Sudety
13 – 15 sierpnia 2011
Góry Wałbrzyskie i Stołowe, Kotlina Kłodzka, Góry Sowie
Świebodzice – Świebodzice
koordynatorzy: Krzysztof Zelek i Janusz Solski
przy wsparciu:
Wydziału Promocji Urzędu Miasta Świebodzice
Biura Promocji Miasta Wałbrzycha
Urząd Miasta i Gminy Radków
PODSUMOWANIE
W wyprawie w polskie i czeskie Sudety wzięło udział 75 osób. Jedna trzecia to kobiety. Mieliśmy uczestników z całej Polski: jak zwykle najwięcej z Warszawy – 17; 7 z Wrocławia; z Gdańska – 6; 5 z Krakowa; po 3 osoby z Łodzi, Olsztyna, Szczecina; po 2 z Alwernii, Brwinowa, Cieszyna, Grudziądza, Jeleniej Góry, Katowic, Olesina, Piaseczna, Poznania; po jednej z Buska-Zdroju, Gliwic, Inowrocławia, Julianowa, Karpacza, Lublina, Puszczy Mariańskiej, Rabki, Radomia, Zakopanego, Zawadzkiego.
Jednego cudzoziemca – z Wilna.
Najmłodszy uczestnik miał 10 lat, najstarszym nie liczymy wieku.
Wszystkim dziękujemy!
Zapraszamy do oglądania zdjęć: Janka z Inowrocławia, na stronie Miasta i Gminy Radków, Gosi z Gdańska z komentarzami Mirki (też z Gdańska), Michała z Warszawy część I i część II
Urok regionu bierze się przede wszystkim z jego różnorodności. W promieniu 100 km znajdziemy kontrastujące z sobą walory turystyczne, przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Już same góry są dobrym tego przykładem. Każde pasmo wchodzące w skład Sudetów jest tak inne od sąsiedniego, że można by nimi obdzielić wiele regionów. Znajdziemy tu przypominające Tatry, czy niższe Alpy, Karkonosze; sprzyjające wędrowaniu i turystyce rowerowej – podobnie jak Bieszczady – pagórkowate Góry Sowie, skrywające w podziemiach historię i tajemnice drugiej wojny światowej; czy będące rajem dla wspinaczy, budzące zachwyt każdego turysty, strzeliste Góry Stołowe ze skalnymi labiryntami. Czekają tu również atrakcje architektury zamkowo-pałacowej czy sakralnej, a strudzony zwiedzaniem turysta znajdzie ukojenie w licznych uzdrowiskach.
Sudety w większości pokrywają lasy iglaste. Malowniczo wijące się drogi wprawdzie nie zawsze są idealnie utrzymane i często wyciskają siódme poty, ale gdzież mocniej można poczuć oddający sedno podróżowania na rowerze wiatr we włosach!
Na niewielkiej przestrzeni, jak w pigułce, czeka moc atrakcji. Krótka CROTO-wyprawa może objąć jedynie część z nich, zapoznać uczestników z pięknym regionem Polski i zachęcić do dalszej eksploracji.
Trasa przebiegać będzie przez Sudety Środkowe i Wschodnie, to jest Góry Wałbrzyskie i Stołowe, zachodnią część Kotliny Kłodzkiej oraz Góry Sowie.
Wariant podstawowy:
Świebodzice – Wałbrzych – Szczawno-Zdrój – Boguszów-Gorce – Grzędy – Kochanów – Różana – Łączna – Zdonov – Adrspach – Teplice n. Metuji – Jetrichov – Broumov – Martinkovice – Bozanov – Radków – Wambierzyce – Studzienno – Chocieszów – Polanica-Zdrój – Stary Wielisław – Kłodzko – Ścinawica – Wojbórz – Opolnica – Bardo – Potworów – Brzeźnica – Budzów – Srebrna Góra – Wolibórz – Nowa Ruda – Jugów – Sokolec – Rzeczka – Walim – Jugowice – Lubachów – Zagórze Śląskie – Dziećmorowice – Wałbrzych – Stary Julianów – Wałbrzych – Świebodzice
Dzień 1 – 13 sierpnia, sobota: 55-86 km, mapa część 1 i część 2
Dzień 2 – 14 sierpnia, niedziela: 53-78 km, mapa
Dzień 3 – 15 sierpnia, poniedziałek: 52-58 km, mapa część 1 i część 2 lub 44-50 km mapa część 1 i część 2
Wariant podstawowy obejmuje (większą) część atrakcji regionu, uczestnicy zostaną zapoznani z możliwością modyfikacji trasy tak, aby każdy mógł dostosować ją do swoich oczekiwań. Zachęcamy do zapoznania się z opisem nawigacyjnym.
Gwoździe programu (zależnie od wybranego wariantu):
- zamki Książ i Grodno;
- Wałbrzyska Palmiarnia;
- skalne miasta / labirynty (Adrspaskie Skalne Miasto, Teplickie Skalne Miasto, kompleks skalny Ostas, Broumovskie Steny, Szczeliniec Wielki, Błędne Skały);
- sanktuaria w Wambierzycach, Starym Wielisławiu, Bardzie Śląskim;
- twierdze obronne w Kłodzku i Srebrnej Górze;
- uzdrowiska i sanatoria w Kudowej-Zdrój, Dusznikach-Zdrój, Polanicy-Zdrój, Szczawnie-Zdroju;
- malownicze i emocjonujące trasy rowerowe w tym Międzynarodowy Szlak Rowerowy „Ściany” i Droga Stu Zakrętów;
- podziemia Gór Sowich (kopalnia w Nowej Rudzie, Podziemne Muzeum Fabryki Walimia, Osówka, kompleks Włodarz);
- jezioro Bystrzyckie z wiszącym mostem i tamą.
Praktyczne informacje:
- Zbiórka w sobotę 13 sierpnia na rynku w Świebodzicach,1,5 km od dworca PKP. Dla przyjeżdżających wcześniej map meeting o godz. 8.30, dla docierających później – o godz. 11.30 (rozdanie map, opisu nawigacyjnego, materiałów informacyjnych, omówienie trasy, informacje praktyczne). Uczestnicy, którzy nie dotrą na map meetingi otrzymają mapki i wszelkie materiały od kierowcy bus przewożący bagaże. Bus będzie czekał na uczestników w godzinach 7.00-13.30.
- Przyjeżdżającym w piątek 12 sierpnia proponujemy nocleg w Świebodzicach w hotelu Sportowym, ul. Rekreacyjna 1, tel. 74/666 87 50, obok stadionu i stosunkowo niedaleko centrum miasta. Na miejscu kawiarnia, możliwość zamówienia posiłków. Dla uczestników wyprawy wstępnie zarezerwowano 5 pokoi 2-osobowych, bez łazienki, 25 zł od osoby (należy powołać się na rajd CROTOS-u). Pozostała baza noclegowa – tutaj.
- Przyjeżdżający samochodami mogą skorzystać z dużego parking obok hotelu Sportowego (niestrzeżony ale zamykany na noc). Powołując się w recepcji na CROTOS, pozostawić tam mogą auta również osoby niezameldowane. Alternatywą jest parkowanie na Rynku.
- Trasa jest wymagająca kondycyjnie, a odcinki w podstawowych wariantach dość długie. Można ją znacznie skrócić, pomijając niektóre fragmenty, decydując się na zwiedzanie piesze lub nie, pokonując część trasy pociągiem (szczegóły w opisie nawigacyjnym).
- Jest środek lata, pamiętajmy jednak o zabraniu ciepłej odzieży – będzie niezbędna podczas zwiedzania podziemi.
- Pierwszego dnia – 13 sierpnia – trasa przebiega przez Czechy. Sprawdźmy przed wyjazdem, czy mamy aktywny roaming, a będąc w strefie przygranicznej, czy mamy ustawiony ręczny wybór sieci i wybraną sieć macierzystą. W przeciwnym razie nawet za rozmowę z Polski możemy zapłacić jakbyśmy dzwonili z zagranicy.
- W Czechach i Polsce rowerzyści do 18 roku życia obowiązkowo podróżują w kaskach.
- Noclegi na polach namiotowych w Radkowie (74-871 23 01, 74-871 22 61) oraz Woliborzu (74-872 45 90). Niezbędne jest posiadanie własnego wyposażenia biwakowego. Na jednym i drugim istnieje możliwość wynajęcia miejsc w pokojach, trzeba dzwonić na podane telefony. Noclegi alternatywne nie są gwarantowane przez organizatora.
- Na koniec pierwszego i drugiego dnia na uczestników czeka ognisko i kiełbaski (wliczone w cenę) a za dodatkową opłatą piwo.
- Organizator nie zapewnia zamykanych miejsc parkingowych na rowery w pobliżu odwiedzanych miejsc ani na polach namiotowych. Odpowiedzialność za zabezpieczenie roweru spoczywa na uczestniku. Informacje na temat możliwości parkowania rowerów podane są w opisie nawigacyjnym.
- Każdy sam decyduje o swoim ubezpieczeniu.
- Osoby niepełnoletnie uczestniczą tylko pod opieką rodziców lub upoważnionych przez nich opiekunów.
Koszt: 90 zł od osoby
W cenę wchodzą koszty: noclegów, transportu bagażu samochodem, korzystania z apteczki oraz narzędzi i części serwisowych, ksero dziennych map z opisami trasy, prowiant na dwa ogniska.
Wszelkie informacje: info@bicycle.pl , 663 266 553.