BC 2022

Portugalia – z Porto do Lizbony

5 – 26 sierpnia 2022

W wyprawie wzięło udział 19 osób: 9 Polaków, 5 Litwinów, 2 Hiszpanów, 2 Szkotów, 1 Włoszka; 4 kobiety i 15 mężczyzn. Całą trasę pokonało 12 osób.

trasa dzień po dniu | warunki uczestnictwa | mapa

Portugalia ma długowieczną i barwną historię – od kolonialnej potęgi na skalę światową w XV i XVI wieku do małego europejskiego państwa. Oblicze tego kraju ukształtowały zarówno obce ludy z północy, jak i Maurowie z Afryki. Będziemy poznawać historię tego państwa, odwiedzając słynne miasta i zamki, oraz cieszyć się pięknem gór, jaskiń, wodospadów i atlantyckich plaż. Posłuchamy fado – słynnych piosenek o miłości, zdradzie, śmierci i rozpaczy.

Startujemy z Porto, miasta położonego nad Oceanem Atlantyckim, bogatego w zabytki, wystarczy wspomnieć romańską katedrę wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na naszej trasie znajduje się jedno z najstarszych miast kraju (ponad 2200 lat!) – Braga; od XII wieku stolica kościoła katolickiego w Portugalii. Park narodowy Peneda-Gerês jest natomiast jedynym obszarem chronionej przyrody w kraju, odwiedzimy go. Zatrzymamy się w kolebce Portugalii, w Guimarães, mieście założonym w IX wieku. W pobliżu miasteczka Arouca przespacerujemy się przez drugi na świecie pod względem długości (516 m) wiszący (175 m) most pieszy. Odwiedzimy byłą stolicę tego kraju – położoną na wysokości 1255 m Coimbrę – oraz miasto Tomar ze słynnym zamkiem-klasztorem templariuszy i akweduktem. Będziemy pielgrzymować do Fatimy. Następnie na naszej trasie będzie czas na wycieczkę do jaskiń Santo António i Alvados oraz do wodospadu Fórnea. Po zwiedzaniu zamku Maurów w Sintra dotrzemy do najbardziej wysuniętego na zachód przylądka Europy, Cabo da Roca. Naszą podróż zakończymy w stolicy kraju Lizbonie, gdzie (wliczając przedmieścia) mieszka jedna czwarta Portugalczyków. Miasto zyskało nowoczesne oblicze w trakcie odbudowy po trzęsieniu ziemi i tsunami w 1755 roku. Jest co zwiedzać, więc spędzimy tam kilka dni.

Dołącz na dzień, na miesiąc albo jedź na całość!

Koordynator trasy: Rolandas Liutika

Koordynatorzy rajdu: Maryla Zielińska, 604 255 722, bc2022@bicycle.pl; Sigitas Kučas, GMPR Lithuanian Fund, +37068659375, bc2022@bicycle.lt