Roztocze

7 – 10 czerwca 2007

4-dniowy rajd po Roztoczu przeszedł do historii. Na starcie stawiło się 60 osób z całej Polski. Najliczniej dopisała Warszawa – 18 osób, następny był Lublin – 8, Kraków – 4, z Łodzi i Wodzisławia Śląskiego przyjechały po 3 osoby, po 2 rowrzystów z Radomska, Torunia, Poznania i Koła; pozostali uczestnicy przybyli z Augustowa, Wrocławia, Świecia, Żyrardowa, Biłgoraja, Cieszyna, Katowic, Redy, Inowrocławia, Wołomina, Wrocławia, Piaseczna, Strzelec Opolskich, Raszyna, Żydowa i Żywca. Najmłodsza uczestniczka miała 4 lata i jechała razem z tatą, wieku najstarszego uczestnika nie znamy…

Współorganizatorem wyprawy na Roztocze był Andrzej Bakun z Rodzinnego Towarzystwa Rowerowego „Cyklista Lubelski”.

Relacje i zdjęcia z rajdu:
Grzegorza z Lublina
Jacka z Mazur

Rajd o formule swobodnej, co oznacza, iż jego uczestnicy otrzymują mapki a trasa na każdy dzień jest dodatkowo omówiona przez organizatorów. Nie tworzymy peletonu – każdy jedzie swoim tempem, zadaniem jest dotarcie na określone miejsce noclegu. Szlak jest łatwy, dzienne etapy niezbyt długie. Dla chętnych trasy alternatywne, dłuższe, o większym stopniu trudności. Miejsca startu i mety są jednakowe dla wszystkich. Bagaże są transportowane, nie trzeba ich wieźć na rowerze.
Trasa wiedzie wzdłuż Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza, daje możliwość poznania najpiękniejszych okolic Lubelszczyzny. Prowadzi bocznymi, bezpiecznymi drogami o małym natężeniu ruchu motorowego. Warto zobaczyć te – stosunkowo mało znane i jeszcze nie zadeptane przez turystów – miejsca z dobrze rozwiniętą bazą turystyczną.

KOSZT: 99 zł.
Zniżka 50%: dzieci, młodzież szkolna, studenci, emeryci, bezrobotni.
Zapraszamy rodziny z dziećmi – trzecia osoba z rodziny GRATIS!

W cenie zagwarantowane są:
– noclegi na polu namiotowym (namioty należy mieć ze sobą),
– samochód przewożący bagaże,
– dwa razy ognisko z kiełbasą,
– jedno wieczorne grillowanie,
– rano i wieczorem gorącą kawę i herbatę.

 

PROGRAM

7 czerwca (czwartek)
Lublin – Bychawa – Zakrzew – Batorz – Zdziłowice – Godziszów – Janów Lubelski
(ok. 70 km)

12:00 – zbiórka przy Dworcu Głównym PKP Lublin (dojazd grupy z Warszawy o godz. 11:40)
12:00 – przywitanie, omówienie trasy i start
18:00 – zakwaterowanie na kempingu w Janowie Lubelskim
20:00 – ognisko nad zalewem (kiełbaska i obsługa organizator)

Nocleg:
Ośrodek Sportu i Rekreacji „ZALEW” w Janowie Lubelskim
23-300 Janów Lubelski, ul. Turystyczna 10, woj. lubelskie
tel. (0-15) 87-21-338 fax. (0-15) 87-24-670

8 czerwca (piątek)
Janów Lubelski – Flisy – Władysławów – Andrzejówka – Biłgoraj – Józefów – Susiec
(ok. 70 km)

9:45 – wyjazd
18:00 – zakwaterowanie na kempingu w Suścu
20:00 – wieczorne grillowanie (produkty i obsługa organizator)

Nocleg: Camping Susiec
ul. Tomaszowska 7
tel. camping:084 665 48 94

9 czerwca (sobota)
Susiec – Krasnobród – Zwierzyniec – Obrocz – Wólka Wieprzecka – Topornica – Zamość – Szczebrzeszyn – Nielisz
(ok. 80 km)

9:45 – wyjazd
18:00 – zakwaterowanie w gospodarstwie agroturystycznym
20:00 – ognisko pożegnalne (kiełbaska i obsługa organizator)

Nocleg:Gospodarstwo agroturystyczne P. Henryk Bartoszczyk
Nielisz 14, tel. tel. 084 6312746

10 czerwca (niedziela)
Nielisz k. Szczebrzeszyna – Żółkiewka – Rybczewice – Piaski – Lublin
(ok. 65 km)

9:45 – wyjazd, dojazd do Lublina o dowolnej godzinie (grupa warszawska odjazd pociągu ze stacji PKP Lublin Główny o godz. 16:20)

CHARAKTERYSTYKA TRASY

Dzień pierwszy

Od Bychawy niezwykle piękny fragment szlaku. Panorama położonego w dole Batorza z górującą nad zabudową wieżą kościoła i morzem lasów w tle. W Batorzu mijamy murowany kościół z XIX wieku i dzwonnicę.
W Batorzu można udać się na wycieczkę trasą alternatywną. Prowadzić nas będą napotkane znaki niebieskie pieszego szlaku „centralnego”. Najpierw trafimy na cmentarz założony na terenie dawnego grodziska. Jest tu mogiła legendarnego przywódcy z okresu powstania styczniowego Marcina „Lelewela” Borelowskiego. Dwa kilometry dalej w lesie znajduje się pomnik w miejscu bitwy, podczas której zginął.
W Janowie Lubelskim biwakujemy nad zalewem (sztuczny zbiornik wodny) o powierzchni 40 ha. Specyfikę krajobrazu podkreślają przydrożne krzyże i kapliczki – zarówno stare, jak i nowe (wykonane przez miejscowych artystów rzeźbiarzy). Najstarsze pochodzą z końca XVIII wieku.

Dzień drugi
Kompleks Lasów Janowskich oraz leśne obszary leżące na południe od nich: Biłgoraj, piękne wzgórza Roztocza Zachodniego i Lasy Puszczy Solskiej, bogata sieć rzeczna, czyste i wolne od skażeń powietrze.
W Józefowie zaczynają się: Park Puszczy Solskiej, Roztoczański Park Narodowy, Krasnobrodzki Park Krajobrazowy – wymarzone tereny na spacery, wędrówki, grzybobrania. Warto zobaczyć józefowskie kamieniołomy, zabytki miasta, piękne malownicze doliny Nepryszki, Sopotu, Szumu. W Suścu – Czartowe Pole – obszar krajobrazowy o powierzchni 63,71 ha w dolinie potoku Sopot. Obszar Krajobrazowy „Szum” ma powierzchnię 16,96 ha, obejmuje przełomowy odcinek rzeki.
Torfowiskowo „Obary” o powierzchni 82,25 ha charakteryzuje się rzadkimi okazami roślin północnych i atlantyckich.

Dzień trzeci
Etap przebiega przez samo serce Roztocza. Susiec jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych tego regionu, słynie z żywicznych sosnowych lasów i małych wodospadów, zwanych szumami, chronionych w rezerwacie „Nad Tanwią” (poza szlakiem). Wart uwagi jest także murowany kościół z XIX wieku, położony na wzgórzu. Ciekawe jest owiane legendami wzgórze Kościółek, znajdujące się w widłach Jelenia i Tanwi. Najwcześniejsze ślady osadnictwa datuje się tam na VIII-IX wiek, a grodzisko na XII-XIII wiek.
Krasnobród posiada niezaprzeczalne walory klimatyczne, nazywany jest często „sercem Roztocza”. Do najwyższych otaczających go wzgórz należą: góra Chełmowa, dawniej zwana Księżą o wysokości 336 m n.p.m. oraz wzgórze z nieczynnym kamieniołomem. Na obrzeżach gminy Krasnobród znajduje się najwyższe wzniesienie Roztocza Środkowego – Wapielnia 387 m n.p.m. Miasto leży na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego i w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Zwierzyniec to z kolei także ciekawe zabytki: barokowy kościół na wyspie z XVIII wieku, stary browar z początku XIX wieku, a także wiele budynków pamiętających czasy Ordynacji Zamojskiej.
Zwiedzajcie, podziwiajcie i odwiedzajcie renesansowe miasto arkad – jedyne takie w Polsce. Zamość zadziwia malowniczością, różnorodnością i tajemniczością. Zaprojektowany jako miasto idealne spełnia oczekiwania miłośników wyrafinowanej architektury, poszukiwaczy niezwykłych klimatów, zapaleńców buszujących po fortyfikacjach i podziemnych korytarzach oraz smakoszy roztoczańskiej kuchni.
Szczebrzeszyn to miasteczko, które zachowało kresowy charakter. Wokół rynku dwa kościoły (oba z XVII wieku), cerkiew i synagoga.

Dzień czwarty
Trasa powrotna do Lublina wiedzie pięknymi drogami wiejskimi Wyżyny Lubelskiej.