Spindlerův Mlýn – Wrocław

opracowali Natalia Gieczonis i Wojciech Czyżyk
nataliag2@wp.pl , wczyzyk@o2.pl

 

12 lipca (czwartek)
Špindlerův Mlýn – schroniska Spindlerova bouda i Odrodzenie – Karpacz
Trasą będzie się wiła stromo górską drogą ku Przełęczy Karkonoskiej. Przełęcz dzieli główny grzbiet Karkonoszy na część wschodnią i zachodnią (tu zbiegają się szlaki ze Szklarskiej Poręby, Karpacza, Przesieki). Między obniżeniami Dołek (1178 m n.p.m.) i uchodzącym za właściwą Przełęcz (1198 m n.p.m.) położony jest charakterystyczny Ptasi Kamień (1213 m n.p.m.). Tu znajdują się schroniska Spindlerowa bouda i Odrodzenie (stacja GOPR), jest to główny węzeł szlaków turystycznych. Jeśli natrafimy na bezchmurne niebo, możemy stąd oglądać malowniczy krajobraz Kotliny Jeleniogórskiej (co najmniej w promieniu 100 km). Mijamy Odrodzenie, jedziemy na Karpacz, zwiedzając po drodze świątynie Wang, zaglądając do restauracji w góralskim stylu „U Ducha Gór”, poptrując na skocznię Orlinek, zaglądając do Muzeum Lalek, chętni mogą też zjechać torem saneczkowym.
Zmęczeni mogą się ratować, wsiadając na trasie do cyklobusów, czyli busików, które zabierają rowery i rowerzystów.
Bus z bagażami jedzie przez przełęcz Okraj. Podobnie obywatele z krajów nie należących do Unii Europejskiej i Kanady.
(nocleg w Miłkowie 40a, przy wjeździe do Karpacza, na campingu „Wiśniowa Polana”, pełne zaplecze sanitarne)

13 lipca (piątek), 95 km
Karpacz – Przełęcz Kowarska – Kamienna Góra – Krzeszów – Boguszów Gorce – Wałbrzych – Jedlina Zdrój – Jugowice
Miłośnikom zwiedzania możemy polecić główne miasto regionu – Jelenią Górę. Jej historia wywodzi się z czasów Bolesława Krzywoustego, kiedy był tu gród obronny. Prawa miejskie otrzymała w XIII w. Przede wszystkim trzeba zobaczyć renesansowo-barokową zabudowę Starego Miasta, a także kościoły, wieże bramne, secesyjny teatr i klasycystyczny Teatr Zdrojowy, ruiny zamku Choinik.
W Krzeszowie na zwiedzających czeka wspaniałe opactwo cystersów, którego początki sięgają XIII w., barokowe kościoły Matki Boskiej Łaskawej (z mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich, fundatorów zakonu) i św. Józefa (z freskami najwybitniejszego malarza śląskiego baroku Michała Willmanna), kapliczki Kalwarii.
Około 6 km przed Jugowicami znajdziemy podziemne miasteczko z czasu drugiej wojny światowej.
W Boguszowie-Gorcach warto zobaczyć kościoły św. Trójcy z XVI w. i poewangelicki z XVIII w. oraz najwyżej w Polsce położony ratusz.
Wałbrzych zachwyca położeniem na wzgórzach, miejską zabudową, która nie uległa zniszczeniu w czasie drugiej wojny światowej, natomiast została zdewastowana w czasie PRL-u i w latach 90., kiedy zamknięto kopalnie węgla.
Warto zajrzeć do uzdrowiska w Jedlinie Zdroju.
Trasa będzie wiodła przez małe wioski obok Rudaw Janowickich. Czekają nas dwa trudniejsze podjazdy: pierwszy na Przełęcz Kowarską a drugi przy wyjeździe z Wałbrzycha. Poza tymi trudnościami cały czas będziemy jechać w dół, ewentualnie po płaskim. Kotlinę Jeleniogórską opuścimy przez Kowary i Przełęcz Kowarską, następnie przez Kamienną Górę i Walbrzych dotrzemy do Jugowic (20 km za Walbrzychem).
(nocleg w gospodarstwie agroturystycznym „Jaskinia Lwa”, nad rzeką, z dostępem do łazienek, parkingiem, miejscem na ognisko, jest bar, z możliwością wynajmu pokoi)

14 lipca (sobota), 80 km
Jugowice – Lubachów – Świdnica – Pszenno – Sobótka – Olbrachtowice – Tyniec Mały – Wrocław
Trochę zjazdów, trochę pagórków, podjazdów brak. Trasa w sumie łatwa, prowadzi możliwie bocznymi drogami, by uniknąć samochodów. Na główną drogę dojazdową do Wrocławia dostajemy się przed samym miastem.
W Świdnicy można zwiedzić m.in. Kościół Pokoju, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wzniesiono go po wojnie trzydziestoletniej. Budowla „w kratę” powstała na skutek ograniczeń narzuconych przez cesarza austriackiego – tutejszym protestantom wolno było wznosić świątynie tylko z nietrwałych materiałów. Za kościołem stary niemiecki cmentarz. Rynek otaczają stare, ale odnowione, kamienice. W rogach znajdują się barokowe fontanny. Ciekawy gotycki kościół o barokowym wnętrzu św. św. Stanisława i Wacława, ze 103-metrową wieżą. W ratuszu jest muzeum kupiectwa.
(nocleg w Harcerskim Ośrodku Wodnym „Zatoka”, 53-639 Wrocław, ul. Długa 65a, 71 342-97-75, 0-609-505-825, mapka dojazdowa i szersza informacja o ośrodku na stronie)

 

Klikaj na zdjęcia i przeglądaj fotoreportaż z wiosennego objazdu trasy.