Jak dojechać / wyjechać

5. Wyprawa Olimpijska „z Rio de Janeiro do Tokio”


Polecamy wyszukiwarki: Skyscanner, Opodo, Whichbudget, Jetcost. Lepiej używać wyszukiwarek tylko do uzyskania informacji a nie do rezerwowania czy kupowania biletów, ponieważ musisz zapewnić także bilet dla roweru, a to bywa problematyczne w wyszukiwarkach. Rezerwuj i kupuj przez stronę przewoźnika. Aby opłacić przewóz roweru czasem wystarczy kliknąć odpowiednią opcję, a czasem trzeba zadzwonić. Aby dowiedzieć się, jakie linie lotnicze latają na dane lotnisko, trzeba zajrzeć na stronę lotniska. Używaj opcji “Multy-City”, ponieważ bilet na całą trasę, choć składający się z kilku lotów, może być tańszy niż kupowanie oddzielnych biletów.
Aby znaleźć informacje, jak dotrzeć z jedna miejsca do drugiego przy pomocy różnych środków transportu możesz skorzystać z tej strony.

BRAZYLIA
Główne międzynarodowe porty lotnicze na naszej trasie to Rio de Janeiro, Sao Paulo, Kurytyba i Foz do Iguaçu – oferują regularne loty między tymi miastami i całym światem. Aby do nas dołączyć w odległych rejonach, trzeba szukać połączeń krajowych, które mają w Brazylii szeroką ofertę, mapa brazylijskich lotnisk – tutaj (zumuj mapę). Dwie główne linie, które obsługują zarówno loty międzynarodowe, jak i krajowe to LATAM (regularne loty do Europy i USA) i GOL (lata do krajów Ameryki Łacińskiej). Więcej o lataniu do/z Brazylii – tutaj.
Komunikacja autobusowa jest bardzo dobra i różnorodna; tanio, wygodnie i bezpiecznie dotrzesz do każdego większego miasta na trasie. Bilety można kupić on-line Brazil Bus Travel. Większość przewoźników zabiera rowery. Więcej informacji na temat podróży autobusem – tutaj.

PARAGWAJ
Najlepsze miejsca do dołączenia lub odłączenia do grupy w Paragwaju to wodospady Iguazu (zobacz link w informacji o Brazylii) i Asunción. Więcej na temat podróży do Paragwaju – tutaj. Z Asunción mamy plan wsiąść na łódź, która pływa tylko we wtorki, i udać się w górę rzeki Paragwaj.

BOLIWIA, ARGENTYNA, CHILE
Do Boliwii wjeżdżamy tylko na dwa dni (w drodze z Paragwaju do Argentyny), do miasta Villamontes, które jest osiągalne autobusem i pociągiem z takich miast z lotniskami, jak Santa Cruz de la Siera i Yacuiba, a autobusem z Tarija. Więcej informacji – tutaj.
Aby dołączyć do nas w Argentynie na drodze nr 40 najlepiej zacząć w mieście Salta. Latają tam z Buenos Aires regularnie samoloty Aerolíneas Argentinas i LATAM. Andes Linea Aéreas lata z Buenos Aires i z Jujuy.
Do Salta dostaniesz się też autobusem z: Buenos Aires (930 AR$, 21 h), Cachi (58 AR$, 4 godz.), Cafayate (58 AR$, 4 godz.), Jujuy (52 AR$, 2 godz.), La Quiaca (115 AR$, 7 godz.), Mendoza (619 AR$, 18 godz.), Molinos (82 AR$, 7 godz.), Resistencia (441 AR$, 12 godz.), Rosario (754 AR$, 16 godz.), Tucuman (167 AR$, 4 ½ godz.). Bilet możesz kupić – tutaj.
W Chile będziemy tylko kilka dni, ponieważ z Santiago de Chile lecimy na Hawaje. Santiago jest skomunikowane z wieloma miastami na świecie, kliknij – tutaj – by zobaczyć linie lotnicze obsługujące to lotnisko. 

HAWAJE, USA
Kliknij – tutaj – aby zobaczyć wszystkie lotniska na Hawajach. Niestety, nie ma bezpośrednich lotów z Santiago de Chile i innych miast w Ameryce Południowej na Hawaje i trzeba lecieć z przesiadką w kontynentalnej części USA (nie ma też bezpośrednich lotów do Japonii, więc skoro mamy i tak się przesiadać, możemy przy tej okazji zwiedzić Hawaje). Klikając – tutaj – sprawdzisz loty z lotniska Kona, skąd zaczniemy trasę rowerami wokół Hawaiʻi. Najwygodniej będzie lecieć przez Los Angeles czy San Francisco.

JAPONIA
Startujemy z Wakkanai na Hokkaido, dokąd można się dostać z Tokio czy Sapporo All Nippon Airways. Hokkaido ma dobra komunikację lotniczą, kolejową i autobusową, więcej informacji, kliknij – tutaj i tutaj.
Z wyspy Hokkaido na wyspę Honsiu płyniemy promem z Hakodate do Oma. Jeśli planujesz dołączyć do nas w innych miejscach na Honsiu, poczytaj o komunikacji w Japonii – tutaj.