O nas

Stowarzyszenie Podróżników CROTOS jest organizacją non-profit. Głównym statutowym zadaniem Stowarzyszenia jest promocja turystyki rowerowej. Zależy nam, by w naszych wyprawach uczestniczyli ludzie o rozmaitym doświadczeniu w uprawianiu tego rodzaju podróżowania po świecie, w różnym wieku, z różnych krajów, o różnym statusie finansowym. Popieramy turystykę rodzinną i młodzieżową. Chcemy poznawać różne kultury, religie. Promujemy turystykę rowerową także w miejscach, do których docieramy.

Wszystkie nasze wyprawy organizowane są według zasad, które sprawiają, że ich charakter znacznie się różni od wycieczek organizowanych przez biura podróży, zakładają one bowiem dużą samodzielność uczestników wyprawy, otwartość na przygodę. Zgodnie z nazwą Stowarzyszenia, bo „crotos” po hiszpańsku znaczy „wędrowiec”, ale i „włóczęga”. Określenie to przylgnęło do uczetników rowerowej wyprawy dookoła świata – The Great Millennium Peace Ride 1998-2000 – w Argentynie. W wyprawie, która odbyła się pod patronatem UNESCO, wzięło udział dwóch Polaków – Sławomir Płatek (przejechał całość jako jedna z czterech osób) i Waldemar Grabka (uczestniczył kilka miesięcy). To oni po powrocie współzakładali Stowarzyszenie Podróżników CROTOS.

Najważniejszym naszym przedsięwzięciem w roku jest organizacja kilkutygodniowej lub kilkumiesięcznej wyprawy przez kilka krajów, tzw. BaltiCCycle. Od 2003 roku przygotowujemy je wspólnie z Litewską Fundacją Great Millennium Peace Ride oraz Litewską Wspólnotą Rowerzystów LCC, a także z łotewskim klubem rowerzystów Velokurjers.

Od 2006 zapraszamy również tzw. krótkie CROTO-wyprawy, weekendowe wycieczki, które dają przedsmak rajdów BaltiCCycle.

Tak wyprawy, które początkowo były spontanicznym „zrywem”, stopniowo przerodziły się w coroczną tradycję podróżowania, spełniania marzeń.