Hawaje – warunki uczestnictwa

BaltiCCycle (BC) nie jest komercyjnym przedsięwzięciem, organizatorzy są wolontariuszami, zebrane opłaty rejestracyjne mają pokryć koszty przygotowania i realizacji wyprawy. Każda trasa jest inna, nie sposób dopracować ją w każdym szczególe, zwłaszcza gdy robi się to na odległość. Dołączając do BC, stajesz się członkiem zespołu, liczymy na Twoją dobrą wolę i właściwe zrozumienie zasad oraz warunków uczestnictwa w naszej wyprawie. Twoja pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów będzie bardzo mile widziana.

Uwaga. Odcinek „hawajski” 5. Wyprawy Olimpijskiej BaltCCycle „z Rio de Janeiro do Tokio” odbędzie się na warunkach przedstawionych poniżej, jeśli na całą trasę zarejestruje się co najmniej 10 osób. Musimy to wiedzieć odpowiednio wcześnie (choćby po to, by rezerwować bilety na prom, samoloty, wstępu do parków narodowych, noclegi na campingach, wynająć odpowiedni samochód itp.), dlatego koniec rejestracji wyznaczamy na 25 listopada 2022, na trzy miesiące przed rozpoczęciem wyprawy. Jeśli nie zbierze się wystarczająca grupa osób, warunki uczestnictwa mogą ulec zmianie. Będziemy cię informować o postępach w rejestracji.

Wyprawa jest otwarta dla wszystkich, ale przed rejestracją powinieneś się zastanowić, czy jesteś w stanie (fizycznie i psychicznie) ją zakończyć i nie być ciężarem dla grupy.
Uczestnikami BC są ludzie z różnych krajów. Dobrze będzie, jeśli zaznaczycie narodową przynależność, wioząc na rowerze flagę swego kraju czy miasta, tak by ci, których spotykamy na drodze mogli nas identyfikować jak międzynarodową przyjazną grupę rowerzystów. Nasza wypraw objęte jest patronatem honorowym Polskiego Komitetu Olimpijskiego, czemu też damy wyraz w symbolice rajdu.

Zasady organizacyjne. Staramy się dotrzymywać zasad, na jakich organizowane były poprzednie wyprawy BC.

Przyjazd / Wyjazd. Koszty dojazdu i wyjazdu nie są wliczone w opłatę za uczestnictwo. Możesz się dołączyć i odłączyć w dowolnym miejscu na trasie, ale sposób, w jaki to zrobisz, musisz zaplanować samodzielnie. Możemy cię zabrać z miejsca dojazdu czy dowieść do miejsca wyjazdu wyprawowym samochodem, ale za dodatkową opłatą w promieniu ~50 km (w obydwie strony 100 km, licząc 5 euro za 10 km). Powinieneś nas o tym poinformować przynajmniej z dwudniowym wyprzedzeniem, z organizatorami będzie kontakt telefoniczny i mailowy. Choć program wyprawy jest określony, mogą się zdarzyć przesunięcia w datach (plus/minus 2-3 dni) z powodu pogody czy innych nieprzewidzianych trudności. Planując swoją podróż, trzeba mieć to na uwadze.
Nie bezpośrednich połączeń samolotowych z Europy na Hawaje, ale masz wiele opcji z jedną czy dwoma przesiadkami. Szukaj lotów do Kona airport (KOA) na Big Island (Hawai’i), a powrotnych z Honolulu airport na wyspie O’ahu. Połączenia między wyspami poznasz – here.

Wizy. Obywatele polscy nie muszą mieć wizy do USA, jeśli jadą w celach turystycznych na krócej niż 90 dni, ale należy zarejestrować się w systemie ESTA. Paszport powinien być ważny przynajmniej rok od momentu startu. Przy przekraczaniu granicy zawsze trzeba podać adres zamieszkania oraz dane kontaktowe (będzie to nasz pierwszy camping), możesz być także poproszony o okazanie wystarczających środków finansowych na pobyt i biletu powrotnego.Połączenia między wyspami. Ceny biletów nie są uwzględnione w opłacie rejestracyjnej, za bilet będziesz płacił oddzielnie. Zakupu możesz dokonać sam lub poprosić organizatorów. Będziemy załatwiać bilet dla grupy w trakcie wyprawy. Ceny biletów na samolot to 60-100 USD I 35 USD za rower. Jeśli uda się załatwić transport cargo dla rowerów, nie będzie trzeba ich pakować. Bilet na prom to koszt 30 USD w jedną stronę. Mówi o cenach w 2022 roku.

Wyżywienie. Powinniście mieć butlę gazową i palnik oraz menażki do przygotowywania dla siebie posiłków na kempingach oraz odpowiedni zapas napojów i jedzenia w ciągu dnia. Na trasie będą mniej zamieszkałe odcinki bez sklepów i knajp, wtedy zapewniamy transport zapasów w samochodzie.

Szczepienia. Musisz mieć ze sobą certyfikat przyjęcia trzech/czterech dawek szczepionki na covid-19 (papierowy lub elektroniczny, a najlepiej w obu wersjach). Nie ma innych obowiązkowych szczepień, ale przy każdej dalekiej i długiej podróży zaleca się zaszczepić na: wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) i typu A (WZW A), błonicę, tężec, polio, dur brzuszny, krztusiec, kleszczowe zapalenie mózgu i przeciw wściekliźnie. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą międzynarodową (żółtą) książeczkę szczepień z potwierdzającymi wpisami. Szczepionki musisz przyjąć odpowiednio wcześnie, żeby działały w czasie podróży, zazwyczaj kilka tygodni przed wyjazdem (zapytaj lekarza).

Konieczne dokumenty i wyposażenie:

Dzieci poniżej 18 lat. Osoby małoletnie mogą wziąć udział w wyprawie tylko pod opieką rodziców (przynajmniej jednego) albo dorosłego, który jest do tego upoważniony notarialnie i bierze całkowitą odpowiedzialność za podopiecznego.

Transport bagażu w czasie wyprawy. Osobisty niezbędny bagaż najlepiej przewozić na rowerze w sakwie. Przewóz bagażu samochodem wyprawowym jest ograniczony do 25 kg. Koszt transportu jest wliczony w opłatę za uczestnictwo. W nagłych sytuacjach (wypadek, transport na prom/samolot, czy nieprzewidziane okoliczności), trzeba być przygotowanym na wiezienie swojego bagażu na rowerze. Organizatorzy i kierowca nie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo bagażu. Musisz sam ubezpieczyć swój bagaż na okoliczność kradzieży i odpowiednio chronić.

Opłata za uczestnictwo – 35 euro za dzień. Stawka jest wyższa niż zwykle na naszych wyprawach z powodu drogich noclegów i wynajmu samochodu. Wyprawa jest międzynarodowa, stawkę szacujemy więc w euro, ale opłatę można zrobić w złotych, przeliczając kwotę według średniego kursu NBP w dniu robienia przelewu a nie w dniu rejestracji.
Wpisz do tabelki w formularzu rejestracyjnym, ile dni planujesz uczestniczyć w wyprawie, uwzględnij ewentualne zniżki czy opłaty dodatkowe, a opłata wyliczona zostanie automatycznie. Chcąc odpowiedzialnie organizować wyprawę, prosimy nie czekać na ostatnią chwilę z rejestracją.
Jeśli rejestracja i połowa opłaty nie wpłyną przed 25 listopad 2022, czyli na trzy miesięcy przed rozpoczęciem wyprawy, cała opłata za uczestnictwo automatycznie wzrasta o 15 %, a zniżki tracą ważność. Druga część opłaty musi wpłynąć przed 1 lutego 2023, inaczej automatycznie wzrośnie o 15%. Nie gwarantujemy udziału tym, którzy zarejestrują się po 25 listopada (to kwestia wcześniej rezerwacji noclegów i biletów wstępu do parków).

Opłata za uczestnictwo zawiera:

Zniżki. Zniżki będą honorowane pod warunkiem, że rejestracja i przynajmniej połowa opłaty za uczestnictwo wpłyną przed 25 listopada 2022. Zniżki nie dublują się, musisz wybrać jedną z nich.

Fundusz Sytuacji Nadzwyczajnych – 5 € za dzień. Hawaje są bardzo popularnym i drogim kierunkiem podróżowania, jednocześnie obowiązują tam rygorystyczne zasady pobytu. Nie sposób z wyprzedzeniem przewidzieć wszystkie wydatki, stąd rezerwowy fundusz, którego użyjemy tylko w takich sytuacjach, jak wypadek/awaria naszego samochodu, mandaty, kradzież, utrata rezerwacji na camping itp. Jeśli depozyt nie zostanie użyty, zwrócimy go do 60 dni po zakończeniu wyprawy.

Opłaty za usługi dodatkowe (opcjonalnie):

– zaznaczone w formularzu rejestracyjnym:

– zgłoszone w czasie wyprawy:

Zasady rezygnacji z udziału. Uiszczona opłata za uczestnictwo jest zwracana w wysokości uzależnionej od daty wpłynięcia rezygnacji. Jeśli zrezygnujesz przed rozpoczęciem rajdu, należy o tym powiadomić organizatora, wysyłając list na bc2023@bicycle.pl lub bc2022@bicycl.lt, lub dzwoniąc na numer 604 255 722. Jeśli w czasie trwania rajdu, trzeba to zgłosić liderowi wyprawy i otrzymać od niego potwierdzenie odbioru.

 Organizatorzy:

Patronat honorowy: Polski Komitet Olimpijski.