Trasa

 

Quedlinburg 30.05 – Drezno 06.06 – Poznań 16.06 – Toruń 18-19.06 – Olsztyn 23.06 – Kowno 02.07 – Wilno 06.07

Start: poniedziałek, 1 czerwca. Przyjazd do Quedlinburga od 30 maja.
Meta: poniedziałek, 6 lipca, Dzień Państwowości Litewskiej – Festiwal Pieśni.
Dystans: 2000 km.
Dzienny dystans: 60-80 km.
Rest day’e: 7.

NIEMCY: Quedlinburg – Magdeburg – Drezno – Konigstein – Neudorf
Wyprawę zaczynamy od wizyty w kolegiacie św. Serwacego, w którego kronikach odnaleziono pierwszą wzmiankę o Litwie, i zwiedzania Quedlinburga, stolicy Saksonii-Anhalt, a niegdyś Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Miasto znalazło się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO z uwagi na zachowaną unikalną średniowieczną zabudowę o konstrukcji szkieletowej.
Następne duże miasto na trasie to Magdeburg, kolejny ważny ośrodek Świętego Cesarstwa Rzymskiego. To tu sformułowano prawa miejskie, według których ulokowano ponad sto miast w północnej i wschodniej Europie w XIII-XIV wieku.
Z Magdeburga do Drezna będziemy jechać wzdłuż malowniczej doliny rzeki Elby, z wieloma trasami rowerowymi. Znajduje się tu kilka obiektów z listy dziedzictwa kulturowego UNESCO: ogrody Dessau-Wörlitz (cenny przykład koncepcji krajobrazowych i urbanistycznych XVIII-wiecznego oświecenia); szkoła Bauhausu w Dessau, która funkcjonując w latach 1919-1933 zrewolucjonizowała architekturę i sztukę XX w.; zabytki upamiętniające pobyt Martina Lutra w Wittenberdze, m.in. kościół zamkowy, na drzwiach którego, 31 października 1517 r., wywiesił 95 tez, inicjując Reformację. W drodze do Drezna będziemy przejeżdżać przez Miśnię, gdzie powstawała słynna porcelana.
Drezno to stolica Saksonii, jedno z najpiękniejszych miast niemieckich, które było siedzibą dynastii królewskiej, m.in. Augusta II Mocnego i Agusta III – elektorów saskich, królów Polski i Wielkich Książąt Litewskich. Tu można obejrzeć znakomite zbiory sztuki europejskiej. Miasto wraz z całym regionem w dolinie Elby trafiło na listę UNESCO, można tu podziwiać wiele zamków, willi, parków z XVIII i XIX w., uprawy winorośli, wioski, które zachowały oryginalny układ przestrzenny oraz dokonania rewolucji przemysłowej (mosty, kolejki linowe, parowce, stocznię). Tuż dalej wjeżdżamy do Parku Narodowego „Saksonia Szwajcarska” – raj dla tych, którzy wspinają się po skałach. Na początku XX w. sformułowano tu zasady wspinaczki.

CZECHY: Krasna Lipa – Warnsdorf – Frydlant
Jesteśmy tu tylko na chwilę, ale zdążymy zobaczyć charakterystyczną architekturę Górnych Łużyc i posłuchać zanikającego języka mniejszości Słowian łużyckich. Prosto z zielonych wzgórz łużyckich, wjedziemy do tzw. „czarnego trójkąta”. W czasach komunistycznych był to jeden z najbardziej zatrutych przemysłem obszarów na ziemi, miejsce styku trzech granic. Zwiedzimy niemieckie miasto Zittau (Żytawa), które od XIV w. należało do Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast, i Frydland ze słynnym XIII-wiecznym zamkiem.
odcinek od Quedlinburga do granicy PL – opracował Peter Sczygiol

POLSKA: Leśna – Zamek Czocha – Lubomierz – Lwówek Śląski – Złotoryja – Legnica – Lubiąż – Leszno – Kórnik – Poznań – Gniezno – Inowrocław – Toruń – Chełmno – Grudziądz – Kwidzyń – Gniew – Malbork – Elbląg – Morąg – Grunwald – Olsztyn – Lidzbark Warmiński – Reszel – Kętrzyn – Giżycko – Gołdap – Wiżajny
odcinek od granicy PL do Poznania – opracował Janusz Solski
odcinek od Poznania do Torunia – opracowała Danuta Burnicka
odcinek od Torunia do Olsztyna – opracował Piotr Wiśniewski

noclegi za Olsztynem:
25 (czwartek) – Kłębowo, schronisko młodzieżowe „Świteź”
26/27/28 VI (piątek-sobota) – Św. Lipka 5, rest day
28 (niedziela) – Przerwanki, Ośrodek Wypocznkowy „Aneta”

LITWA: Vistytis – Bartninkai – Vilkaviskis – Vilkija – Kowno – Kernave – Troki – Wilno
odcinek od Olsztyna do Wilna opracował Sigitas Kucas