Warunki uczestnictwa – Japonia 2023

BaltiCCycle (BC) nie jest komercyjnym przedsięwzięciem, organizatorzy są wolontariuszami, zebrane opłaty rejestracyjne mają pokryć koszty przygotowania i realizacji wyprawy. Każda trasa jest inna, nie sposób dopracować ją w każdym szczególe, zwłaszcza gdy robi się to na odległość. Dołączając do BC, stajesz się członkiem zespołu, liczymy na Twoją dobrą wolę i właściwe zrozumienie zasad oraz warunków uczestnictwa w naszej wyprawie. Twoja pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów będzie bardzo mile widziana.

Uwaga. 5. Wyprawa Olimpijska „z Rio de Janeiro do Tokio”, na odcinkach japońskich, odbędzie się na warunkach przedstawionych poniżej, jeśli na całą trasę zarejestruje się co najmniej 15 osób. Musimy to wiedzieć odpowiednio wcześnie (choćby po to, by rezerwować bilety promowe, noclegi, wynająć odpowiedni samochód itp.), dlatego koniec rejestracji wyznaczamy na 31 grudnia 2022, dokładnie na sześć miesiące przed rozpoczęciem wyprawy. Jeśli nie zbierze się wystarczająca grupa osób, warunki uczestnictwa mogą ulec zmianie. Będziemy cię informować o postępach w rejestracji.
Wyprawa do Japonii jest przeznaczona dla rowerzystów, którzy mają doświadczenie w podróżowaniu na długich i trudnych trasach, w surowych warunkach kempingowych. Decydowanie się na całą trasę jest prawdziwym wyzwaniem. Trzeba być przygotowany na przygody, trudne warunki pogodowe oraz na nieprzewidziane okoliczności na trasie. Wyprawa jest otwarta dla wszystkich, ale przed rejestracją powinieneś się zastanowić, czy jesteś w stanie (fizycznie i psychicznie) ją zakończyć i nie być ciężarem dla grupy.

Zasady organizacyjne. Staramy się dotrzymywać zasad, na jakich organizowane były poprzednie wyprawy BC.

Przyjazd / Wyjazd. Koszty dojazdu i wyjazdu nie są wliczone w opłatę za uczestnictwo. Możesz się dołączyć i odłączyć w dowolnym miejscu na trasie, ale sposób, w jaki to zrobisz, musisz zaplanować samodzielnie. Z Polski LOT lata z Warszawy do Tokio, ale z Europy bezpośrednie loty proponują też Japan Airlines, British Airways, ANA (All Nippon Airways), Finnair. Na punkt startu, do Wakkanai, możesz dostać się z Tokio i Sapporo liniami ANA. Z Tokio na Hokkaido możesz też się dostać promem z Oma do Tomakomai, a dalej przesiąść się na inny środek transportu. Połączenia lotnicze, autobusowe i kolejowe na Hokkaido możesz prześledzić tutaj. Jeśli chcesz dołączyć na Honsiu, zajrzyj tutaj.
Możemy cię zabrać z miejsca dojazdu czy dowieść do miejsca wyjazdu wyprawowym samochodem, ale za dodatkową opłatą w promieniu ~50 km (w obydwie strony 100 km, licząc 5 euro za 10 km). Powinieneś nas o tym poinformować przynajmniej z dwudniowym wyprzedzeniem, z organizatorami będzie kontakt telefoniczny i mailowy. Znalezienie miejsc, w których będzie dogodnie się dołączyć i odłączyć nie powinno stanowić problemu, niemal na całej trasie jest transport publiczny pomiędzy wioskami i dużymi miastami, a lotniska krajowe są skomunikowane z międzynarodowymi.
Choć program wyprawy jest określony, mogą się zdarzyć przesunięcia w datach (plus/minus 2-3 dni) z powodu pogody czy innych nieprzewidzianych trudności. Planując swoją podróż, trzeba mieć to na uwadze.

Wizy. Obywatele polscy nie muszą mieć wizy, jeśli udają się do Japonii na mniej niż 90 dni. Paszport powinien być ważny przynajmniej rok od momentu startu. Przy przekraczaniu granicy możesz być poproszony o okazanie wystarczających środków finansowych na pobyt i biletu powrotnego.

Prom. Cieśninę Tsugaru pokonamy promem z Hakodate do Oma: bilet normalny 2970 ¥ (22 €),rower 1190 ¥ (9 €). Ceny biletów nie są uwzględnione w opłacie rejestracyjnej, za bilet będziesz płacił oddzielnie, w czasie rajdu. Będziemy załatwiać bilet dla grupy w trakcie wyprawy.

Wyżywienie. Powinniście mieć butlę gazową i palnik oraz menażki do przygotowywania dla siebie posiłków na kempingach oraz odpowiedni zapas napojów i jedzenia w ciągu dnia. Na trasie będą mniej zamieszkałe odcinki bez sklepów i knajp, wtedy zapewniamy transport zapasów w samochodzie. Jeśli na miejscu noclegowym nie będzie bieżącej wody pitnej, kierowca zapewnia baniak z wodą.

Szczepienia. Musisz mieć ze sobą certyfikat przyjęcia trzech dawek szczepionki na covid-19 (papierowy lub elektroniczny, a najlepiej w obu wersjach). Jeśli nie masz ważnego świadectwa szczepienia, wymagane jest zaświadczenie PCR z negatywnym wynikiem testu wykonanego w ciągu 72 godzin przed wyjazdem do Japonii. Zaleca się, aby ten certyfikat został przygotowany w formacie określonym przez japońskie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej. Nieprzedłożenie tego certyfikatu spowoduje, że wnioskodawca nie będzie mógł wjechać do Japonii. Format w języku angielskim jest dostępny na stronie japońskiego Ministerstwa Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej, musisz sam potwierdzić, czy laboratorium może przygotować go w języku angielskim czy nie. Przeczytaj o innych procedurach covidowych na stronie ambasady Japonii w Polsce: Information about Border Measure against COVID and Laboratories for PCR test.
Przy wjeździe do Japonii nie ma innych obowiązkowych szczepień, ale przy każdej dalekiej i długiej podróży zaleca się zaszczepić na: wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) i typu A (WZW A), błonicę, tężec, polio, dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu, krztusiec, kleszczowe zapalenie mózgu i przeciw wściekliźnie. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą międzynarodową (żółtą) książeczkę szczepień z potwierdzającymi wpisami. Szczepionki musisz przyjąć odpowiednio wcześnie, żeby działały w czasie podróży, zazwyczaj kilka tygodni przed wyjazdem (zapytaj lekarza).

Konieczne dokumenty i wyposażenie:

Dzieci poniżej 18 lat. Osoby małoletnie mogą wziąć udział w wyprawie tylko pod opieką rodziców (przynajmniej jednego) albo dorosłego, który jest do tego upoważniony notarialnie i bierze całkowitą odpowiedzialność za podopiecznego.

Transport bagażu w czasie wyprawy. Osobisty niezbędny bagaż najlepiej przewozić na rowerze w sakwie. Przewóz bagażu samochodem wyprawowym jest ograniczony do 25 kg. Koszt transportu jest wliczony w opłatę za uczestnictwo. W nagłych sytuacjach (wypadek, transport na prom, czy nieprzewidziane okoliczności), trzeba być przygotowanym na wiezienie swojego bagażu na rowerze. Jeśli masz zamiar wieść wyprawowym samochodem bagaż dodatkowy (nie więcej jednak niż 40 kg wraz z bagażem wliczonym w opłatę), musisz to zgłosić w formularzu rejestracyjny i wnieść stosowną opłatę z wyprzedzeniem (2 euro za dzień). Organizatorzy i kierowca nie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo bagażu. Musisz sam ubezpieczyć swój bagaż na okoliczność kradzieży i odpowiednio chronić. Ani organizatorzy, ani kierowca nie odpowiada za Twój bagaż.

Opłata za uczestnictwo. Wyprawa jest międzynarodowa, stawkę szacujemy więc w euro, ale opłatę można zrobić w złotych, przeliczając kwotę według średniego kursu NBP w dniu robienia przelewu a nie w dniu rejestracji.
Opłata za dzień jest zmienna, od 30 do 27 euro, zależy od tego, na ile dni się rejestrujesz, wspieramy długodystansowców. Za 30 pierwszych dni zapłacisz 30 euro za dzień, za pozostałe dni 27 euro za dzień.
Wpisz do tabelki w formularzu rejestracyjnym, ile dni planujesz uczestniczyć w wyprawie, uwzględnij ewentualne zniżki czy opłaty dodatkowe, a opłata wyliczona zostanie automatycznie. Chcąc odpowiedzialnie organizować wyprawę, prosimy nie czekać na ostatnią chwilę z rejestracją.
Jeśli rejestracja i połowa opłaty nie wpłyną przed 31 grudnia 2022, czyli na sześć miesięcy przed rozpoczęciem wyprawy, cała opłata za uczestnictwo automatycznie wzrasta o 10 %, a zniżki tracą ważność. Druga część opłaty musi wpłynąć przed 1 czerwca 2023, inaczej automatycznie wzrośnie o 10%.
Nie pobieramy opłaty od lokalnych rowerzystów, którzy dołączą do nas na nie dłużej niż trzy dni i będą wspierać organizacyjnie wyprawę. Poprosimy ich o pokrycie kosztów noclegów. Zaproponujemy im także „pakietu uczestnika wyprawowy” (koszulka, chorągiewka, naklejka).

Opłata za uczestnictwo zawiera:

Zniżki. Zniżki będą honorowane pod warunkiem, że rejestracja i przynajmniej połowa opłaty za uczestnictwo wpłyną przed 31 grudnia 2022. Zniżki nie dublują się, musisz wybrać jedną z nich.

Opłaty za usługi dodatkowe (opcjonalnie):

– zaznaczone w formularzu rejestracyjnym:

– zgłoszone w czasie wyprawy:

Zasady rezygnacji z udziału. Uiszczona opłata za uczestnictwo jest zwracana w wysokości uzależnionej od daty wpłynięcia rezygnacji. Jeśli zrezygnujesz przed rozpoczęciem rajdu, należy o tym powiadomić organizatora, wysyłając list na bc2023@bicycle.pl lub dzwoniąc na numer 604 255 722. Jeśli w czasie trwania rajdu, trzeba to zgłosić liderowi wyprawy i otrzymać od niego potwierdzenie odbioru. Po dacie rezygnacji składka członkowska za podróż przekraczającą 30 dni jest zwracana w całości, a za pierwsze 30 dni w następujący sposób:

 Organizatorzy:

Patronat honorowy: Polski Komitet Olimpijski.