Wyprawa roku

BC 2022 – 5. Wyprawa Olimpijska: kontynuacja

od wodospadów Iguazú do Tokio

 

trasa dzień po dniu

 

Obiekty światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO na trasie – tutaj.

Pandemia COVID-19 zastopowała 7 kwietnia 2020 roku 5. Wyprawę Olimpijską z Rio de Janeiro do Tokio na granicy Brazylii i Argentyny, zrealizowaliśmy tylko pierwszy odcinek trasy. Dwie próby reaktywowania wyprawy w 2021 roku (27 marca i 14 listopada) nie powiodły się z podobnego względu. Próbujemy jeszcze raz, w 2022 roku.

 • Odcinek 2 – „Od wodospadów Iguazú do Salta”: 11 lutego – 14 marca 2022.
  Punkt startu to ogromne wodospady Iguazú – cud natury na pograniczu Brazylii i Argentyny. Odwiedzimy parki narodowe po dwóch stronach granicy. Z Iguazú wjeżdżamy do Paragwaju, przez pofałdowane obszary regionu Paranena dotrzemy do stolicy tego kraju. W Asunción załadujemy się na łódź towarową i płyniemy w górę rzeki Paragwaj („wielkie lustro wód” w języku guaraní), w stronę słabo zaludnionych równin Chaco. Będziemy mieli okazje spotkać kolonie menonitów i rdzenną ludność indiańską. Z Chaco wjeżdżamy na chwilę do Boliwii, do malowniczego miasta Villamontes u podnóża Andów. Kierujemy się stamtąd na południe do Salta, najbardziej na północ wysuniętej prowincji Argentyny, otoczonej górami, dolinami, winnicami, i jej kolonialnej stolicy – Salta la Linda („piękna Salta”), ważnego ośrodka kultury hiszpańskiej i andyjskiej.

 

 • Odcinek 3 – „Od Salta do Valparaiso (Santiago de Chile)”: 15 marca – 12 kwietnia 2022.
  Trasa biegnie równolegle do Andów najdłuższą drogą narodową w Argentynie – nr 40 – ciągnącą się z północy (od granicy z Boliwią) na południe (do Patagonii). Otaczać nas będą ściany dolin i wąwozów o niezwykłych kolorach skał. Przecinając Andy przełęczą Internacional Los Libertadores, zobaczymy najwyższą górę Ameryki Południowej – Aconcaguę (6962 m). Kontynentalną część trasy kończymy spektakularnym zjazdem nad ocean, do Valparaiso, chilijskiego portu zwanego klejnotem Pacyfiku.

 

 • Odcinek 4 – „Wokół Wielkiej Wyspy (Hawaje)”: odkładamy na nieokreśloną przyszłość.

 

 • Odcinki 5 i 6 – „Hokkaido i Honsiu (Japonia)”: 9 lipca – 21 sierpnia 2022.
  W 2012 roku jechaliśmy na Olimpiadę do Londynu przez Japonię do Tokio, tyle że z południa. Tym razem zmierzamy do stolicy z najdalej na północ oddalonego miasta Japonii – Wakkanai. Hokkaido nazywana jest rajem dla rowerzystów: pofałdowane zielone tereny, gospodarstwa rolne, meandrowe wybrzeże, nieskażone cywilizacją obszary parków narodowych z tajemniczymi jeziorami, wulkanami i gorącymi źródłami (onseny). Na początek skierujemy się do najbardziej na wschód wysuniętego miasta – Nemuro. Jadąc przez przełęcz Shiretoko i przylądek Nosapu, będziemy mieli możliwość popatrzeć na południowe Kuryle – północne terytorium Japonii okupowane przez Rosję. Dalej nasza trasa przecina wyspę na zachód i dociera do miasta gospodarza olimpiady zimowej w 1972 roku – Sapporo. Z Hokkaido żegnamy się w urokliwym porcie Hakodate, gdzie wsiadamy na prom i płyniemy przez cieśninę Tsugaru na największą wyspę Japonii – Honsiu.
  Trasa na Honsiu w większości pokrywa się z rekomendacjami Japan Cycling Navigator. Jedziemy na południe przez malowniczy region Tohoku do rejonu tokijskiego. 11 marca 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami doszło do awarii w elektrowni atomowej w Fukushimie, której skutki zapewne będziemy oglądać. Kończymy wyprawę w Tokio, gdzie będziemy szukać śladów Olimpiady 2020.

 

Dołącz do nas na dzień, na tydzień, na miesiąc albo jedź na całość!
Do zobaczenia na trasie! Rekomendacje, jak dołączyć do wyprawy i jak z niej wrócić – tutaj.

Koordynatorzy:
Sigitas Kučas (Litwa), bc2020@bicycle.lt, +370 686 59 375
Maryla Zielińska (Polska), bc2020@bicycle.pl, +48 663 266 553