Żądza Grudziądza

w 725-lecie założenia miasta
26-29 maja 2016
koordynator Piotr Wiśniewski

START

Na terenie Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu o godz. 11.30.

DOJAZD

Pociągiem lub samochodem, bezpłatny parking dla tych co przyjadą własnym samochode.

PLAN

Dzień I, 26 maja, czwartek

ok. 50 km lub ok. 80 km

Po przyjeździe i zakwaterowaniu ruszamy na krótką trasę na południe od Grudziądza. Pretekstem do niej może być pamięć po mieszkającym tu przed wojną generale Hallerze. Dla chętnych możliwość przedłużenia jej do Chełmna i stamtąd powrót wałem wiślanym, z widokiem na skarpę przeciwległego brzegu i na miasto.

Trasa trochę po górkach i dołkach, nie jest tu płasko. Drogi różne, boczne o małym ruchu, w większości asfalt. W przypadku powrotu wałem, gruntowe.

Dzień II, 27 maj, piatek

ok. 60 km lub ok. 80 km

Krzyżackie zamki powiatu grudziądzkiego, pretekstem obejrzenie pozostałości zamków w Pokrzywnie, Rogóźnie i najatrakcyjniejszego w Radzyniu Chełmińskim. W drodze powrotnej dla chętnych możliwość skorzystania z solanek, położonych kilka kilometrów od noclegu.

Teren urozmaicony, pagórkowaty, drogi w większości asfalt, częściowo gruntowe, o małym natężeniu ruchu. Prawdopodobnie konieczność przejazdu dwa razy po 2 km ruchliwa trasą w pobliżu Rogóźna.

Pokrzywno: własność prywatna, obejrzenie ruin na własne ryzyko, nie wiadomo gdzie szukać właścicieli.

Rogóźno: własność prywatna, nie powinno być kłopotu z porozumieniem się z właścicielami.

W Radzyniu: atrakcje w postaci zwiedzania z przewodnikiem, strzelania z łuku, albo coś dla huku. Do tego solanki, należy kupić bilet.

Możliwe ognisko.

Dzień III, 28 maja, sobota

Wypad na zachód od Wisły, trasa przez Bory Tucholskie (z ominięciem piaszczystych, leśnych dróg), okolice Tlenia, powrót przez Nowe nad Wisłą lewym brzegiem Wisły, by móc podziwiać z najpiękniejszej strony i „ze słońcem” panoramę Grudziądza. Naprawdę warta obejrzenia!

Możliwe ognisko.

Dzień IV, 29 maja, niedziela

ok. 25-30 km

start godz. 9:00, program na 6 godz., zjazd na miejsce noclegu godz. 15-16

Rowerowe zwiedzanie Grudziądza: starówki, nadwiślańskich zrewitalizowanych bulwarów, przejazd widokową nadwiślańską trasą do twierdzy, tzw. cytadeli, zwiedzanie tylko z przewodnikiem, gdyż zamknięty obiekt wojskowy. Na koniec zwiedzania możliwość wojskowego poczęstunku i zakończenie Krótkiego CROTO.

ATRAKCJE

 • zwiedzanie zamku w Radzyniu Chełmińskim z przewodnikiem.
 • cytadela w Grudziądzu
 • ognisko, grill do wyboru który wieczór.

NOCLEG

Na kempingu MORIW w Grudziądzu. Kemping położony jest nad Jeziorem Rudnickim Wielkim, z bezpośrednim dostępem do strzeżonej plaży (bezpłatnej dla gości kempingu) z wypożyczalnią nowego sprzętu pływającego (kajaki, łodzie wiosłowe, rowery wodne). Kemping oraz plaża objęte są bezpłatnym WiFi.

Mamy do dyzpozycji domki typu Mikołajki przeznaczone dla 6 osób, składające się z obszernego salonu (TV, kanapa dla 2 osób, stół, krzesła), dwóch sypialni (w jednej dwa pojedyncze łóżka, w drugiej łóżko małżeńskie), kuchni (lodówka, kuchenka elektryczna 2-palnikowa, czajnik elektryczny) oraz łazienki (WC, prysznic). Opłata za noc wynosi 30 zł od osoby.

Obok jest możliwość rozbicia namiotu: mały namiot 5 zł + 6 zł każda osoba za dobę. większy namiot 8 zł, duży(czteroosobowy i więcej) 10 zł. Miejsca na namioty jest sporo, nie zabraknie. Tam za samochód i prąd dodatkowo się płaci. Wszystko to jest praktycznie w jednym miejscu

JEDZENIE

We własnym zakresie. Domki są wyposażone w kuchnie. Na plaży działa restauracja, w której można zamówić śniadania oraz inne posiłki.

UBEZPIECZENIE

Każdy we własnym zakresie. Ewentualnie potrzebna apteczka i pomoc techniczna – zapewniona ze strony CROTOS.

KOSZT

120 zł od osoby, kwota obejmuje:

 • koszty noclegu za 3 noce,
 • prowiant na ognisko,
 • koszty organizacyjne (przygotowanie tras i noclegu, mapki, asysta).

Wyliczoną opłatę prosimy przelać na konto:

Stowarzyszenie Podróżników CROTOS
ul. Sobieskiego 6/57
02-957 Warszawa
ING Bank Śląski
77105010411000002305516409

ZGŁOSZENIA

Prosimy o zgłoszenia mailem na adres info@bicycle.pl w terminie do 18 maja 2016 roku zawierające następujące informacje:

 • imię i naziwsko
 • adres mailowy i telefon
 • ilość dni
 • sposób dojazdu na miejsce i z jakiego miasta
 • zwiedzanie zamku w Radzyniu Chełmińskim z przewodnikiem: TAK/NIE
 • zwiedzanie cytadeli w Grudziądzu: TAK/NIE
 • Wyrażenie zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych dla celów potrzebnych do rejestracji uczestników (zgodnie z ustawą z dn. 29.08.97 roku o ochronie danych osobowych tj. Dz.U. nr 101, poz. 926 ze zm.

KONTAKT

Noclegi, dojazd, wyżywienie: Joanna Mikulska, info@bicycle.pl , 693 324 794.

Merytoryka wyprawy: Piotr Wiśniewski, piowini@wp.pl , 606 955 265.