JAK PRZYGOTOWAĆ ROWER

Twój rower musi być przygotowany do długiej podróży i dobrze przed nią sprawdzony!!!

Rodzaj roweru, jaki polecamy:

Bagaż
Bardzo zalecane jest dopasowanie sakw do roweru – także przednich – jeśli ich oczywiście używacie. Może się zdarzyć, że samochód ulegnie awarii i wtedy trzeba zabrać swój bagaż na rower.

Hamulce
Sprawne hamulce są szczególnie ważne na zjazdach. Jeśli twój rower był używany (przed wyprawą) powinieneś/powinnaś wymienić wszystkie linki hamulcowe oraz pancerzyki. Należy też wymienić klocki hamulcowe. Zabierz odpowiednie klocki hamulcowe ze sobą na wyprawę – na jednych klockach możesz przejechać do 2000km. Mogą się zdarzyć dni w deszczu i błocie z podjazdami i zjazdami, a wtedy klocki zużywają się znacznie szybciej.

Przerzutki
Jeśli rower był używany (przed wyprawą) należy wymienić linki od przerzutek. Zaleca się także wymianę pancerzyków. Przed wyprawą należy wymienić łańcuch napędowy oraz kasetę/wolnobieg (zębatki przy tylnym kole). Zabierz zapasowy łańcuch ze sobą. Jeśli wyprawa ma więcej niż 5000km zabierz zapasową kasetę/wolnobieg. Przy wymianie łańcucha i zębatek z tyłu (kaseta/wolnobieg) warto sprawdzić w jakim stanie są zębatki z przodu (przy pedałach) – stare i zużyte przyczynią się do szybkiego rozciągnięcia łańcucha.

Światła
Sprawdź (i ew. zainstaluj) oświetlenie. Zalecamy lampki zasilane z dynama lub dobre lampki diodowe LED. Ważne, żeby przednie oświetlenie dawało dużo światła – możliwe, że trzeba jechać po szutrowych drogach/bezdrożach po zmroku! Polecamy tzw. latarki czołówki (zakładane na głowę), ale tylko francuskiej firmy PETZL – szczególnie polecam model TIKKA XP do nabycia w sklepach ze sprzętem turystycznym.

Rowerowy zestaw pierwszej pomocy
Poza wymienionymi powyżej linkami i pancerzykami, klockami hamulcowymi, łańcuchem, kasetą/wolnobiegiem, trzeba mieć: zapasowe dętki (uwaga na rodzaj i rozmiar wentyla!), opony, żarówki, baterie, podstawowe narzędzia rowerowe (klucze 8, 10, 11, 13, 15, śrubokręty płaski i krzyżowy, klucze imbusowe 3, 4, 5, 6, 8, łyżki do ściągania opon, zestaw do łatania dętek, klucz do szprych).