Warunki uczestnictwa – 5. Wyprawa Olimpijska

„z Rio de Janeiro do Tokio”

BaltiCCycle (BC) nie jest komercyjnym przedsięwzięciem, organizatorzy są wolontariuszami, zebrane opłaty rejestracyjne mają pokryć koszty przygotowania i realizacji wyprawy. Każda trasa jest inna, nie sposób dopracować ją w każdym szczególe, zwłaszcza gdy robi się to na odległość. Przejechanie i sprawdzenie dróg transkontynentalnego BC byłoby ekonomicznym szaleństwem i w praktyce jest niemożliwe. Dołączając do BC, stajesz się członkiem zespołu, liczymy na Twoją dobrą wolę i właściwe zrozumienie zasad oraz warunków uczestnictwa w wyprawie. Twoja pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów będzie bardzo mile widziana.

Uwaga. Wyprawa na warunkach, jakie przedstawiamy poniżej odbędzie, jeśli na całą trasę zarejestruje się co najmniej 10 osób, a na odcinek w Japonii – 15. Jeśli odpowiednia grupa osób nie zbierze się na danym odcinku, warunki uczestnictwa na tej trasie mogą ulec zmianie. Jeśli pandemia covid-19 uniemożliwi podróżowanie na którymkolwiek odcinku, będziemy musieli go odwołać lub przeorganizować trasę. Będziemy cię informować na bieżąco o sytuacji.

5. Wyprawa Olimpijska „Z Rio de Janeiro do Tokio” jest przeznaczona dla rowerzystów, którzy mają doświadczenie w podróżowaniu na długich i trudnych trasach, w surowych warunkach kempingowych. Decydowanie się na całą trasę jest prawdziwym wyzwaniem. Trzeba być przygotowany na przygody, wysokie temperatury i wilgotność powietrza, chłodne wiatry oraz na nieprzewidziane przeszkody na drodze. Wyprawa jest otwarta dla wszystkich, ale przed rejestracją powinieneś się zastanowić, czy jesteś w stanie (fizycznie i psychicznie) ją zakończyć i nie być ciężarem dla grupy.

Uczestnikami BC są ludzie z różnych krajów. Dobrze będzie, jeśli zaznaczycie narodową przynależność, wioząc na przykład na rowerze flagę swego kraju czy miasta, tak by ci, których spotykamy na drodze mogli nas identyfikować jak międzynarodową przyjazną grupę rowerzystów. Nasze Wyprawy Olimpijskie objęte są patronatem honorowym Polskiego Komitetu Olimpijskiego, czemu też damy wyraz w symbolice rajdu.

Zasady organizacyjne. Staramy się dotrzymywać zasad, na jakich organizowane były poprzednie wyprawy BC.

Przyjazd / Wyjazd. Koszty dojazdu i wyjazdu nie są wliczone w opłatę za uczestnictwo. Możesz się dołączyć i odłączyć w dowolnym miejscu na trasie, ale sposób, w jaki to zrobisz, musisz zaplanować samodzielnie. Nasze rekomendacje poznasz, klikając – tutaj. Możemy cię zabrać z miejsca przyjazdu czy dowieść na miejsce wyjazdu wyprawowym samochodem, ale za dodatkową opłatą i w promieniu ~50 km (w obydwie strony 100 km), licząc 3 euro za 10 km. Powinieneś nas o tym poinformować przynajmniej z dwudniowym wyprzedzeniem, z organizatorami będzie kontakt telefoniczny i mailowy. Znalezienie miejsc, w których będzie dogodnie się dołączyć i odłączyć nie powinno stanowić problemu, niemal na całej trasie jest transport publiczny pomiędzy wioskami i dużymi miastami, a lotniska krajowe są skomunikowane z międzynarodowymi. Choć program wyprawy jest określony, mogą się zdarzyć przesunięcia w datach (plus/minus 2-3 dni) z powodu pogody czy innych nieprzewidzianych trudności. Planując swoją podróż, trzeba mieć to na uwadze.

Wizy. O wizy ubiegamy się indywidualnie, nie ma wiz grupowych. Jeśli potrzebujesz pomocy, pomożemy Ci po zarejestrowaniu się. Do państw, przez które będziemy przejeżdżać (Brazylia, Paragwaj, Boliwia, Argentyna, Chile, USA – Hawaje, Japonia) obywatele Polski nie muszą mieć wiz! Z uwagi na długość wyprawy, paszport powinien być ważny przynajmniej rok od momentu jej startu. Przy przekraczaniu granicy możesz też być poproszony o okazanie wystarczających środków finansowych na pobyt w danym kraju.

Promy. Ceny biletów nie są uwzględnione w opłacie rejestracyjnej, za bilety każdy będzie płacił oddzielnie, w czasie rajdu. Będziemy załatwiać bilety dla grupy w trakcie wyprawy. Poniżej przykładowe ceny biletów według cennika w 2019 roku (przepraw na trasie może być więcej):

Wyżywienie. Powinniście mieć butlę i palnik gazowy oraz menażki do przygotowywania dla siebie posiłków na kempingach oraz odpowiedni zapas napojów i jedzenia w ciągu dnia. Będą niezamieszkałe odcinki bez sklepów i knajp, wtedy zapewniamy transport zapasów w samochodzie. Jeśli na miejscu noclegowym nie będzie bieżącej wody pitnej, kierowca zapewnia dowóz baniaka z wodą.

Szczepienia. Obowiązkowe zaświadczenie, że jest się zaszczepionym przeciwko COVID-19. Musisz też być przygotowany na przeprowadzenie testu po przekroczeniu granic. Inne szczepienia musisz wykonać odpowiednio wcześnie, żeby działały w czasie podróży, zazwyczaj kilka tygodni przed wyjazdem (zapytaj lekarza). Musisz mieć ze sobą międzynarodową (żółtą) książeczkę szczepień z odpowiednimi wpisami. Na terenach, przez które będziemy jechać zaleca się szczepienia przeciwko:
– przeciwko żółtej gorączce/febrze (Brazylia, Paragwaj, Boliwia);
– na wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) i typu A (WZW A), błonica, tężec, polio, dur brzuszny (na całej trasie);
– japońskie zapalenie mózgu, krztusiec, kleszczowe zapalenie mózgu (Japonia);
– profilaktycznie przeciw wściekliźnie (na całej trasie).

Konieczne dokumenty i wyposażenie:

Dzieci poniżej 18 lat. Osoby małoletnie mogą wziąć udział w wyprawie tylko pod opieką rodziców (przynajmniej jednego) albo dorosłego, który jest do tego upoważniony notarialnie i bierze całkowitą odpowiedzialność za podopiecznego.

Transport bagażu w czasie wyprawy. Osobisty niezbędny bagaż najlepiej przewozić na rowerze w sakwie. Przewóz bagażu samochodem wyprawowym jest ograniczony do 25 kg. Koszt transportu jest wliczony w opłatę za uczestnictwo. W nagłych sytuacjach (wypadek, transport na prom, czy nieprzewidziane okoliczności np. przy przekraczaniu granicy) trzeba być przygotowanym na wiezienie bagażu na rowerze. Jeśli masz zamiar wieść wyprawowym samochodem bagaż dodatkowy (nie więcej jednak niż 40 kg wraz z bagażem wliczonym w opłatę), musisz to zgłosić w formularzu rejestracyjny i wnieść stosowną opłatę z wyprzedzeniem (2 euro za dzień). Organizatorzy i kierowca nie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo bagażu. Musisz sam ubezpieczyć swój bagaż na okoliczność kradzieży i odpowiednio chronić.

Opłata za uczestnictwo. Wyprawa jest międzynarodowa, stawkę szacujemy więc w euro, ale opłatę można zrobić w złotych, przeliczając kwotę według średniego kursu NBP w dniu robienia przelewu a nie w dniu rejestracji.
Opłata za dzień jest zmienna, od 30 do 18 euro, zależy od tego, na ile dni się rejestrujesz, wspieramy długodystansowców. Za 30 pierwszych dni zapłacisz 25 euro za dzień, za dni 31-60 dni 22 euro za dzień, a od 61 dnia do końca podróży 18 euro za dzień. Hawaje, z uwagi na obowiązujące tam ceny, są wyłączone z tego sytemu opłat, stawka dzienna wynosi tam 30 euro, a zniżki tracą ważność.
Wpisz do tabelki w formularzu rejestracyjnym, ile dni planujesz uczestniczyć w wyprawie, uwzględnij ewentualne zniżki czy opłaty dodatkowe, a opłata wyliczona zostanie automatycznie. Chcąc odpowiedzialnie organizować wyprawę, prosimy rejestrować się w podanych terminach.
Jeśli rejestracja i połowa opłaty nie wpłynie na miesiąc przed startem wyprawy, cała opłata automatycznie wzrasta o 10 %, a zniżki tracą ważność. Druga część opłaty musi wpłynąć na 10 dni przed startem w wyprawie, inaczej automatycznie wzrośnie o 10%.
Nie pobieramy opłaty od lokalnych rowerzystów, którzy dołączą do nas na nie dłużej niż trzy dni i będą wspierać organizacyjnie wyprawę. Poprosimy ich o pokrycie kosztów noclegów. Zaproponujemy im także „pakietu uczestnika wyprawowy” (koszulka, chorągiewka, naklejka).

Opłata za uczestnictwo zawiera:

Zniżki. Będą honorowane pod warunkiem, że rejestracja i przynajmniej połowa opłaty za uczestnictwo wpłyną na miesiąc przed startem wyprawy. Zniżki nie dublują się, musisz wybrać jedną z nich.

Fundusz sytuacji wyjątkowych. W takich długich i odległych wyprawach nie sposób przewidzieć wszystkie wydatki, tworzymy więc rezerwowy fundusz. Pieniądze z depozytu będą użyte tylko w wyjątkowych sytuacjach: kradzież czy awaria samochodu itp. Depozyt obliczamy mnożąc 2 euro przez dni uczestnictwa. Niewykorzystany – w całości lub częściowo – zwrócimy w ciągu 60 dni po wyprawie.

Opłaty za usługi dodatkowe (opcjonalnie):
– zaznaczone w formularzu rejestracyjnym:

– zgłoszone w czasie wyprawy:

Zasady rezygnacji z udziału. Uiszczona opłata za uczestnictwo jest zwracana w wysokości uzależnionej od daty wpłynięcia rezygnacji. Jeśli zrezygnujesz przed rozpoczęciem rajdu, należy o tym powiadomić organizatora, wysyłając list na bc2021@bicycle.pl lub dzwoniąc na numer 663 266 553. Jeśli w czasie trwania rajdu, trzeba to zgłosić liderowi wyprawy i otrzymać od niego potwierdzenie odbioru. Rezygnując otrzymasz zwrot całości wniesionej opłaty od 61 dnia uczestnictwa, do 60 dnia włącznie pieniądze zostaną zwrócone według poniższych zasad:

 Organizatorzy:

Patronat honorowy: Polski Komitet Olimpijski.