Spod Giewontu pod Trzy Korony
30.05 – 02.06.2013
(czwartek – niedziela)
pomysłodawca trasy: Andrzej Kriegel
koordynator: Joanna Mikulska
W rajdzie wzięło udział 52 osoby. Dzięki obecności jednego obywatela z Litwy rajd miał charakter międzynarodowy. Po drogach Podhala i Spiszu, z nieodłącznym widokiem na Tatry, pedałowało 15 kobiet i 37 mężczyzn, w tym najmłodszy z uczestników mający 14 lat. Pomimo katastrofalnej prognozy pogody deszcz rozpadał się na dobre dopiero w niedziele po południu, a w piątek podróżującym spod Tatry pod Pieniny towarzyszyło słońce i błękitne niebo. Ekipa uczestników była bardzo sprawna i samozorganizowania, tak że zaplanowane warianty udało się każdego dnia, w różnych proporcjach, przetestować. Podczas rajdu dotarliśmy chyba najwyżej w historii krótkich CROTO-wypraw, bo do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich położonego na 1671 m n.p.m. i wszyscy uczestnicy tego wariantu zgodnie potwierdzają, że to tam jest najlepsza szarlotka w Tatrach. Poza jednym zdezelowanym pedałem wyprawa obyła się bez dodatkowych problemów technicznych.
Nocleg stacjonarnie! Pole namiotowe „Mostowi” na Harendzie, w malowniczej dzielnicy Zakopanego: Ustup 13, 34-500 Zakopane.
Odcinki dzienne są różnorodne. Polecamy łączenie tras rowerowych i pieszych, aby skorzystać maksymalnie z gór. Prawie każdego dnia proponujemy alternatywne trasy dla mniej i bardziej wymagających.
30 maja, czwartek (Boże Ciało)
map meeting godz. 9:00
wariant I, 75 km
Harenda – Poronin – Biały Dunajec – Bańska Niżna – Skrzypne – Maruszyna – Ludźmierz – Krauszów – Długopole – Wróblówka – Czarny Dunajec – Koniówka – Chochołów – Kościelisko – Zakopane – Harenda
wariant II, 50 km
Harenda – Poronin – Biały Dunajec – Bańska Niżna – Skrzypne – Czerwienne – Ciche – Chochołów – Kościelisko – Zakopane – Harenda
Zwiedzanie Zakopanego i okolicznych miejscowości, cały czas z widokami na Tatry Zachodnie i Wysokie. W Zakopanym polecamy stary cmentarz na Pęksowym Brzysku oraz „Dom pod Jedlami” według projektu Stanisława Witkiewicza. Odwiedzimy Ludźmierz z XIII-wiecznym sanktuarium maryjnym oraz Chochołów. Wieś zbudowaną prawie w całości z oryginalnych chałup góralskich. Do miejscowej tradycji należy mycie ich z zewnątrz wodą z mydłem dwa razy do roku, na Wielkanoc i właśnie na Boże Ciało.
31 maja, piątek
map meeting godz. 8:00
wariant I, 90 km
Harenda – Poronin – Bukowy Gaj – Brzegi – Jurgów – Łapsze Niżne – Niedzica – Falsztyn – Frydman – Krempachy – Gronków – Bór – Szaflary (termy podhalańskie) – Biały Dunajec – Poronin – Harenda)
wariant II, 120 km
Harenda – Poronin – Bukowina – Brzegi – Jurgów – Łapsze Niżne – Niedzica – Czerwony Klasztor* – Sromowce Niżne – Falsztyn – Frydman – Krempachy – Gronków – Bór – Szaflary (termy podhalańskie) – Biały Dunajec – Poronin – Harenda
Spod Tatr wybierzemy się pod Pieniny i zwiedzimy polski Spisz. Charakterystyczna dla Spisza, a nietypowa dla reszty Polski, jest architektura murowanych kościołów we Frydmanie, Niedzicy, Trybszu, Łapszach i Kacwinie. Cennym zabytkiem jest drewniany kościół w Jurgowie. Interesujące są pasterskie szałasy na halach na południe od Jurgowa. Zabytkiem o długiej i intrygującej historii jest zamek w Niedzicy, udostępniona do zwiedzania jest zapora wodna na zbiorniku czorsztyńskim. Osoby chętne będą mogły pojechać wzdłuż przełomu Dunajca trasą rowerowo-pieszą do miejscowości Czerwony Klasztor. W drodze powrotnej odwiedzimy termy podhalańskie w Szaflarach, nowo powstały obiekt zasilany wodą geotermalną z odwiertu głębinowego sięgającego aż 3400 m. Kompleks składa się z basenów krytych i otwartych.
1 czerwca, sobota
map meeting godz. 8:00
50 km
Harenda – Poronin – Kośne Hamry – Małe Ciche – Łysa Polana – Tatrańska Javorina* – Jurgów – Bukowina Tatrzańska – Poronin – Harenda
mapa
Na Łysej Polanie możliwość zostawienia roweru i spaceru nad Morskie Oko lub wejścia od Wodogrzmotów Mickiewicza zielonym szlakiem do Doliny Pięciu Stawów i zejścia niebieskim lub żółtym do Morskiego Oka. Polecamy opcję rowerowo-pieszą. Dla osób, które nie zdecydują się zsiadać z rowerowego siodełka proponujemy wycieczkę na Słowację.
2 czerwca, niedziela
map meeting godz. 8:00
wariant I, 50 km
Harenda – Krzeptówki – Dolina Chochołowska (możliwość wejścia na Grzesia ze schroniska na Hali Chochołowskiej) – Witów – Dzianisz – Nowe Bystre – Ząb – Gubałówka – Harenda
wariant II: 26 km
Harenda – Krzeptówki – Dolina Chochołowska – Kościelisko – Zakopane – Harenda
Rowerowe zwiedzanie Doliny Chochołowskiej. Możliwy jest dojazd aż do schroniska na Polanie Chochołowskiej, a stamtąd wejście żółtym szlakiem na najbliższy szczyt – Grzesia.
* Na Słowacji obowiązuje jazda w kaskach poza terenem zabudowanym. Jeśli rowerzystą jest dziecko do 15 roku życia, musi mieć kask także podczas jazdy w terenie zabudowanym.