BC 2023 – odcinek IV 5. Wyprawy Olimpijskiej
Hawaje: 5 wysp w 30 dni – 1800 km!
25 lutego – 26 marca 2023
trasa dzień po dniu | warunki uczestnictwa | mapy: Hawai’i, Maui i Lana’i, Kaua’i, O’ahu
W wyprawie wzięły udział 22 osoby, jeden Szkot, pozostali uczestnicy to Litwini, 6 kobiet.
Planując w 2020 roku 5. Wyprawę Olimpijską z Rio de Janeiro do Tokio, postanowiliśmy w drodze z Ameryki Południowej do Japonii zrobić stop over po środku Pacyfiku i odwiedzić jedną z wysp archipelagu Hawajskiego – Hawaiʻi (Big Island). Nie ograniczeni już datami igrzysk możemy teraz dłużej poznawać ten malowniczy zakątek świata, odwiedzimy pięć wysp, bo każda jest po prostu inna, unikalna. Tylko dwie łączy prom – Maui i Lānaʻi, pomiędzy pozostałymi latają niedrogie samoloty.
Zaczynamy na Hawaiʻi, w mieście Kona, gdzie jest lotnisko. Okrążymy wyspę, podziwiając wspaniałe plaże i ciesząc się urozmaiconym klimatem, występuje tu bowiem aż dwanaście stref klimatycznych, począwszy od lasów deszczowych, poprzez tundrę, po pustynię. Na dzień zatrzymamy się w Parku Narodowym Wulkany Hawaiʻi (w 1987 roku wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO), by zobaczyć pola lawy i kratery. Trasa kolejne dni będzie się wspinała na szczyt najwyższego wulkanu (drzemiącego) – Mauna Kea (4200 m). Tak dotrzemy na północne wybrzeże – pełne dolin i postrzępionych skał.
Maui jest drugą pod względem wielkości wyspą archipelagu. Tutaj kręcono Jurassic Park. Nazywana jest „wyspą doliny” ze względu na olbrzymi przesmyk pomiędzy dwoma wulkanami. Skierujemy się na północny zachód legendarną drogą Kahekili, wijącą się wąskimi serpentynami pomiędzy skałami i klifami. Na zachodnim brzegu przejedziemy przez kurorty, które konkurują o tytuł miejsc z najpiękniejszymi zachodami słońca na świecie. Odwiedzimy Lāhainā, dawną stolicę hawajskiego królestwa, pierwsze miejscem na wyspie zamieszkane przez przyjezdnych. Wody w jej pobliżu ulubiły sobie wieloryby, gdzie się rozmnażają pomiędzy styczniem i kwietniem.
Stąd popłyniemy promem na jeden dzień na Lānaʻi, zwaną Wyspą Ananasów, najmniejszą zamieszkałą wyspę archipelagu. Przejedziemy szlak Munro albo skierujemy się do środka wyspy, by zobaczyć Ogród Bogów, księżycowy krajobraz formacji skalnych.
Wracamy na Maui, by kontynuować objazd na wschód, w Parku Narodowym Haleakalā okrążymy krater tego drzemiącego wulkanu (3055 m). Jedną z atrakcji są tu widowiskowe wschody i zachody słońca. Zjedziemy na wschodnie wybrzeże słynną widokową trasą Hana do Kahului.
Samolotem lecimy na najbardziej na północ wysuniętą wyspę archipelagu – Kaua’i (ze stolicą Līhuʻe), zwaną Wyspą Ogrodem, ze względu na tropikalne lasy deszczowe i bioróżnorodność. Na jej północnym wybrzeżu znajduje się Park Stanowy Na Pali ze wspaniałymi klifami (1,219 m). Nie ma drogi, którą można objechać wyspę, stąd nasza trasa prowadzi w głąb parku z różnych stron. Trzy dni będziemy jechać na zachód z Līhuʻe przez Park Stanowy Polihale, z jedną najdłuższych plaż (24 km), z wysokimi na 30 m wydmami, z kanionem Waimea (zwanym Wielkim Kanionem Pacyfiku). Po powrocie do Līhuʻe, skierujemy się na północ, później na wschód, gdzie trasa kończy się malowniczym szlakiem Kalalau, prowadzącym na górę Kauai. Wracamy do Līhuʻe i lecimy na ostatnią wyspę.
O’ahu jest najbardziej popularną wśród turystów i najgęściej zaludnioną wyspą archipelagu, ze stolicą Honolulu. Tu 14 lutego 1778 roku z rąk tubylców zginął James Cook. To serce Hawajów, z charakterystyczną mieszanką ludności, pełne kontrastów między polinezyjską przeszłością a nowoczesnością. Pałac ʻIolani, zbudowany przez potomków rodziny królewskiej na przedmieściach Honolulu, to jedyny pałac królewski na terytorium Stanów Zjednoczonych. W trzy dni objedziemy wyspę, odwiedzając między innymi mauzoleum w Pearl Harbor, upamiętniający japoński atak na bazę US Army 7 grudnia 1941 roku. 4 sierpnia 1961 w Honolulu urodził się Barack Obama – 44. prezydent Stanów Zjednoczonych.