Sudety

13-15 sierpnia 2011

13.08, sobota

53-84 km. Wariant podstawowy (mapa część 1 i część 2) liczy 80 km z możliwością skrócenia o 5-20 km rowerem i/lub 25 km czeskim pociągiem.

Ruszamy z północnej strony Rynku w Świebodzicach za zachód w ul. Bolesława Prusa zgodnie z ruchem jednokierunkowym na Rynku. Następnie skręcamy w lewo w ul. Młynarską. Przecinamy ul. Sienkiewicza i skręcamy w prawo w Piłsudskiego. Skręcamy w lewo w następną ulicę – Wiejską[1]. Na rogu znajduje się sklep firmowy świebodzickich zakładów cukierniczych Śnieżka produkujących jedyne oryginalne cukierki „Michałki”. Dojeżdżamy do ul. Kasztanowej, w którą skręcamy w lewo. Po prawej stronie pierwszego głównego skrzyżowania na skraju lasu widzimy bramę (miejsce odpoczynku), przez którą trakt książański wolny od samochodów zawiedzie nas czarnym szlakiem rowerowym do Zamku Książ.

Bilety 15/10 zł lub 18/13 zł (w tym stajnie zamkowe), foto 6 zł, tarasy zamkowe 8 zł, czas zwiedzania: 30-70 minut w zależności od wybranej  trasy.

Na terenie zamku nie można jeździć rowerem, ale za zgodą strażnika można je postawić przed wejściem do samego zamku.

Jedyny parking rowerowy (ok. 10 rowerów) – po prawej stronie za budką kasy parkingu przed zamkiem (bezpłatny).

Gastronomia przed i na terenie zamku.

Z Książa wyjeżdżamy tak jak wjechaliśmy. Ok. 100 m za parkingiem droga skręca w lewo (nakaz) my jedziemy prosto. Po prawej stronie pojawią się ścieżki, które zaprowadzą nas do punktu widokowego. Przejeżdżamy przez bramę jedziemy niebieskim szlakiem rowerowym. Wjeżdżamy na asfalt (uwaga droga jednokierunkowa) i zjeżamy w dół. W przypadku wzmożonego ruchu i/lub większej grupy należy wrócić się nieco w stronę zamku i jechać zgodnie z oznaczeniami dróg jednokierunkowych. W obu przypadkach na głównej drodze skręcamy w prawo. Zaraz po wjeździe do Wałbrzycha po lewej stronie znajduje się Palmiarnia Wałbrzyska.

Bilety 8/5 zł, 10-19 godz., kawiarnia + sklepiki z pamiątkami dostępne tylko z biletami, czas zwiedzania: 30 minut

Wracamy na główną drogę w lewo i zaraz za przystankiem autobusowym (wiklinowe kosze) skręcamy w prawo w ul. Zdrojową (uwaga prędkość tylko 30km/h i progi zwalniające), obok wiaduktu w prawo i dalej w kierunku kościoła Św. Anny. Dojeżdżamy do głównej drogi na którą skręcamy w prawo. Przez skrzyżowanie przejeżdżamy prosto. Po prawej stronie osiedle Podzamcze. Przejeżdżamy prosto przez rondo (po prawej stronie Tesco) i kierujemy się na centrum Szczawna Zdrój. Kiedy kończy się odcinek drogi jednokierunkowej i drogowskaz kieruje w prawo na Czarny Bór i Kamienną Górę my jedziemy prosto w brukowaną ul. Sienkiewicza (uwaga na pierwszeństwo pojazdów z drogi poprzecznej). Jadąc prosto docieramy do Pijalni Zdrojowej.

Pijalnia Szczawno Zdrój  bilety 1 zł (na hasło wycieczka rowerowa CROTOS) inaczej 2,5 zł, ponieważ kubki są płatne warto mieć własny aby nabrać wodę. Za zgodą obsługi można wprowadzić rowery do środka.

Z Pijalni kierujemy się na prawo, zielonym i czerwonym szlakiem rowerowym  (ul. Wojska Polskiego), po lewej stronie Dom Zdrojowy i kolektory słoneczne na pergoli. Przecinamy główną drogę i dalej brukowaną ul. Spacerową.

W dalszej części na odcinku kilku kilometrów droga gruntowa. Odcinek ten można objechać. Wydłuża to trasę o 1,5 km. Zamiast przecinać główną drogę skręcamy w nią w prawo, na rondzie w lewo, po chwili bezpośrednio za wiaduktem kolejowym na rozwidleniu w lewo. Najpierw lekko w górę później kiepskim asfaltem stromo w dół. Zaraz po wjeździe do Strugi za mostkiem na rozwidleniu w lewo na Lubomin/Czarny Bór/Kamienną Górę. Od razu za Lubominem stromo pod górę przez ok. 4 km aż do ostatnich kilkuset metrów przed Jabłowem. Wtedy stromy zjazd aż do ostrego zakrętu w lewo i wjazdu do Jabłowa. Za Jabłowem dojeżdżamy do głównej drogi Boguszów-Gorce – Kamienna Góra. W nią skręcamy w prawo, dalej 1 km nieco pod górę, później tyleż zjazdu do skrzyżowania w Czarnym Borze. Tu skręcamy w lewo aż dojedziemy do Grzęd, gdzie kończy się objazd.

Kiedy droga się kończy po prawej Gospoda Babinicz w dawnej stajni, przy barze siedzimy na siodłach. Stoły umieszczone w dawnych boksach na konie. Dla tych co nie byli w stajniach zamkowych jest okazja zobaczyć konie (za gospodą należy skręcić w prawo). Szlakiem czerwonym wjeżdżamy w las w większości dobrze ubitą kamienistą drogą. Po ok. 2 km na rozstajach znajdziemy ławkę i plan okolicy. Skręcamy w prawo do góry. Jeżeli przez przypadek wjechaliśmy na niebieski szlak rowerowy to znaczy, że trzeba zawrócić. Odtąd trasa robi się bardziej kamienista. Trzymając się dalej czerwonego szlaku zjeżdżamy do Gorc, luźną szutrową drogą. Dojeżdżając do asfaltu skręcamy w lewo i jedziemy prawym rozwidleniem asfaltowej drogi aby ul. Kościuszki wjechać do miasta.

W odległości 3 km w lewo od trasy w boguszowskiej części Boguszowa-Gorc znajduje się najwyżej położony w Polsce rynek oraz stadion piłkarski.

W mieście napotykając trawiasty skwerek skręcamy w lewo, przecinamy główną drogę (lekko w prawo), przejeżdżamy pod wiaduktem. Na najbliższym rozwidleniu dróg skręcamy w prawo i dojeżdżając do kolejnego rozjazdu (1 km) kierujemy się znakami czerwonego szlaku rowerowego, skręcając w lewo (ul. Polna). Trzymając się lewej strony, przejeżdżamy mostek i jedziemy wąską drogą ze zniszczonym asfaltem. Przy drogowym znaku podporządkowania skręcamy w lewo, omijamy budynek i dalej na południe. Przy rozwidleniu i tabliczkami rowerowego szlaku gminy Czarny Bór skręcamy w prawo aby po kilkuset metrach skręcić w lewo na szeroką drogę prowadzącą do Mieroszowa. Tu trasa łączy się z opisanym wyżej objazdem. Wkrótce po prawej stronie znajduje się bar Łowisko – smażalnia pstrągów. Cena obiadu ok. 20 zł. W Grzędach napotkamy drogowskaz kierujący na kąpielisko. Uwaga! Nieczynne. Jadąc cały czas prosto docieramy do kościoła w Kochanowie i węzła szlaków rowerowych. Kierujemy się w lewo na Różaną i Mieroszów. Tuż przed Mieroszowem skręcamy ostro w prawo by po 3 km osiągnąć granicę czeską.

Mieroszów – ostatnie miejsce zakupów przed granicą. Do miasta wjeżdżamy zielonym szlakiem rowerowym. Na niewielkim rynku market EKO, bankomat BGŻ, fontanna. Aby wrócić na szlak jedziemy po swoich śladach do granicy miasta, aż do rozjazdu na granicę (przejście Łączna – Zdonov).

Przez Mieroszów mogą pojechać również osoby, które chcą skrócić trasę o 15-20 km, ale wówczas pominą główną atrakcję pierwszego dnia wyprawy czeskie skalne miasta. Po dojechaniu do głównej drogi (nr 35) skręcamy w prawo w kierunku przejścia granicznego Golińsk – Mezimesti. Za granicą poruszamy się drogą nr 302, która na głównym skrzyżowaniu w Mezimesti skręca w prawo.

Trzymając się drogi 302 wyjeżdżamy z miasta i dojeżdżamy do Jetrichova, gdzie skrót łączy się z główną trasą wyprawy.

Po drodze ekologiczne miejsce odpoczynku z trawą na dachu, na samej granicy wiata i mapa. Uwaga! Wjazd do Czech sterowany jest sygnalizacją świetlną (ruch wahadłowy dla samochodów na odcinku 1,5 km, z uwagi na niewielką szerokość drogi). Jedziemy prosto aż do rozjazdu na Adsprach i Teplice –  skalnych miast. Chętni do obejrzenia skał w Adsprach skręcają w prawo, po 600 m w lewo. Wejście do skalnego parku jest za torami kolejowymi. Trasa wydłuża się wówczas o 1,5 km. Między skalnymi miastami oraz dalej wzdłuż trasy wyprawy kursuje pociąg (po czesku vlak) – sprawdź rozkład jazdy, klikając tutaj.

Adrspach

Przechowalnia rowerów (pojemność ok. 10 sztuk, 15 koron/rower) w budynku stacji kolejowej, czynna do godz. 18.15. Rower po czesku to koło.

Obok kasy informacja turystyczna czynna do 16.30, mapy, folder, kantor.

Drugie wejście do parku jest 100 m dalej jadąc główną drogą. Są tam również sklepiki z pamiątkami, WC, parking rowerowy (na kilkanaście rowerów).

Czas zwiedzania 3 godziny. Bilety: 60 koron – bilet normalny, 30 k orondzieci (od 6 lat), studenci, emeryci. Płatność tylko w koronach!

Objazd Adspraskich skał  (ok. 10 km)

Uwaga! Ciężka nawierzchnia. Adrspaskie Skaly można objechać dookoła, od wejścia do parku kontynuując jazdę główną drogą Za przystankiem autobusowym (CSAD) i drogowskazem do hotelu Pod Hradkiem, skręcamy w lewo na asfaltową drogę zamkniętą dla ruchu samochodowego. Przejeżdżamy tory kolejowe, potem ostrym podjazdem do góry. Początkowo dobry asfalt zamienia się w trudną kamienną nawierzchnię. W górze ładne widoki. Za znakami czerwonymi z żółtymi paskami, skręcamy w lewo w las. Pod koniec objazdu w oddali widoczne formacje skalne. Po wyjeździe z lasu kierujemy się bardziej na prawo wzdłuż szpaleru młodych drzewek, gdzie prowadzą dwie równoległe ścieżki, potem się łączące. W lesie mijamy domki letniskowe. Uwaga! Nie należy jechać za zielonymi znakami. Droga prowadzi wprawdzie do ciekawego rezerwatu skalnego, ale do pokonania tylko pieszo. Dojeżdżamy do asfaltu (wiata+mapa). Skręcamy w lewo by po 4,5 km zjazdu dojechać do Teplic, gdzie objazd wraca do głównej trasy wyprawy.

Chętni do obejrzenia skał w Teplicach na rozjeździe skręcają w lewo i jadą wzdłuż torów kolejowych. Po 3 km zaraz za stacją kolejową docieramy do dużego parkingu po prawej stronie, z którego jest wejście do skalnego miasta.

Ceny biletów jak w Adspaskich Skałach, możliwość płatności w złotówkach, parking i przechowalnia rowerów.

Z parkingu wyjeżdżamy w prawo. Dojeżdżamy do Teplic n. Metuji. W centrum na rozwidleniu dróg przy hotelu Koruna znajduje się informacja turystyczna (9-17, kantor, internet). Stojąc nadal przed hotelem Koruna skręcamy w prawo pod wiadukt kolejowy w kierunku Broumova, Polic, Mezimesti. Kiedy droga w mieście ostro skręca w prawo (obok hotelu) my odbijamy w lewo w osiedlową drogę (limit 30 km/h), by trzymając się prawej strony powrócić do głównej drogi. Wjeżdżając ze skrótu skręcamy w lewo i za kolejnym wiaduktem kolejowym w lewo na Broumov.

W Teplicach można zdecydować się na inny wariant trasy (66-86 km – mapa część 1 i część 2) prowadzący w części Międzynarodową Trasą Rowerową „Ściany”. Wariant ten jest dłuższy o 4 km oraz bardziej wymagający kondycyjnie. Pozwala za to na odwiedzenie kolejnych atrakcji turystycznych – kompleks skalny Ostas lub Szczeliniec Wielki (aczkolwiek Szczeliniec jest też przewidziany w alternatywnym wariancie na drugi dzień) oraz prowadzący ciekawszą widokowo trasą z dużą liczbą emocjonujących, krętych zjazdów.

Na południe od Teplic znajduje się kompleks skalny Ostas. Chcący go zwiedzić przejeżdżają jego wschodnią stroną. Zamiast, jak to prowadzi wariant podstawowy, skręcać za wiaduktem kolejowym w lewo przejeżdżamy prosto w Kierunku na Lachov. Jedziemy dość stromym podjazdem. Następnie zjeżdżamy w dół do drogi głównej 303. Skręcamy nią w prawo i po chwili ponownie w prawo. Po 1 km docieramy do kompleksu skalnego Ostas.

Wracamy do głównej drogi 303. Skręcamy w prawo. Dojeżdżamy do Polic n. Metuji.

Łatwiejsza droga prowadząca doliną rzeczną mija Ostas od zachodniej strony. W Teplicach cały czas trzymamy się głównej ulicy (ul. Jiraska). Dojeżdżamy do drogi 301 w Ceska Metuje. Skręcamy w lewo i docieramy do Polic n. Metuji.

Muzeum w Klasztorze Benedyktyńskim (wejście obok kościoła – bilet 20 koron, czynne godz. 9-12, 13-16.30, zwiedzanie około 30 min.

W Policach kierujemy się za drogowskazem na Suchy Dul następnie w prawo na Machov. Podążamy Międzynarodową Trasą Rowerową „Ściany” (szlak żółto-czerwony). W Machovie skręcamy lewo w kierunku na Machowska Lhota oraz przejścia granicznego. Drogą prowadzącą w lesie przejeżdżamy granicę, po czym dojeżdżamy serpentynami do Drogi Stu Zakrętów w Karłowie. Tu skręcamy w lewo. Przecinając na wprost ostry zakręt głównej drogi w prawo docieramy do wejścia do kompleksu skalnego Szczeliniec Wielki, którego zwiedzenie zajmuje ok. godziny.

Podążamy dalej Drogą Stu Zakrętów. Tuż przed wjazdem do Radkowa po prawej stronie znajduje się zalew radkowski. Jadąc dalej główną drogą wypatrujemy tablicy Ośrodek Wypoczynkowy. Skręcamy w prawo. Pole namiotowe w odległości 200 m.

Uwaga! Ze względu na trudności terenowe (nawierzchnia, przejezdność) odradzamy przejazd z Polic przez Suchy Dul, Slavny, Martinkovice, Bozanov. Jakkolwiek przejeżdża się tu przez kolejny skalny kompleks – Broumovskie Steny – proponujemy jego zwiedzanie odłożyć na czas innej samochodowo-pieszej wyprawy.

Docieramy do Jetrichovagdzie trzymamy się lewej strony. Przecinamy główną drogę 302. Za mostem skręcamy w prawo na Hrynice. Za Hrynicami, przy drogowskazie Broumov 3 km, dochodzi z lewej strony szeroka droga (303). Po lewej znajduje się Pivowarskie Muzeum, gdzie produkuje się i sprzedaje piwo Opat. (czynne tylko do godz. 13). Naprzeciw browaru, przed wjazdem główną droga skręcamy w prawo (duży plac) w wąską, niepozorną uliczkę pod wiaduktem kolejowym i w lewo wzdłuż rzeki docieramy do mostu i głównej drogi już w samym mieście. Po prawej stronie, za rzeką stoją wyniosłe budynki klasztoru. Przy głównej drodze skręcamy w prawo na most i zaraz za mostem znowu w prawo pniemy się do góry ślepą, brukowaną uliczką prosto aż dojedziemy do rynku. Na końcu rynku, obok hotelu Praga, skręcamy w prawo w ul. Klasztorną, by po 100 m dotrzeć do bramy klasztoru i muzeum Broumova.

Wejścia w soboty o godz. 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16.

Z rynku wracamy po swoich śladach do mostu i głównej drogi, skręcając w prawo, zaraz za rogiem po prawej mamy ostatni duży sklep przed granicą (Penny Markt, czynny w godz. 7-20). Dalej jedziemy łukiem do góry. Podążamy za drogowskazem na Martinkovice, na kolejnym rozjeździe skręcamy w lewo (kierunek lotnisko) mijając po prawej drewniany kościółek. Przejeżdżamy przez Bożanov i granicę aż dotrzemy do Radkowa. Jadąc prosto dojechalibyśmy do rynku (w rynku market ABC, Informacja Turystyczna, bankomat, apteka). Skręcając wcześniej w prawo (za pocztą, na wysokości narożnej knajpki, drogowskaz na ul. Piastowską) kierujemy się na pole namiotowe. Przecinamy główną drogę na Kudowę, za którą docieramy na metę pierwszego dnia.

Radków – zwiedzanie starego Młyna 400 m od pola namiotowego (na kilku piętrach oryginalne urządzenia młyna wodnego), koszt 3 zł/osoba. Obok kawiarnia, gdzie można nie tylko wypić dobrą kawę, zjeść lody, ale także zamówić śniadanie (10-12 zł).

Nocleg (zobacz na mapie):

Pole namiotowe (Gminne Centrum Sportu i Turystyki), Radków ul. Piastowska, przy boisku), tel. 74-871 23 01, 74-871 22 61 (także w sprawie rezerwacji pokoi/domków):
– w cenie ognisko, prysznice;
– za dodatkową opłatą piwo;
– do dyspozycji niewielka kuchnia + stoły na zewnątrz + elektryczne czajniki;
– także pokoje/domki do wynajęcia.

Uczestnicy (na przykład ci, którzy na miejsce startu dojadą późno) mogą również obrać trasę prowadzącą w najkrótszy sposób (54 km) na kemping w Radkowie (mapy część 1 i część 2), wciąż jednak wiodącą przez kilka atrakcji regionu. Po odwiedzeniu palmiarni w Wałbrzychu (porównaj wariant podstawowy) wracamy na główną drogę i skręcamy w nią w lewo. Po 2,5 km na drugim skrzyżowaniu ze światłami skręcamy w lewo. Podążamy główną drogą docierając po 5 km do rozwidlenia. Tu skręcamy w prawo w drogę 379. Dojeżdżamy do skrzyżowania na wierzchołku. Po lewej stronie park dzielnicy Rusinowa a za skrzyżowaniem stacja benzynowa. Tu skręcamy w lewo i odtąd podążamy drogą 381 w kierunku na Nową Rudę. Opuszczamy ją przy wyjeździe z Głuszycy. Droga główna skręca w lewo, my jedziemy prosto. Przekraczamy granicę czeską. Kierujemy się na Broumov. Dojeżdżamy do Olvetina, gdzie na wysokości Pivowarskiego Muzeum (browaru) i po dojechaniu do poprzecznej drogi ten wariant trasy łączy się z podstawowym. Skręcamy w lewo i dalej jedziemy zgodnie z opisem wariantu podstawowego.

14.08, niedziela

54-97 km. Wariant podstawowy (mapa) liczy 79 km z możliwością skrócenia o 5-25 km.

Z kempingu wyjeżdżamy do głównej drogi 387 i kierujemy się nią w prawo do Radkowa.  Na wysokości kościoła skręcamy w prawo w ul. Kolejową, zaraz w lewo (ul. Polna), obok domu kultury i znowu w lewo, aby za szlakiem rowerowym doskonałą asfaltówką dojechać do Wambierzyc[2], gdzie znajduje się słynne sanktuarium maryjne oraz mini zoo (ul. Wiejska).

Z mini zoo wracamy się 600 m po swoich śladach i skręcamy w prawo w drogę z niebieskim szlakiem rowerowym oraz czerwonym i niebieskim szlaki pieszymi. W Chocieszowie dojeżdżamy do drogi 388 w prawo. Przed ostatnim podjazdem do Polanicy smażalnia ryb.

Mijamy skrzyżowanie z ruchliwą drogą krajową nr 8 i wjeżdżamy do Polanicy-Zdrój na ul. Zdrojową, którą docieramy do Parku Zdrojowego (sanatorium, pijalnia wód mineralnych, Teatr Zdrojowy, kościół Parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP). Z ul. Zdrojowej skręcamy lekko w prawo w ul. Kłodzką i za chwilę w lewo w ul. Warszawską.

Za budynkiem straży pożarnej jedziemy w lewo w ul. Kilińskiego w kierunku na Wielisław i dalej Kłodzko. Stale prosto (przecinamy ul. Mariańską) i na wysokości firmy budowlanej skręcamy w prawo na przejazd kolejowy w drogę gruntową (ul. Głowackiego). Przez łąki docieramy na skrzyżowanie ścieżek, pod kapliczkę i samotny dom. Skręcamy w prawo i przez strumień dojeżdżamy do asfaltu. W lewo ul. Pułaskiego dojeżdżamy do Starego Wielisławia i dalej Kłodzko. W Kłodzku na drodze poprzecznej skręcamy w lewo. Dojeżdżamy do centrum miasta aż do słynnej Twierdzy Kłodzkiej.

Spod Twierdzy jedziemy ul. Czeską zgodnie z oznakowaniem drogi jednokierunkowej. Na jej końcu skręcamy w lewo w ul. Łukasińskiego. Dojeżdżamy do ul. Półwiejskiej, którą po przejechaniu pod wiaduktem kolejowym i obwodnicą miejską oraz skręcie w lewo na najbliższym skrzyżowaniu za zakładami mięsnymi wyjeżdżamy z miasta. Na kolejnym rozjeździe skręcamy w prawo na Ścinawicę, Młynów i Ławicę. Jedziemy wzdłuż rzeki Nysy Kłodzkiej i zdewastowanych zabudowań fabrycznych. Przed Wojborzem skręcamy w prawo i lasem dojeżdżamy do wsi Opolnica. Dojeżdżamy do Barda skarpą wzdłuż rzeki. W Bardzie na pierwszym rozwidleniu skręcamy lekko w lewo i dojeżdżamy do rynku. Za rynkiem ponownie lekko w lewo i ul. Główną dojeżdżamy do głównej drogi nr 8. Na chwilę wjeżdżamy na nią w lewo w kierunku na Ząbkowice Śląskie i Wrocław. Po 2 km skręcamy w lewo do Potworowa. Jadąc prosto docieramy do drogi nr 385. Jedziemy nią w kierunku na Nową Rudę. Po chwili docieramy Srebrnej Góry. Na końcu miejscowości po prawej strony do Twierdzy Srebrnogórskiej.

Kontynuując jazdę w kierunku Nowej Rudy po 7 km dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą 384 na Bielawę i Dzierżoniów. Skręcamy w nią w prawo, by po 500 m dotrzeć na miejsce noclegu – ośrodek i kemping Leśny Dwór.

Wariant alternatywny ma 68-97 km (mapa).

Trasa jest bardziej wymagająca kondycyjnie, ale dostarcza jeszcze większych atrakcji rowerowych (efektowne zjazdy) oraz turystycznych (skalne krajobrazy). Szczególnie powinni ją rozważyć uczestnicy, których ominęły tego typu atrakcje pierwszego dnia.

Z kempingu wracamy do głównej drogi. Skręcamy w nią w lewo w kierunku na Kudowę Zdrój. Podążamy Drogą Stu Zakrętów do Karłowa. W samym Karłowie po zjeździe na wysokości po prawej stronie ostrego zakrętu w lewo znajduje się wejście na żółty szlak turystyczny prowadzący na Szczeliniec Wielki.

Kontynuując jazdę Drogą Stu Zakrętów dojeżdżamy do drogowskazu kierującego w prawo drogą o ruchu wahadłowym do labiryntu Błędnych Skał.

Bilety 5/2,50 zł normalny/ulgowy. Czas zwiedzania: 1 godzina. Na prawo od kasy jest miejsce na rowery.

Po wyjściu z Błędnych Skał wracamy się w kierunku Drogi Stu Zakrętów, ale nie dojeżdżamy do niej, bowiem wcześniej skręcamy w prawo w szeroką drogę leśną i podążamy nią za oznaczeniami czerwonego i zielonego szlaku rowerowego. Tak dojeżdżamy do asfaltu w Pstrążnej. Na skrzyżowaniu szlak zielony skręca w prawo i prowadzi do Skansenu Kultury Ludowej.

Szlakiem zielonym wracamy się do skrzyżowania ale przejeżdżamy je prosto. Odtąd towarzyszy nam szlak czerwony, którym dojeżdżamy do Kudowy-Zdrój. Po drodze mijamy Ruchomą Szopkę. Na rozwidleniu drogi przy Kaplicy Czaszek skręcamy w prawo kontynuując jazdę ul. Kościuszki. Po 400 m skręcamy w prawo w kierunku Parku Zdrojowego. Przejeżdżamy przez park do ul. Zdrojowej, w którą przy Muzeum Zabawek skręcamy w lewo. Po 300 m na wyraźnym łuku drogi w lewo za Villa Residence a bezpośrednio przed restauracją Zdrojowa skręcamy w prawo w ul. Słoneczną. Odtąd podążamy za niebieskim szlakiem rowerowym, który, uwaga, w Jerzykowicach ostro skręca w prawo, a po dojechaniu do drogi poprzecznej w lewo przez Dańczów docelowo do Dusznik Zdroju. W Dusznikach przecinamy drogę krajową nr 8 i wjeżdżamy do rynku. Przez rynek przejeżdżamy zgodnie z oznakowaniami dróg jednokierunkowych ul. Mickiewicza. Tu skręcamy w prawo na Pl. Warszawy i po chwili w lewo w Al. Wojska Polskiego. Trzymamy się prawej strony, ul. Chopina. Przejeżdżamy przez Park Zdrojowy aż dotrzemy do Pomnika i Dworku Chopina. Po swoich śladach wracamy do Pl. Warszawy. Przejeżdżamy do prosto w ul. Bohaterów Getta. Po chwili skręcamy w prawo w ul. Sportową a po dojechaniu do głównej drogi w lewo. Dojeżdżamy do Muzeum Papiernictwa.

Przecinamy drogę krajową nr 8 i wyjeżdżamy w miasta równoległą doń ul. Wrocławską. Na drogę nr 8 wracamy na chwilę w Szczytnej, by opuścić ją na pierwszym skrzyżowaniu za torami kolejowymi skręcając w prawo w ul. Sienkiewicza. Tak docieramy do Polanicy-Zdrój, którą przejeżdżamy w kierunku przeciwnym do opisanego w wariancie podstawowym. Również odtąd do Wambierzyc i dalej do wyjazdu z Wambierzyc na drogę 388 oraz skrzyżowania z drogą 387 poruszamy się „pod prąd” wariantu podstawowego. Na skrzyżowaniu tym skręcamy w prawo w kierunku na Nową Rudę. W Sieniawce skręcamy w prawo w drogę 386 prowadzącą do Kłodzka a po 600 m w lewo. Trzykrotnie przecinamy tory kolejowe zanim dotrzemy do Słupca (dzielnicy Nowej Rudy). Główne skrzyżowanie przejeżdżamy prosto w kierunku na Dzierżoniów. Droga prowadzi przez tory i wzdłuż torów kolejowych. Dojeżdżamy do Dzikowca i skręcamy w lewo. Dalej prosto z niewielkimi podjazdami przecinamy skrzyżowanie (droga 385) aby wkrótce (500 m)  zobaczyć drogowskaz kierujący w lewo na ośrodek Leśny Dwór (znak drogowy „ślepa droga”).

Nocleg (zobacz na mapie):

Wolibórz – kemping przy ośrodku Leśny Dwór, tel. 74-872 45 90 (także w sprawie rezerwacji pokoi):
– w cenie ognisko, prysznice, świetlica, projekcja filmu o górach Sowich;
– na miejscu kawiarnia, gastronomia;
– za dodatkową opłatą śniadanie 10 zł, pokoje do wynajęcia.

15.08, poniedziałek

58 km z możliwością skrócenia o 6 km, wariant podstawowy – dla wracających po samochody do Świebodzic (mapa część 1 i część 2).

Z kempingu wyjeżdżamy w prawo. Na skrzyżowaniu z drogą 385 ponownie skręcamy w prawo w kierunku Nowej Rudy. Kiedy dojedziemy do obwodnicy skręcamy w lewo. Na rondzie w prawo i tak dojeżdżamy do centrum miasta. W centrum znajduje się kawiarenka Biała Lokomotywa obok wiaduktu kolejowego (ul. Podjazdowa 8). Po ok. 3 km od ronda za sklepem Biedronka skręcamy w prawo w ul. Obozową. Znajdujemy się przed Kopalnią.

Zwiedzanie: 1,5 godziny, bilety 15/12 zł normalny/ulgowy (emeryci, uczniowie). Wejście co pół godziny w godz. 8-18, mała gastronomia, sklep z mapami i przewodnikami po Dolnym Śląsku, możliwość wybicia zabytkowej monety. Jest też program dla poszukiwaczy skarbów i zapalonych geologów, którzy grzebią sobie w pobliskiej hałdzie.

Wracamy do głównej drogi i jedziemy w prawo. Za drogowskazem skręcamy w prawo na Jugów. Jedziemy prosto przez Jugów. W Sokolcu skręcamy w prawo na Rzeczkę i Walim. Za Rzeczką po lewej stronie znajduje się Podziemne Muzeum Fabryki Walimia.

Parkowanie rowerów przed budynkiem (pod okiem przewodnika) albo obok pod wiatą. Bilety 12/9 zł normalny/ulgowy (lub 17/13 zł uprawniający również do zwiedzania Zamku Grodno, czynne godz. 9-19 (ostatnie wejście o godz. 18). Zwiedzanie tylko z przewodnikiem (1 godz.), trzeba się liczyć z oczekiwaniem na wejście 30-40 minut po zakupie biletu. Konieczne ciepłe ubranie.

Dojeżdżamy do Walimia. Na rozwidleniu skręcamy w lewo, za mostkiem ponownie w lewo i po chwili lekko w prawo za czarnym szlakiem rowerowym i pieszym do Działu Jaworzynki. Niebawem szlak rowerowy skręca w lewo na parking przy kompleksie podziemnym Włodarz.

Zwiedzanie w godz. 9-18 o pełnych godzinach. Ostatnie wejście o godz. 17. Bilety 20 zł.

Za znakami szlaku pieszego podążamy do Jugowic. Dojeżdżamy do głównej drogi i po chwili na rozwidleniu jedziemy prosto. Uwaga na pierwszeństwo z prawej strony! Za lewym łukiem drogi na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w kierunku Jeziora Bystrzyckiego. Jezioro objeżdżamy dookoła przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Po drodze możliwość przedostania się na drugą stronę jeziora przez wiszący most. Jedziemy dalej a za mostem na rozwidleniu skręcamy w lewo cały czas trzymając się jeziora aż dojedziemy do tamy.

Możemy przejechać przez tamę i leśną ścieżką prowadzącą blisko brzegu jeziora (miejscami konieczne prowadzenie roweru) dojechać do ośrodka wypoczynkowego, skręcając w prawo po heksagonalnych płytach brukowych zamknąć pętle wokół jeziora w Zagórzu Śląskim.

Można też wrócić z tamy i jechać dalej drogą asfaltową. W Lubachowie skręcamy w lewo na Zagórze. Najpierw w Lubachowie a później w Zagórzu przejeżdżamy tory kolejowe. Jedziemy ul. Główną, która zaraz za torami zaprowadzi nas do wejścia do Zamku Grodno.

Zwiedzanie wnętrza zamku, katowni, wieży trwa 1 godz., wejścia o pełnej godzinie, ew. co 30 min. Do zamku prowadzi krótkie ale strome podejście.

Jedziemy jeszcze 200 m ul. Główną i tuż przed ostrym skrętem w lewo dochodzi ulica z prawej prowadząca do Wałbrzycha przez Dziećmorowice. W Dziećmorowicach na drodze poprzecznej skręcamy w lewo na Wałbrzych. Tuż przed pierwszym większym skrętem w lewo odchodzi ostro w prawo ul. Zagórzańska w kierunku dzielnicy Kozice (nie wracający po samochód pojadą tutaj prosto). Podążamy za nią aż dotrzemy do drogi 379, którą skręcamy w prawo (kierunek Nowy/Stary Julianów, Modliszów, Świdnica). Po 1 km skręcamy w pierwszą drogę w lewo do dzielnicy Poniatów o niskiej zabudowie. Przejeżdżamy całą dzielnicę trzymając się głównej drogi (mijamy jedno rozwidlenie wybierając prawą odnogę) aż dotrzemy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Na przeciwko po lewej stronie sklep OBI. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Jadąc cały czas prosto wyjeżdżamy z Wałbrzycha. Po drodze mijamy Palmiarnię Wałbrzyską oraz skręt w lewo do Zamku Książ.

Możemy wrócić trasą z dnia pierwszego (mapa część 1 i część 2).

Możemy też jechać drogą główną. 400 m po przejechaniu dwóch ostrych zakrętów (pierwszy w prawo) z lewej strony dochodzi droga ze Świebodzic/ Dobromierza/ Jeleniej Góry/ Strzegomia/ Legnicy. Skręcamy w nią. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i wjeżdżamy do centrum miasta. Druga w lewo za skrzyżowaniem z sygnalizacją świetlną ul. Żeromskiego zaprowadzi nas na miejsce startu wyprawy – świebodzicki rynek.

50 km z możliwością skrócenia o 6 km, wariant podstawowy – dla wracających pociągiem (mapa część 1 i część 2).

Ci uczestnicy mogą skrócić ostatni mniej ciekawy odcinek trasy (chyba że w pierwszy dzień nie zwiedzili Zamku Książ i Palmiarni Wałbrzyskiej) udając się na stację kolejową Wałbrzych Miasto zlokalizowaną na tej samej trasie kolejowej co miasto startu – Świebodzice. Z tego względu jest to również wariant do rozważenia dla wracających do Świebodzic po samochód. Prowadzi tak samo jak opisany wyżej wariant dla wracających po samochód do Świebodzic aż do wyjazdu z Dziećmorowic. W Dziećmorowicach na drodze poprzecznej skręcamy w lewo na Wałbrzych. Wjeżdżamy do dzielnicy Rusinowa. Zaraz po tym jak po prawej stronie ujrzymy park dojedziemy do skrzyżowania z poprzeczną drogą. Skręcamy w nią w prawo jadąc w kierunku dzielnicy Stary-Zdrój. Po 4 km na rozwidleniu skręcamy w prawo a po chwili na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną w lewo. 100 m dalej po prawej stronie znajduje się dworzec kolejowy.

8 km, wariant „ewakuacyjny” (mapa).

Z kempingu jedziemy do centrum Nowej Rudy zgodnie z wskazówkami z wariantu podstawowego. W centrum za torami kolejowymi jest zakręt w kształcie litery S. Na jego drugim (lewym) wierzchołku skręcamy w lewo w ul. Bohaterów Getta. Przejeżdżamy przez zakręt 180 stopni w prawo i po chwili skręcamy w lewo w ul. Małą, po chwili w prawo w ul. AK i ponownie w lewo w ul. Kolejową prowadzącą do dworca PKP.

Stąd co 2-4 godziny odjeżdżają autobusy szynowe do stacji Wałbrzych Główny dobrze skomunikowanego z większymi polskimi miastami. Bilety na wszystkich stacjach trasy szynobusu (Kłodzko – Nowa-Ruda – Wałbrzych) kupuje się wyłącznie u konduktora.

[1] Uwaga! Żadne mapy internetowe nie mają zaznaczonej tej drogi, jako przejezdnej, co jest niezgodne z rzeczywistością. Dlatego na tym odcinku należy kierować się tym opisem a nie widokiem mapy, który jest jedynie możliwie najlepszym przybliżeniem rzeczywistej trasy.

[2] Uwaga! Mapy internetowe nie mają zaznaczonej tej drogi, jako przejezdnej, co jest niezgodne z rzeczywistością. Dlatego na tym odcinku należy kierować się tym opisem a nie widokiem mapy, który jest jedynie możliwie najlepszym przybliżeniem rzeczywistej trasy.