień IV – 4 maja 2014 (niedziela)

~70 km

Mrzygłód – Ulucz (piękna droga wzdłuż Sanu, cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego z 1510, prawdziwa „perełka”) – cały czas wzdłuż Sanu do Dynowa – Rzeszów
Trasy mogą ulec zmianie.

Uwagi:

Osoby chcące przyjechać wcześniej lub zostać dłużej, muszą rezerwować noclegi we własnym zakresie (nie wliczone w cenę rajdu), np. w PTSM, hotelu Polonia.
Samochód można pozostawić bezpłatnie na parkingu, z którego startujemy, o ile będzie miejsce (parking niestrzeżony). Obok parking podziemny strzeżony – płatny!
Istnieje możliwość podwiezienia samochodem na miejsce dołączenia /odłączenia do /z wyprawy w promieniu do 50 km w cenie 1,50 zł za kilometr, o ile nie koliduje to z zadaniami kierowcy wyznaczonymi przez organizatora rajdu, w uzgodnieniu z kierowcą i organizatorem.