Oman

19 stycznia–11 lutego 2025

Maskat – Sur – rezerwat żółwi morskich Ras al Jinz – wydmy Wahiba Sands – Nizwa – wąwóz Wadi Nakhar – Suhar – półwysep Musandam – fiordów Chasab – Szardża (Dubaj)

23 dni, ~1400 km

trasa dzień po dniu | mapa | warunki uczestnictwa | formularz rejestracyjny

Sułtanat Omanu położony na południowo-wschodnim półwyspie Arabskim to najstarsze niezależne państwo arabskie, które w XVII wieku wypędziło portugalskich kolonistów i otworzyło nowy rozdział w swojej historii. Przez zatokę Omańską łączy się z oceanem Indyjskim, kontrolując od lat cieśninę Ormuz. Mieszkańcy tej okolicy słynęli jako doskonali żeglarze, od których uczyli się Europejczycy. Kraj zasłynął z handlu tkaninami bawełnianymi i jedwabnymi, kadzidłami, perłami i innymi kamieniami szlachetnymi, ale też niewolnikami. Oman otworzył granice dla turystów dopiero w 1987 roku.

Zobaczymy pustynie, strzeliste meczety, majestatyczne góry, dziewicze plaże z białym piaskiem i żółwiami morskimi, które tu składają jajka, starożytne fortece, egzotyczne ptaki. Omańczycy przestrzegają zwyczajów muzułmańskich, a więc obowiązuje zakaz spożywania alkoholu i wieprzowiny, w miejscach publicznych kobiety muszą nosić skromny ubiór, a głowy zakrywać szalem.

Przez pierwsze cztery dni będziemy jechać wzdłuż wybrzeża zatoki Omańskiej, zaczynając w Maskacie – nowoczesnym mieście znanym z pięknej białej zabudowy i dobrze zachowanej starówki. Podróż zabierze nas do Sur, miasta o długiej historii związanej z żeglugą, słynącego z jednej z najstarszych i największych stoczni w Omanie. Dotrzemy do najbardziej na wschód wysuniętego punktu półwyspu Arabskiego, do rezerwatu zielonych żółwi morskich Ras al Jinz.

Nasza trasa skręci dalej na północny zachód, do podnóża gór Hadżar, charakteryzujących się postrzępionymi szczytami, głębokimi wąwozami i imponującymi klifami. Zanim wjedziemy w te najwyższe na półwyspie Arabskim góry, odbędziemy wycieczkę samochodami terenowymi i pieszą wędrówkę do pomarańczowych wydm Wahiba Sands. Odwiedzimy Nizwę, starożytną stolicę Omanu, nazywaną niegdyś „Perłą Islamu”. Miasto było ważnym ośrodkiem religii, handlu, edukacji i sztuki. Zwiedzimy monumentalny fort Bahla (wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Przekraczając pasmo górskie, natkniemy się na Wadi Nakhar, zwany Wielkim Kanionem Bliskiego Wschodu, który ma prawie kilometr głębokości, i na Jabal Shams, najwyższą górę w Omanie (3009 m).

Trasa prowadzi dalej na wybrzeże, do Suharu, kolejnej dawnej stolicy Omanu, uważanej za miejsce narodzin Sindbada. Zwiedzimy fort, suk i meczet, a następnie popłyniemy promem na półwysep Musandam, który oddziela zatokę Perską od zatoki Omańskiej. Region ten słynie z zachwycających zatoczek, klifów i ciemnoniebieskich wód przypominających fiordy, wiosek rybackich.

Po zwiedzeniu tradycyjnymi drewnianymi łódkami dhow fiordów Chasab, przekroczymy granicę ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i zakończymy podróż w Szardży, nieopodal Dubaju. (Ponieważ kończymy w Dubaju, możesz planować przylot i wylot z tego miasta, a dostanie się na start wyprawy innym środkiem transportu. Możesz też wprost przylecieć do Maskatu i wracać z Dubaju)..

Trasę przygotował Vitalis Tamašauskas.