Patagonia

BaltiCCycle 2019

Carretera Austral – drogą na końcu świata!

23 lutego – 13 kwietnia 2019

Mapa | Trasa | Warunki uczestnictwa

50 dni, 2261 km na rowerze!

Kiedy zaczniesz szukać informacji o Patagonii, niechybnie natkniesz się na Carreterę Austral, czyli tłumacząc z hiszpańskiego Autostradę Południową, która rozciąga się wzdłuż zachodnich Andów na ponad 1200 km, zahaczając o siedemnaście parków narodowych i rezerwatów. Ten region Chile jeszcze kilka dekad temu dostępny był tylko z wody. Błękitne laguny z lodowymi górami, wiszącymi lodowcami, gęstymi lasami i rwącymi rzekami przyciągają wielu poszukiwaczy przygód i miłośników dzikiej natury. Nikt, kto odwiedził ten obszar Ameryki Południowej nie pozostał obojętny na uroki tej wspaniałej scenerii. Relacje podróżników są pełne emocji.

Podróż po Carreterra Austral to marzenie rowerzysty. Wielu nazywa tę trasę kultową. Można znaleźć wiele informacji, nie wyłączając opisów warunków drogowych i tego, co warte zobaczenia, dlatego wytyczenie trasy jest całkiem proste… ale już nie przejechanie jej rowerem. Nieprzewidywalna i zmienna pogoda, nawierzchnia dróg czynią ją prawdziwym wyzwaniem dla rowerzysty.

Stratujemy w Puerto Montt, gdzie  zaczyna się Carretera Austral, ale na początek zjedziemy z niej, by zwiedzić wyspę Chiloe, ze słynnymi drewnianymi kościołami, które znajdują się Liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na ląd wrócimy promem i będziemy kontynuować jazdę na południe, aż do Villa O’Higgins, gdzie Carretera Austral kończy się. To zjmie nam 25 dni. Następne 19 dni spędzimy w południowej Patagonii. Z O’Higgins powędrujemy do Argentyny – łodziami i wąską pieszą ścieżką – by zobaczyć Park Narodowy Los Glaciares z pięknym lodowcem Perito Moreno. Wracamy do Chile, by zwiedzić Park Narodowy Torres del Paine. Kończymy wyprawę w Punta Arenas – najbardziej na południe położonym mieście Chile, nad cieśniną Magelanna. Dodatkowo proponujemy oszałamiający widokami rejs statkiem do Puerto Williams i – jeśli pozwoli pogoda – wędrówkę wokół podnóża Dientes de Navarino.