Odcinek od granicy PL do Poznania

11/06/2009 czwartek (DE/CZ/PL), 75 km, Zittau – Maciejowiec (święto Bożego Ciała)

Zittau – Frydland – Leśna – Zamek Czocha – Biedrzychowice – Gryfów Śląski (PKP) – Lubomierz – Wojciechów – Maciejowiec

Info:
– trzeba uważać na procesje Bożego Ciała w okolicy kościołów,
– odcinek wiedzie asfaltami,
– na odcinku Biedrzychowice – Gryfów Śląski – Radoniów (8 km) prowadzi ruchliwa droga nr 30, miejscami jest pobocze, policja w Gryfowie została powiadomiona o naszym przejeździe, ale trzeba bardzo uważać!
– z racji święta wiele sklepów spożywczych i obiektów gastronomicznych będzie zamkniętych.
– Leśna: Informacja Turystyczna, Rynek 19
– zamek Czocha: płatny wstęp na zewnętrzne dziedzińce zamkowe bez zwiedzania Zamku (3 zł), zwiedzanie zamku w godz. 10-17.30, z przewodnikiem 12 zł/os, codziennie w grupach minimum 10-osobowych
– Gryfów Śląski: (PKP) w Rynku: kantory (nr 9 i 36), Informacja Turystyczna (nr 1), pizzeria „Trevi” (nr 14), bar (nr 30); policja ul. Polna 7a; sklep-warsztat rowerowy.
– Lubomierz: będzie otwarte Muzeum Kargula Pawlaka oraz kościół Św. Maternusa. W sklepie można zakupić piwo „Książęce” z jednego z najstarszych browarów w Lwówku Śląskim (butelkowane, niepasteryzowane i nie tylko dla koneserów piwnych)
– Maciejowiec: będzie czynny sklepik w czwartek wieczór (pieczywo + podstawowe artykuły)

Nocleg – schronisko PTSM „Maciejówka”, Maciejowiec nr 13.

Dolny Śląsk – region Polski, który przez trzy dni będziemy przemierzać. Był pod panowaniem polskich, czeskich i pruskich królów, cesarzy austriackich i niemieckich. Mieszkańcy zmieniali się w ciągu wieków. Po II wojnie światowej, w miejsce niemieckiej ludności, przybyli Polacy, głównie z utraconych ziem wschodnich RP.

Atrakcje:
Leśna – 5 tys. mieszkańców. Prawa miejskie w 1329 roku. W rynku ratusz (1699) i zabytkowe kamieniczki z XVII-XIX wieku. Do zapory Leśnieńskiej prowadzi wzdłuż rzeki malowniczy szlak przełomu Kwisy.

Zapora Leśniańska – (1904) kamienna tama wys. 36m i dł. 130m, najstarsza funkcjonująca w Polsce elektrownia wodna (1905-1907), cenny zabytek techniki z oryginalnymi turbinami i generatorami. Jezioro może pomieścić 15 mln m3 wody, wije się wśród zalesionych usianych skałkami wzgórz, dając możliwość kąpieli.

Zapora Złotnicka – wybudowana w 1924 roku, wys. 27,5 m, przed zaporą tunele wykute w skale. Ośrodki wypoczynkowe z miejscami do kąpieli.

Zamek Czocha – położony malowniczo nad Kwisą, to jeden z najlepiej zachowanych zamków w tej części Polski. Początki jego sięgają XIII w., ale toną w mrokach historii. Pierwsze wzmianki pojawiają się w XIV w Był własnością Piastów Śląskich i pozostał w ich rękach do 1346 r., kiedy przeszedł we władanie Korony Czeskiej. Przez stulecia zamek przechodził z rąk do rąk. Wiele można posłuchać o tajemnicach, skarbach i legendach związanych z tym miejscem. Stąd też częsta tu obecność pasjonatów historii oraz zainteresowanie zamkiem w mediach, zwłaszcza jeśli chodzi o tajemnice z okresu II wojny światowej. W 2002 r. odkryto skarbiec ostatniego właściciela, który obrabowano po wojnie. Specyficzny klimat zachęca filmowców do pracy, tutaj nakręcono m.in.: „Gdzie jest generał”, „Wiedźmin”, „Dwa światy”, „Dywersant”, dokument „Sensacje XX wieku”, serial „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”.
Ruiny Zamku Rajsko – zburzony w XV w. w czasie wojen husyckich, na skalistym cyplu z wieżą widokową.

Gryfów Śląski – ciekawym detalem ratusza jest tablica wykuta z okazji wzniesienia wieży przez burmistrza w 1624 roku, na której znajduje się herb miasta, przedstawiający rycerza w zbroi stojącego naprzeciw gryfa. W 1929 roku wybuchł pożar, który strawił wieżę. Przy budowie nowej zastosowano konstrukcję żelbetonową, która była jedną z pierwszych tego typu na Dolnym Śląsku (niczym wieża minaretu).
W kościele św. Jadwigi znajduje się najwspanialsze śląskie epitafium z 1584 roku z naturalnej wielkości, postaciami rodu Schffgotschów. Dzieło znajduje się w kaplicy przy prezbiterium kościoła od południa.

Lubomierz – miasteczko filmowe (nakręcono 9 filmów). Obok Muzeum Kargula i Pawlaka (Plac Wolności), bohaterów sagi Sylwestra Chęcińskiego, jest Zaułek filmowy z kolekcją tablic pamiątkowych z nazwiskami sław odwiedzających miasteczko podczas festiwali.
Kościół św. Maternusa (dawny klasztor Benedyktynek), w którym po bokach ołtarza umieszczono przeszklone trumny z wysuszonymi szkieletami św. Benigniego i Wiktora. W kaplicy zakonnice mogły słuchać mszy, nie będąc widoczne dla wiernych.

(Przed Maciejowcem wjeżdżamy na teren Parku Krajobrazowego „Dolina Bobru”.)

Maciejowiec – warte spaceru: (0,8 km) klasycystyczny pałac (1830) z parkiem, gdzie występują rzadkie i cenne gatunki drzew; dwór renesansowy (1627-32) stanowi czysty przykład renesansowej architektury, jeden z niewielu na Dolnym Śląsku; Dziki Wąwóz – malownicza, głęboko wcięta dolina o długości około 2,5 km, na zboczach znajdują się skałki a w korycie potoku malownicze blokowisko (dojście zielonym szlakiem pieszym, 1,2 km).

12/06/2009 piątek (PL), 78 km, Maciejowiec – Jawor

Maciejowiec – Pilchowice zapora (PKP) – Wleń (PKP) – Bystrzyca – Zamek Grodziec –Uniejowice – Złotoryja (PKP) – Myślinów – Jawor (PKP)

Info:
– odcinek wiedzie asfaltami, możliwe drogi gruntowe przy przejeździe przez Park Krajobrazowy „Chełmy”
– zapora Pilchowicka, po drugiej stronie rzeki Bóbr, obok parkingu bufet, jest punkt widokowy na pobliskich skałkach. Warto spojrzeć na zaporę od podstawy, kierując się do elektrowni.
– Wleń: Informacja Turystyczna, ul. Chopina 2, tel.075/713 6 2 68, Internet (2 zł/godz.)
– Zamek Grodziec: zamek górny godz. 10-18 (7 zł), dodatkowa atrakcja – wystawa narzędzi tortur (6 zł)
– Złotoryja:
•Informacja Turystyczna, ul. Basztowa 15, 76/878 8 73 godz. 9-16, cit.zlotoryja@op.pl
• kopalnia „Aurelia”, tel.076/878 33 74 lub 692 019 575, czynna w godz. 10-16 (3,50 zł), grupa ponad 10 osób – 2 zł. Położenie na peryferiach: od centrum (droga na Chojnów) kierujemy się w stronę cmentarza, ul. Cmentarną skręcamy w ul. Bolesława Chrobrego, przy zabudowaniach fabryki obuwia, wzdłuż rzeki Kaczawy, u podnóża Góry Świętego Mikołaja znajduje się kopalnia.
• Muzeum Złota, ul. Zaułek 2, wstęp bezpłatny, godz. 9-16, sklep z pamiątkami, naturalną biżuterią, sprzedaż wydawnictw, pocztówek, tel. 076/878 29 85
• wieża kościoła narodzenia Najświętszej Marii Panny, Plac Niepodległości, czynna w godz. 10-18
• zalew złotoryjski przy drodze do Gryfowa Śląskiego, tel. (076) 8783 778, www.zokir.pl. Plaża z drewnianym pomostem spacerowym, kawiarnia.
• „Zielone oczko” to miejsce rekreacyjne, dobrze zagospodarowane. Na terenie zbiornika wodnego znajduje się bar „Rancho”, położony w kierunku Wilczej Góry, przy ul. Lubuskiej.
– Jawor:
• pieczywo można kupić do godz. 21 w piekarni na ul. Reja,
• koncert organowy w kościele Pokoju w piątek, godz. 18 (cena 20 zł, studenci i młodzież 15 zł) ,
• Muzeum Regionalne: ul. Klasztorna 6, w sobotę bezpłatne zwiedzanie, godz. 10-17, do wypożyczenia przewodniki językowe (angielski, niemiecki),
• Informacja Turystyczna, Rynek 3, czynna w piątek do godz. 16 lub 17, sobota od godz. 10, tel/fax 076/870 33 71, gci.jawor@wp.pl (internet, ksero, fax,)
• restauracja „Kolorowa”, Pl. Wolności 12-13 (obok kościoła Pokoju

Nocleg – ośrodek wypoczynkowy „Jawornik”, Jawor, ul. Myśliborska 27 (przed wjazdem do miasta, po prawej stronie), pole namiotowe, brak kuchni, dostęp do prądu, możliwe ognisko, ale o drewno trzeba samemu zadbać.

Atrakcje:
Zapora Pilchowicka – (1902-1912) wys. 62 m, druga pod tym względem w Polsce (301 m dł.). Betonową konstrukcję pokryto kamiennymi blokami, co czyni ją jeszcze bardziej majestatyczną. Otwarcia zapory dokonał niemiecki cesarz Wilhelm II, który dojechał tam pociągiem. Obok jedna z piękniejszych linii kolejowych w Polsce, z uroczą stacyjką. Po drugiej stronie rzeki Bóbr, obok parkingu jest punkt widokowy na skałkach. Warto spojrzeć na zaporę od podstawy, kierując się do elektrowni.

Wleń – miasto aż do XVIII w. znane było na Śląsku z targów gołębiami, które odbywały się w każdą Środę Popielcową. W rocznicę 700-lecia (1914) wystawiono w rynku, przed ratuszem posąg dziewczyny karmiącej gołębie. Największą atrakcją jest zamek Lenno, którego budowę przypisuje się Bolesławowi Krzywoustemu (1102-1138). Potwierdza to bulla papieża Hadriana IV z 1155 r. W czasie Wojny Trzydziestoletniej w 1646 r. zamek został wysadzony na rozkaz gen. Montecuculi i do dziś pozostaje w ruinie. Dobrze zachowana baszta zamkowa nie jest udostępniona turystom.

Bystrzyca – stąd pochodzi Wernher von Braun, główny konstruktor broni V-2, która miała uratować III Rzeszę. Po wojnie tworzył wojska rakietowe USA. Opracowana przez jego zespół rakieta Saturn w 1968 r. wynosi na orbitę statek Apollo. Obok wsi jeden z najokazalszych w kraju cisów, w obwodzie 4 m, 802 lata.

Góra Ostrzyca Proboszczowska (501 m) – kraina wulkanów, która 4 mln lat temu przestała dymić. Szczyt (w okresie pogańskim miejsce kultu) najpiękniejszego wulkanu Polski (śląska Fudżijama) jest rezerwatem, na który można się wspiąć po 400 schodkach. Na południowo-zachodnich zboczach gołoborza bazaltowe.

Zamek Grodziec – najpierw był gród, potem murowany kasztel na szczycie bazaltowego stożka wulkanicznego – jedna z okazalszych śląskich budowli obronnych. Wielokrotnie rozbudowywany i zdobywany, w 1646 r. wysadzony i częściowo rozebrany. Zrekonstruowany na początku XX w. przez Bodo Ebharda. Ostatnim właścicielem do 1945 r. był Herbert von Dirksen – ambasador Niemiec w Związku Radzieckim (1928-1939). Zamek po zajęciu przez Rosjan został spalony. Obecnie mieści schronisko turystyczne, na dziedzińcu odbywają się turnieje rycerskie o srebrny pierścień kasztelana. Miejsce filmowych i telewizyjnych plenerów.

Uniejowice – prywatne muzeum Armii Radzieckiej i Ludowego Wojska Polskiego Michała Sabadacha. Atrakcją tego nietypowego muzeum, jest możliwość zrobienia sobie zdjęcia w dowolnie wybranym z kolekcji mundurze, czapce lub hełmie. Są tutaj zgromadzone pamiątki po stacjonujących w Legnicy wojskach radzieckich.

Złotoryja – polskie Klindike, powstanie i nazwę miasto zawdzięcza złotonośnym piaskom wydobywanym w średniowieczu na dużą skalę, metodą górniczą i wypłukiwaniem z piasków z dna rzeki Kaczawy.
Kopalnia Złota „Aurelia” kryje jeszcze wiele tajemnic. Długość trasy udostępnionej turystom wynosi ok. 100 m. Sztolnia wykuta została w twardej skale diabazowej, widać nacieki rudy żelaza. Od głównego chodnika odchodzą liczne boczne korytarze oraz szyb wentylacyjny, zamieszkały przez nietoperze. Temperatura w podziemiach wynosi ok. + 8 C. Zwiedzanie tylko w kaskach ochronnych. Obok kopalni dobre miejsce na odpoczynek, konsumpcję i szybkie wzbogacenie się – pod kopalnią znajduje się murowana niecka, w której rekreacyjne można płukać złoto.
Muzeum Złota – w dawnym domu kata (ul. Zaułek 2 ). Historia górnictwa i wydobycia złota w Złotoryi i okolicy. Zbiór narzędzi do płukania złota, prezentacja różnych form złota. Wystawa minerałów – zbiór agatów regionu kaczawskiego. Sklep z pamiątkami, naturalną biżuterią, sprzedaż wydawnictw, pocztówek.
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny – jeden z najstarszych i najciekawszych w Złotoryi, z wieloma elementami średniowiecznymi. Wschodnia wieża o wysokości 67 m., wzniesiona została na przełomie XV i XVI wieku. Założono w jej wnętrzu bibliotekę łańcuchową, gdzie cenne księgi średniowieczne były łańcuchami przypięte do pulpitów. Biblioteka łańcuchowa przetrwała do I wojny światowej. Część starodruków oraz oryginalne pulpity znajdują się w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Około 1900 roku zainstalowano na wieży zegar z tarczami. Wieża udostępniona do zwiedzania. Po drodze na szczyt można podziwiać, mechanizm zegara (przez znawców uważany za „białego kruka”). Ciekawostką jest fakt, że wahadło zegara ma długość 177 cm długości. W sali im. Walentego Trozendorfa znajduje się ekspozycja poświęcona rektorowi i jego szkole – Gimnazjum Łacińskiemu, którego był twórcą oraz rekonstrukcja pulpitu z biblioteki łańcuchowej.

Kraina Wygasłych Wulkanów – Góry Kaczawskie i znajdujący się pomiędzy Złotoryją a Jaworem Park Krajobrazowy „Chełmy”. Stożki byłych wulkanów oraz kamieniołomy bazaltu.

Czartowska Skała – (463 m) wulkaniczne wzniesienie we wsi Pomocne, po prawej stronie – żółtym szlakiem 1 km.

Myślibórz – atrakcją jest rezerwat wąwóz Myśliborski, (2 km od Myśliborza), gdzie specyficzny mikroklimat oraz ukształtowanie terenu sprawiły, że na niewielkim obszarze występuje bogactwo fauny i flory. Wytyczona tu została ścieżka dydaktyczna z 12 stanowiskami informacyjnymi (żółty szlak pieszy). Małe organy Myśliborskie – (1 km na południe od Myśliborza) to bazaltowy czop wulkanu z doskonale widocznymi ciosami słupowymi. Stygnący bazalt pod wpływem sił, jakie na niego działały stężał i wykształcił charakterystyczne dla tej skały słupki. Na zalesionym wzgórzu pod „organami” ławki.

Bazaltowa Góra – (367 m) wieża widokowa z 1906 r. (2 km od Myśliborza). Do obydwu miejsc dojście czerwonym szlakiem pieszym.

Zbiornik wodny Słup – na rzece Nysie Szalonej Wody, zbiorniki są rezerwuarem wody pitnej dla Legnicy i są wyłączone z kąpieli, ale nie z wędkowania. Na dnie znajduje się pozostawiony na oryginalnym miejscu w zalanej wsi Brachów obelisk bitwy napoleońskiej (1813 r.) nad Kaczawą. Jego replikę ustawiono w 1977 r. obok przystanku PKP Brachów.

Jawor – 760-letnia historia, znany jako Miasto Chleba (podczas Międzynarodowych Targów Chleba można podziwiać kunszt najlepszych piekarzy i cukierników z wielu krajów Europy) oraz jako Miasto Pokoju, które co roku organizuje Jaworskie Koncerty Pokoju z udziałem najlepszych artystów polskich, niemieckich i czeskich.
Ratuszu – wzmiankowanym w XIV w., wyjątkowa Sala Rajców ozdobiona witrażami z 1897 r., wykonanymi w Berlińskim Instytucie Witraży.
Kościół Św. Ducha (Pokoju) – jeden z dwóch unikatowych w Europie tego typu obiektów, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Warunki pokoju westfalskiego z 1648 r., kończące 30-letnie wojny religijne, pozwalały na wybudowanie na Dolnym Śląsku trzech kościołów ewangelickich, pod warunkami, że powstaną w ciągu roku, poza murami miejskimi (ale nie dalej niż na odległość armatniego strzału), z materiałów nietrwałych (glina, drewno) i bez wież. Ich wyjątkowość wynika z połączenia ogromnych rozmiarów (6 tys. miejsc) z konstrukcją, której nie stosowano w tak olbrzymich budowlach.
Muzeum Regionalne – znajduje się w zespole poklasztornym, ponad 5000 muzealiów.
Kościół św. Marcina – wzniesiony w stylu gotyckim w XIV w. przez budowniczych z Czech.
Zamek – wzniesiony w stylu gotyckim w XIV w. przez budowniczych z Czech. Ostatni starosta jaworski podległy monarchii habsburskiej przestał urzędować w 1742 r. 4 lata później król pruski Fryderyk II po przebudowie założył tu dom pracy przymusowej i zakład psychiatryczny, zamieniony kilkadziesiąt lat później na więzienie, które wykorzystywali naziści. W przyziemiu zamkowym zachowały się wejścia do cel.
„Jaworowy Zdrój” – lokalna woda źródlana (można nabyć w sklepie) ze źródełka, które wybiło w miejscu pobytu św. Jadwigi, podobno posiada cudowne właściwości (atest z 1767 r).

13/06/2009 sobota (PL), 75 km, Jawor – Wołów

Jawor (PKP) – Legnickie Pole – Legnica (PKP) – Jaskowice Legnickie (PKP) – Kawice – Lubiąż – Wołów (PKP)

Info:
– odcinek wiedzie asfaltami, za ewentualnym wyjątkiem Doliny Jezierzycy (dojazd do Wołowa)
– Jawor:

  • zwiedzanie kościoła Pokoju od godz. 10, kontakt pan Krzysztof Patrzyk tel. 603 428 694, 076/870 58 90 (6 zł);
  • klucze do teatru w Informacji Turystycznej (od godz. 10);
  • Muzeum Regionalne, ul. Klasztorna 6, czynne godz. 10-17, tel. 076/870 23 21, tel. 076/870 30 86, w sobotę bezpłatne zwiedzanie;
  • sklep rowerowy ul. Piwna 2, tel. 076/870 70 86;

– Legnickie Pole: muzeum bitwy legnickiej, zwiedzanie godz. 11-17 (4,5 zł); podczas upałów można się tam wspaniale ochłodzić, bilet upoważnia do obejrzenia klasztoru po drugiej stronie ulicy,
– Legnica (PKP):

  • Informacja Turystyczna (OIT), Rynek 20, tel. 76/851 22 80;
  • Informacja Turystyczna (CIM), ul. Najświętszej Marii Panny 1, tel. 076/852 54 56;
  • Informacja Turystyczna (PTTK), Rynek 27;
  • zamek: romańska kaplica zamkowa (godz. 9.30-16.30);
  • Muzeum Miedzi: godz. 11-17 (6,5 zł), w soboty bezpłatnie, tel. 076/862 02 89;
  • sklep rowerowy D.I.K., ul. Jaworzyńska 118 (obok salonu Seata), sobota godz. 10-14, tel. 501 164 432, 500 178 901;

– Lubiąż: klasztor, godz. 9-18, zwiedzanie co 30 min. (10 zł), dodatkowe wystawy m.in.: „Odra”, „Śląskie drogi”, „Sama Słodycz”; Karczma Cystersów (obok bramy wejściowej na teren klasztoru) – ciekawy wystrój, smacznie i niedrogo, specjalność domowe pierogi.
– Krzydlina Mała, można wstąpić do ośrodka misyjnego Klaretynów (obok ceglanego kościoła), gdzie jest kaplica i dużo miejsca na odpoczynek
– Wołów: tanie markety przy drodze 340 na Wrocław, lewa strona przed rondem, naprzeciw dworca kolejowego sympatyczna pizzeria oraz dla łasuchów sklep „Malinka” w Rynku (tam też bankomat).
Msze w niedzielę: kościół św. Wawrzyńca – godz. 7.30, 9.00, 10.30 (sobota 18.00); kościele św. Boromeusza – 7.00, 8.30, 10.00 (sobota 18.30).

Nocleg – Wołów, Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Trzebnicka 6, sala sportowa obok stadionu miejskiego (kierunek Wrocław).

Atrakcje:
Legnickie Pole – miejsce słynnej bitwy średniowiecza (1241), w której piastowski Książę Henryk II Pobożny próbował powstrzymać armię Mongołów. Bitwo została przegrana, książę zginął, Mongołowie odcięli jego głowę, aby wykazać się przed zwierzchnikami zwycięstwem.
Muzeum bitwy legnickiej – w budynku dawnej świątyni, na dużej makiecie można prześledzić przebieg bitwy.

Legnica – miasto do 1993 r. było siedzibą radzieckiego garnizonu, zajmującego ¼ jego obszaru. Była to enklawa Związku Radzieckiego, zegary odmierzały tu czas moskiewski. Atmosferę tamtych czasów pokazuje film Mała Moskwa. Miasto znane z Satyrykonu – festiwalu satyry i humoru, niestety zaczyna się 19.06.2009. Współczesność miasta związana jest z górnictwem miedzi.
Zamek – jedna z najpotężniejszych warowni w Polsce (oparł się najazdowi Mongołów w 1241 r.) i rezydencją książąt legnicko-brzeskich. Po pożarze w 1835 r. odbudowany przez słynnego Karola Schinkla. Obecnie szkoła językowa i menedżerska. W specjalnym pawilonie na dziedzińcu można oglądać relikty romańskiej kaplicy zamkowej (w godz. 9.30-16.30).
Rynek – zespół 8 podcieniowych kamieniczek „śledziowych” (w podziemiach handlowano rybami); katedra św. Piotra i Pawła z XIV w., do jej najcenniejszego wyposażenia należy późnoromańska chrzcielnica i gotycki nagrobek księcia Ludwika II i jego żony.
Muzeum Miedzi – w dawnym pałacu opatów lubiąskich. Posiada bogatą kolekcję minerałów miedzi z całego świata oraz różnorodnych przedmiotów użytkowych i artystycznych z miedzi i jej stopów: narzędzia, broń, rzeźby oraz miedzioryty. Wystawa historyczna o dziejach miasta, Lapidarium (plenerowa, znajdująca się przy muzeum ekspozycja detali rzeźbiarsko-architektonicznych z wyposażenia i wystroju różnych budowli legnickich od XIV do XIX w.).
Pierogi legnickie – „Wołanie z kuchni: – Kto prosił ruskie? Odpowiedź z głębi baru: – Nikt. Same przyszli.” Przytoczona anegdota powstała ponoć w jednym z legnickich barów mlecznych. Pierogi ruskie trafiły do Legnicy wraz z przesiedleńcami z kresów wschodnich. Przymiotnik „ruskie” nie pochodzi od Rosji, ale od Rusi Czerwonej, więc niechęć do nazwy może budzić zdziwienie. W latach 70. miejsce „ruskich” zajęły pierogi legnickie, które od pierwowzoru odróżnia jeden składnik, żółty ser. Można je zjeść w wielu miejscach, ale są to najczęściej zwykłe ruskie, podawane pod inną nazwą. Jeśli chcesz posmakować za nieduże pieniądze jedynej regionalnej potrawy, sporządzonej według oryginalnej receptury w lokalu z minionej epoki, zaprasza baru mlecznego „Ekspres” przy ul. Dworcowej (naprzeciwko dworca PKP).

Jezioro Kunickie – malowniczo położone, obszar 95 ha, najgłębsze miejsce 7 m. Na południowych brzegach ośrodki wypoczynkowe: wypożyczalnie sprzętu wodnego, strzeżone kąpieliska. Stamtąd na plaże północnego brzegu jeziora prowadzi bulwar spacerowy, przy którym zlokalizowano punkty widokowe z ławkami, stylowym oświetleniem, bufety.

Jezioro Jaśkowickie – w dużo mniejszym stopniu wykorzystane dla celów turystycznych. Użytkowane głównie przez wędkarzy.

Lubiąż – znajduje się tutaj perła architektury europejskiej, pocysterski zespół pałacowo-klasztorny, usytuowany w zakolu Odry, widoczny z daleka. Po Eskurialu w Hiszpanii, to drugi co do wielkości kompleks pałacowo-klasztorny na świecie. Budynki opactwa w obecnej postaci pochodzą z XVIII w., chociaż cystersi osiedlili się tu już w 1163 r. Z przeszło 300 pomieszczeń zachwyca odrestaurowana sala Książęca z barokowymi rzeźbami i freskami, uważana za najwspanialsze wnętrze barokowe na Dolnym Śląsku. Wnętrza opactwa zdobią dzieła Michała Willmana nazywanego „Śląskim Rembrandtem”, tutaj pochowanego. Cystersi byli zakonem bardzo pracowitym, oprócz modlitwy, kilka godzin dziennie poświęcali pracy fizycznej, rozwijając gospodarczo podległe im włości (młyny, kuźnie, stawy hodowlane). Obowiązywała ich surowa asceza, jedli proste posiłki, bez mięsa, raz dziennie. Od 1810 r., po kasacie zakonu, zabudowania pomimo pełnienia innych funkcji, niszczały (najbardziej w 1945 r.) aż do 1989 r., kiedy obiekt przejęła Fundacja Lubiąż.
Legenda dotycząca olbrzymich podziemi pod Lubiążeml rozpala wyobraźnię poszukiwaczy skarbów. Podczas II wojny światowej znajdowała się tutaj podziemna fabryka zbrojeniowa, do której wejścia nadal nie odnaleziono. Badania potwierdziły istnienie wielu tuneli, w tym pod rzeką Odra, podobno prowadzące aż do zamku w Prochowicach.
Karczma Cystersów – poleca domowe pierogi, obok bramy wejściowej na teren klasztoru, ciekawy wystrój, smacznie i niedrogo.

Wrzosy – piękny przejazd miedzy stawami położonymi w Parku Krajobrazowym Doliny Jezierzycy, ostoi wielu zwierząt, w tym ptaków przelotnych.

Wołów – ładne miasteczko założone w XIII w. przez głogowskiego księcia Henryka III, słynęło z książęcej mennicy, rozwijało się jako ośrodek sukiennictwa. Obecnie kojarzy się z ponurym więzieniem (gmach z 1893 r., ok. 1400 więźniów), jednym z pierwszych w kraju  napadów na bank (lata 60-te). Stąd pochodzi Mirosław Hermaszewski, pierwszy polski astronauta (1978 – lot w kosmos), jego samolot Mig postawiony w 1985 r. na 700-lecie miasta stoi za zamkiem na obwodnicy. Nie można pominąć figur Wołów stojących na murach obronnych (przy wjeździe na starówkę od strony Lubiąża).
Warto obejrzeć ratusz, zamek (obecnie siedziba władz) i kościół św. Wawrzyńca – znajdujące się w nim organy to dzieło mistrza Adama Honorato Caspariniego. Instrument (24 głosy i 1350 piszczałek) został zbudowany w 1716 r. i jest jednym z nielicznych niemal w pełni oryginalnie zachowanych instrumentów w Europie. Organizowane są tu festiwale organowe.

14/06/2009 niedziela (PL),_82 km, Wołów – Osieczna

Wołów (PKP) – Wińsko – Jemielno – Ryczeń – Góra (PKP) – Rydzyna (PKP) – Leszno (PKP) – Osieczna

Info:
– odcinek wiedzie asfaltami (za wyjątkiem odcinków dojazdowych do Leszna i Osiecznej),
– dojazd do Leszna: za miejscowością Dąbcze, za zakrętem, skręcamy z asfaltu w prawo, w drogę leśną oznaczoną betonowymi metrowymi słupkami (biało-żółte), w lesie zaraz po lewej stronie powinien być parking leśny,
– dojazd do Osiecznej: jadąc z Leszna, skręcamy z asfaltu w lewo, w las (droga pożarowa nr 11)
– Wołów: zwiedzanie zamkowej wieży;
– Rydzyna: w Rynku dwa bankomaty, zwiedzanie zamku pod warunkiem, że nie ma imprez (4 zł), w recepcji płatny folder wielojęzyczny, tel. 065/529 50 40, 529 50 26 (toalety na piętrze, naprzeciw restauracji),
– Leszno:

  • Informacja Turystyczna, ul. Słowiańska 24 (w niedzielę nieczynne), tel. 065/529 81 91
  • Muzeum Okręgowe. pl. Metziga 17, tel. 065/529 61 40, godz. 10-14 (niedziela), bilet 4,5 zł upoważnia do obejrzenia wystaw przy ul. Narutowicza 31.


Nocleg
– schronisko PTSM „Morena” w Osiecznej, ul. Mikołaja Kopernika 4 (kierunek na klasztor Franciszkanów), zakaz palenia papierosów w ośrodku, kuchnia, jadalnia, miejsce na ognisko, pokoje 4-osobowe.

Atrakcje:
Wińsko – miasto do 1945 r. pełniło przez wiele lat rolę lokalnego garnizonu. Stacjonowały tutaj wojsk austriackie, francuskie i pruskie (przez 143 lata). W 1813 r. wracając z kampanii napoleońskiej zatrzymał się w gościnę u burmistrza rosyjski car Aleksander I. W XVI w. na okolicznych wzgórzach rozciągały się winnice, działały rozlewnie wina – stąd nazwa miasta. Obecnie próbuje się wracać do winiarskich tradycji. Najstarszym zabytkiem jest renesansowy kościół św. Trójcy oraz fragmenty średniowiecznych murów obronnych.

Głębowice
– zespół klasztorny karmelitów, obecnie odbudowywany. Klasycystyczny pałac z 1824 r. wraz z parkiem.

Białków
– rozmiłowany w gwiazdach niemiecki arystokrata Leo von Wotschowsky prowadził tutaj badania w obserwatorium, które jest połączone z pałacem (1882) nadziemnym korytarzem – właściciel jeździł na wózku inwalidzkim. Obecnie obiekt należy do Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie w nowym budynku prowadzi się badania słońca za pomocą koronografu, jednego z trzech największych na świecie o ogniskowej 9,5 m.

Ryczeń
– ośrodki wypoczynkowe nad zbiornikiem wodnym, od którego prowadzi do Góry oznaczona i opisana dydaktyczna trasa rowerowa „Dziczek”, przez piękny i malowniczo położony las (16 km). Znajdujące się przy trasie tablice informacyjne zawierają bogate opisy lokalnej flory i fauny.

Góra
– Pierwsza wzmianka o wsi pojawiła się w 1155 r. w bulli papieża Hadriana IV, która opisuje posiadłości biskupstwa wrocławskiego. Nazwa miejscowości ma związek z położeniem na wzniesieniu terenu. Po II wojnie światowej Góra wraz z całym Dolnym Śląskiem weszła w skład państwa polskiego. Została zasiedlona przede wszystkim przez Polaków z ziem przyłączonych do Związku Radzieckiego. Zabytki: Wieża Głogowska z XV w., dawna baszta obronna pełniąca także funkcję więzienia, uznawana również za relikt zamku, mury obronne XV w., kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, kościół Bożego Ciała z XV/XVI w., Wieża Ciśnień – 1915 r.

Wielkopolska
– historyczna dzielnica Polski (za Górą przekraczamy granicę województwa wielkopolskiego), obejmująca dorzecze środkowej Warty. Terytorium plemiene Polan, a na przełomie IX i X w. kolebka państwa polskiego tworzonego przez Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Świadectwo tych narodzin spotkać można na Szlaku Piastowskim wiodącym z Ostrowa Tumskiego w Poznaniu, przez Ostrów Lednicki do Gniezna, pierwszej stolicy Polski.

Rydzyna – miasto zabytk, „perła baroku”. W Rynku zespół kamieniczek z ratuszem i unikalną w Polsce rokokową figurą Trójcy Świętej upamiętniająca dżumę z 1709 r., barokowy kościół parafialny Św. Stanisława z gotycką płytą nagrobną założyciela miasta – Jana z Czerniny (1422). Najpiękniejszy w Wielkopolsce barokowy zamek, wzniesiony w latach 1685-95 dla wojewody Rafała Leszczyńskiego. Przy budowie wykorzystano fragmenty średniowiecznych nurów.  W 1945 r. wnętrza zostały wypalone i dzisiejszy stan jest rekonstrukcją. W odnowionych wnętrzach (obecnie hotel) podziwiać można piękne, bogato zdobione komnaty i korytarze, zabytkowe meble, pamiątki po Sułkowskich, zbiory przyrodnicze i trofea myśliwskie. Dostęp do parku bezpłatny. W wiatraku „Józef” znajduje się Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa. Niegdyś wokół Rydzyny stało około 30 takich budowli.

Kraina wielkopolskich wiatraków – zaczyna się Rydzynie, możemy je podziwiać w miejscowościach: Dąbcze, Osiecznica, Świerczyna, Krzywiń.

Leszno – otrzymało prawa miejskie w 1547 r. W I połowie XVII w. przeżywało rozkwit, będąc jednocześnie „stolicą” jednoty braci czeskich i centrum wielkopolskiego protestantyzmu i judaizmu. Przybywali tu również Szkoci, Włosi, Węgrzy, tworząc barwną, wielojęzyczną, różnorodną kulturowo i religijnie społeczność. Różnowierczy charakter miasto zachowało do połowy XX w. Dzisiaj miasto liczy 63 tys. mieszkańców i pozostaje przyjaznym dla wszystkich jak przed wiekami.
Zabytki: kościół św. Mikołaja (katolicki), użytkowany wcześniej przez braci czeskich; kościół św. Jana – dawny zbór braci czeskich; kościół św. Krzyża – pierwotnie zbór luterański; dawna synagoga (obecnie muzeum okręgowe, ul. Narutowicza 31, zbiory obrazów i grafik).
Jednocześnie było to miasto prywatne rodzin Leszczyńskich i Sułkowskich. W rynku okazały ratusz, pełniący funkcje konferencyjne i wystawiennicze, a w podziemiu stylowa kawiarnia. W północnej części miasta pałac Sułkowskich, dzieło Pomeo Ferrariego (XVIII). Współcześnie Leszno znane jako jedno z najdogodniejszych dla szybownictwa miejsc na świecie. Jest jedynym miastem, które trzykrotnie organizowało Szybowcowe Mistrzostwa Świata.

Osieczna – wyjątkowej urody miasteczko, nad jeziorem Łoniewskim (plaża) i rzeczką Samicą. XV-wieczny zamek (obecnie sanatorium) z parkiem nad jeziorem, rynek, późnogotycki kościół św. Trójcy, barokowy klasztor Franciszkanów. Panoramę miasta podziwiać można z wieży obserwacyjnej „Jagoda”. Trzy wiatraki, przy drodze do Leszna, z których najstarszy (środkowy) pochodzi z 1763 r., pozostałe zbudowano w XIX w. W Jeziorkach mieści się pięknie odrestaurowany dwór tyrolski z imponujących rozmiarów parkiem (obecnie hotel).

15/06/2009 poniedziałek (PL), 75 km, Osieczna – Radzewice

Osieczna – Krzywin – Lubiń – Śrem – Zaniemyśl – Kórnik – Rogalin – Radzewice

Info:
– odcinek wiedzie asfaltami
– Cichowo: skansen filmowy, poniedziałek nieczynne, wtorek – piątek w godz. 10-17, sobota – niedziela w godz. 12-18, kontakt 065 /517 71 77
– Śrem: Muzeum Śremskie ul. Mickiewicza 89, tel. 061 28 35 938
– Kórnik:
• zamek, w poniedziałki niestety nieczynny.
• Arboretum, godz. 9-18, bilety 3,50 zł i 2,50 zł
• rejsy po jeziorze Kórnickim (przystań obok zamku, w kierunku na Bnin) w godz. 9.30-19.30, bilety 12 i 10 zł
– Rogalin: pałac obecnie jest w remoncie, nie ma zwiedzania do 30.09.2009, ogród francuski, Dęby Rogalińskie – wstęp bezpłatny,
– Rogalinek: dawna introligatornia i drukarnia – unikalny zbiór narzędzi i urządzeń introligatorskich i drukarskich, zwiedzanie godz. 12-14, sobota-niedziela, pozostałe dni tel. 061 893 80 08 lub 515 319 421, ul. gen. Władysława Sikorskiego 6

Nocleg – Radzewice, agroturystyka, ul. Długa 34 (przed wioską w lewo 200 m), namioty na łące, ognisko.

Atrakcje:
Osieczna – wiatraki, klasztor Fraciszkański, jezioro z kąpieliskiem, wieża obserwacyjna.

Świerczyna – warto przystanąć przy kościółku, którego początki sięgają X w. Ponoć świątynia powstała w miejscu, gdzie zatrzymał się św. Wojciech podczas misji do Prus. Wśród pól pozostałości wiatraka z XVIII w.

Krzywiń – miejscowość staraniem benedyktynów lubińskich otrzymuje prawo miejskie magdeburskie w 1257 r. z rąk księcia Przemysława I. Założenie urbanistyczne i zespół budowlany mają charakter zabytkowy. Szczególnie interesujący jest kościół parafialny św. Mikołaja, powstały z fundacji benedyktynów w połowie XV w. Zachowały się wiatraki-koźlaki: przy ul. Bojanowskiego (1698) i ul. Mostowej (1803). W pierzei Rynku znajduje się godny uwagi budynek ratusza z 1905 r. z zegarem w fasadzie.

Lubiń – obok Tyńca pod Krakowem najstarsze opactwo benedyktyńskie w Polsce. Benedyktyni przybyli do Lubinia ok. 1070 r. z opactwa św. Jakuba w Leodium obecnie Liege w Belgii. Fundowane przez władców polskich miało szerzyć i umacniać wiarę chrześcijańską. Według tradycji z opactwem związany był pierwszy polski kronikarz Gall Anonim. Na dziedzińcu klasztornym najstarszy kasztanowiec w Polsce (239 lat), o obwodzie 520 cm i wysokości 16 m. Benedyktyni stanowią najstarszy katolicki zakon (pierwszy klasztor powstał w 529 r. na Monte Cassino), a ich słynnym mottem jest „Ora et labora” (módl się i pracuj), większość czasu spędzają na prowadzeniu ogrodnictwa, szkółek krzewów, zielarstwa.
Likier „Benedyktynka” – początkami sięga 1510 r., kiedy to włoski mnich Bernardo Vincelli przebywając we francuskim klasztorze w miejscowości Fécamp (Normandia) sporządził miksturę z rumu, ziół i korzeni. Jako lek dla chorych i osłabionych braci szybko zyskała uznanie i sławę nie tylko w klasztorach benedyktyńskich, ale także na dworach królewskich.
Lubińska Benedyktynka – (32%) wpisuje się w tę tradycję, to wyśmienity likier sporządzony na bazie 21 ziół. W historii stosowano ją nie tylko dla wzmocnienia organizmu, ale także na różne dolegliwości układu pokarmowego jako środek rozgrzewający, uspokajający i polepszający sen.

Cichowo – skansen filmowy „Soplicowo”, gdzie Andrzej Wajda nagrywał film Pan Tadeusz (1999). Jest nie tylko pamiątką po ekranizacji narodowej epopei Adama Mickiewicza, ale żywą lekcją literatury, kultury i tożsamości narodowej, gdzie przenika się polska i litewska historia. Krzywińskie Towarzystwo Kulturalne, właściciel skansenu organizuje tu wystawy i imprezy plenerowe poświęcone Mickiewiczowi, polskiej twórczości filmowej i kultywowaniu staropolskich tradycji. Obejrzenie filmu w prawdziwej scenografii folwarku dostarcza niezapomnianych wrażeń. Turyści odwiedzający skansen przywdziać mogą filmowe stroje. Filmowy klimat podkreśla muzyka Wojciecha Kilara.
W miejscowości znajduje się także pierwsza w Polsce miniaturowa kolejka parkowa, tworząca początek Muzeum Starej Techniki.

Śrem – kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej, kamienice na pl. 20 października, Wieża Ciśnień, zespół poklasztorny franciszkanów. Historię miasta i jego mieszkańców można poznać w Muzeum Śremskim. Pod koniec XVIII w. w sąsiednich Manieczkach osiadł twórca polskiego hymnu narodowego, Józef Wybicki, który 6 sierpnia 1791 r. przed magistratem miejskim przyjął prawo miejskie, stając się honorowym obywatelem miasta.
Produkowany tu jest wielkopolski ser smażony o specyficznym pikantnym smaku, kremowym kolorze i charakterystycznym zapachu, który został ostatnio wpisany na europejską listę produktów regionalnych.

Zaniemyśl – wąskotorowa kolejka, kursująca od niemal stu lat do Środy Wielkopolskiej (14 km w 45 minut), wpisana 12 czerwca 1995 r. w rejestr zabytków, jest jedną z ostatnich w Europie, która prowadzi ruch pociągów wyłącznie trakcją parową (kursuje tylko w niedzielę). Budowę średzkiej powiatowej wąskotorowej kolei dojazdowej rozpoczęto w roku 1902, zawdzięczamy ją cukrowni, uruchomionej w 1881 r.
Wyspa Edwarda – wystarczy kilka minut przeprawy promem, by znaleźć się na wyspie, która zachowała wygląd z dawnych czasów. Teren porasta wspaniały drzewostan liściasty. Spotkamy tu ponad 300 wiekowych drzew, m.in. okazałe lipy, olchy, jesiony, osiki oraz około 60 potężnych dębów – niezwykły okaz dębu o trzech pniach, o obwodzie około 700 cm, rosnący w pobliżu Domku Szwajcarskiego, zbudowanego przez Edwarda Raczyńskiego w latach 1817-1819.
Edward Raczyński (1786 -1845) – społecznik i patriota, mecenas sztuki i nauki, uczestnik wojen napoleońskich 1806-1809, poseł na sejm poznański. Rezydował w Rogalinie, gdzie kolekcjonował dzieła sztuki. Jego księgozbiór stal się w 1829 r. zaczątkiem ufundowanej przez niego poznańskiej Biblioteki Raczyńskich; ufundował Poznaniowi ponadto wodociągi; dzięki jego staraniom i pomocy finansowej powstała Złota Kaplica przy katedrze poznańskiej, do której ufundował, posągi Mieszka I i Bolesława Chrobrego; był wydawcą i autorem wielu dzieł, głównie historycznych. Wyspa była świadkiem tragedii, tutaj 20 stycznia 1845 Edward Raczyński zakończył tragicznie życie wystrzałem z armatki.

Kórnik – jedyne miasto w Polsce z dwoma rynkami i stojącymi na ich środku ratuszami, otoczone jeziorami.
Między Kórnikiem a Bninem, w folwarku Prowent, w 1923 r. urodziła się Wisława Szymborska, poetka nagrodzona w 1996 r. literacką Nagrodą Nobla.
Zamek – zabytek klasy zerowej, będący kompilacją różnych wzorów i uważany za jeden z najpiękniejszych polskich przykładów nowożytnej architektury neogotyckiej. Gmach przyciąga uwagę nie tylko ze względu na duże wartości estetyczne formy, ale przede wszystkim z powodu wspaniałych, zachowanych niemal bez zmian XIX-wiecznych wnętrz. Pełnią one funkcje muzealne, wyposażone są w wiele pamiątek historycznych, rzeźb, mebli, militariów, obrazów, trofeów myśliwskich, zbiorów podróżniczych, etnograficznych oraz archeologicznych. Sale zamkowe udostępnione do zwiedzania mieszczą się na dwóch kondygnacjach pokrytych zabytkową posadzką, w związku z tym obligatoryjne jest zakładanie przy wejściu wielgachnych, sympatycznych kapuci ochronnych.
Arboretum – największe i najstarsze w Polsce, założone w pierwszej połowie XIX w. przez Tytusa Działyńskiego i jego syna Jana. Na powierzchni ponad 40 ha znajduje się w ok. 3 tys. gatunków drzew i krzewów w tym wiele egzotycznych.
Jedną z atrakcji Kórnika są rejsy po Jeziorze Kórnickim stateczkiem wycieczkowym „Anna Maria”. Podczas przejażdżki można posłuchać historii, mitów i legend o Kórniku.

Rogalin – pałac stanowi rodową siedzibę Raczyńskich. Budowa monumentalnej rezydencji, rozpoczęta w 1768 r., nie trwała długo. Już w 1774 r. pałac był zamieszkały. W 1776 r. powstały budynki stajni i powozowni, rok później korzystano z kaplicy w skrzydle południowym.
Ogród francuski.
Dęby rogalińskie – w obrębie parku, który stanowi naturalne otoczenie pałacu i sięga po starorzecze Warty, znalazły się pozostałości pierwotnej dąbrowy (500-700 lat). Takie jest pochodzenie okazów dębów szypułkowych (największe skupisko w Europie – ok. 2000 drzew). Trzem najbardziej okazałym nadano imiona legendarnych słowiańskich założycieli państw słowiańskich: Lecha, Czecha i Rusa (najstarszy – 700 lat). Współczesna legenda głosi, że w latach 50-tych Rosjanie kazali zamienić tabliczki z imionami dębów. Lech i Czech zielenili się bowiem liśćmi, a sechł środkowy Rus, co było nie w smak władzy sojuszniczego kraju.

Rogalinek – dawna introligatornia i drukarnia – unikalny zbiór narzędzi i urządzeń introligatorskich i drukarskich.

Mosina – zachował się średniowieczny układ przestrzenny z rynkiem. W szeregu kamieniczek ciekawy jest charakterystyczny budynek z cegły z wysoką wieżą – dawną wieżą ciśnień. W starej bożnicy z 1870 r. znajduje się Izba Muzealna i Galeria Miejska. Podczas Wiosny Ludów 3 maja 1848 r. Jakub Krotowski ogłosił tu niepodległość Republiki Polskiej i wprowadził nowe godło państwowe. Rzeczpospolita Mosińska, jak nazywana jest dzisiaj, upadła po zaledwie pięciu dniach po przegranej bitwie pod Rogalinem. Obok Mosiny znajduje się Wielkopolski Park Narodowy.

16/06/2009 wtorek (PL), 75 km, Radzewice – Wierzyce

Radzewice – Poznań (PKP) – Wierzyce

Info:
– odcinek wiedzie asfaltami
– Puszczykowo:
• muzeum Arkadego Fiedlera, ul. Słowackiego 1, zwiedzanie w godz. 9-18 wtorek – niedziela, 8,00 zł, przewodnik 30 zł,
• Nowatex Adam Miśkiewicz, ul. Wrzosowa 1 – salon firmowy producenta odzieży rowerowej, tel. 061/813 39 50, 509 044 377, godz. 8-17, info@bcmnowatex.com.pl , www.bcmnowatex.com.pl
– Poznań:

  • Informacja Turystyczna, Centrum Informacji Miejskiej, ul. Ratajczaka 44 (Arkadia), godz. 10-19, tel.061/851 96 45, centrum@cim.poznan.pl , dysponują mapkami centrum, Szymon Wieczorek
  • Informacja Turystyczna, Rynek 59/65, godz. 9-20, tel. 061/852 61 56, it@cim.poznan.pl , rezerwacja przewodnika
  • Informacja Turystyczna, ul. Szwajcarska 14, tel. 061/653 19 76 (centrum Handlowe M1), godz. 9-21
  • Katedra: wstęp bezpłatny, zwiedzanie podziemi (3 zł),
  • Ratusz – Muzeum Historii Miasta Poznania (5,50 zł),
  • Kościół Farny, wstęp bezpłatny
  • Zamek Cesarski, wstęp bezpłatny
  • klasztor Franciszkanów: makieta dawnego Poznania (Plac Bernardyński, wejście za pomnikiem Ułana), zwiedzanie trwa 27 min. i jest miniaturowym widowiskiem typu „światło i dźwięk”, które przenosi w czasy odległe o kilkaset lat. Druga makieta to gród pierwszych Piastów. Otwarte codziennie od godz. 9.30, grupy wpuszczane co trzy kwadranse. Bilety 12 zł i 9 zł (indywidualnie), 9 zł (dla grup). Komentarze w sześciu językach.
  • Muzeum Etnograficzne, oprowadzanie po angielsku, tel. 061/852 30 06, godz. 9-15, ul. Grobla 25, wejście od ul. Mostowej, bilet 5,50 zł.
  • redakcja „Rowertouru” ul. Grunwaldzka 104, redaktor naczelny – Izabela Dachtera, tel. sekr. 061/869 91 77 w godz. 8-16.
  • Browar Lech, ul. Szwajcarska 11, poniedziałek, środa 10.00-20.30, wtorek, czwartek, piątek 10.00-14.00, sobota 10.00-20.00, wejście na wycieczkę bez rezerwacji o godz.: 10.30, 12.00, 13.30, 15.00, 16.30, 18.00; grupy powyżej 10 osób prosimy zgłaszać wcześniej. Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem trwa 1,5-2,00 godz. (polski, angielski, rosyjski, niemiecki). Rezerwacje tel. 48 61 87 87 460.
  • Brovaria – minibrowar (2004), Rynek 74 można się schłodzić piwem tylko tam produkowanym (Pils, Miodowe).
  • „Stary Browar”, ul. Półwiejska 42, połączeniem obiektu handlowego oraz galerii artystycznej w centrum miasta. Około 210 punktów handlowych i gastronomicznych.
  • Sklepy i serwisy rowerowe: Suchy Las, „2koła” ul. Szkolna 56 (10-19), tel. 602 293 539, tel. 061/811 71 71, Cyklotur, ul. Kwiatowa 2 (obok Starego Browaru), godz. 10-19, tel. sklep 061/852 22 99, tel. serwis 061/852 23 30
  • tanie bary mleczne: „Pod Arkadami” Pl. Cyryla Ratajskiego, „Caritas” Pl. Wolności, „Jeżycki” ul. Dąbrowskiego, „Pod Kuchcikiem” ul. Św. Marcin
  • Restauracje: „Brovaria”, „Pod Koziołkami”, „Ratuszowa” (wszystkie przy Starym Rynku), „W-Z” ul. Fredry. Podobno najlepszą regionalną kuchnię (czernina, kaczka z modrą kapustą) ma „Hacjenda”, ul. Morasko 3, ale jest daleko od centrum.
  • Uwaga – przy korzystaniu z komunikacji miejskiej bilety kupuje się nie na przejazd, tylko na czas (2 zł za 15 minut). Całodzienny bilet kosztuje 13 zł.

– Uzarzewo – muzeum łowiectwa, wtorek – piątek, godz. 8.00-16.00.

Nocleg – Wierzyce, rozbijamy namioty koło stajni, gdzie są toalety i prysznice, będzie można zagotować wodę w czajniku. Na zewnątrz są stoły i miejsce na ognisko.

Atrakcje:
Puszczykowo
Muzeum Arkadego Fiedlera – od 1974 r. mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów. Podróżnik i pisarz odkupił willę od państwa w roku 1946, po powrocie do kraju z wojennej emigracji. Są tu oryginalne eksponaty z Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Azji, przywiezione z jego i jego synów podróży. W parku muzealnym znajduje się piramida, w jej wnętrzu można odczuć szczególną mocy, skupia się tam kosmiczna energia, a człowiek poddany jej dobroczynnemu działaniu, staje się zdrowszy i lepszy, tym samym szczęśliwszy…

Poznań
Ostrów Tumski:
– gotycka katedra z XIV-XV w. św Pawła i Piotra, w jednej z kaplic sarkofag ze szczątkami Mieszka I i Bolesława Chrobrego, najstarsze miejsce pochówku władców Polski. Pierwszą, trzynawową świątynię przedromańską zbudowano w miejscu dzisiejszej katedry w czasach Mieszka I, około roku 968. Została ona zniszczona podczas najazdu czeskiego księcia Brzetysława. Mury tej świątyni zachowały się w podziemiach, i tam można je oglądać. W podziemiach relikty przedromańskie i romańskie (fragmenty murów, misy chrzcielnej i grobowców pierwszych władców).
– późnogotycka kolegiata Najświętszej Panny Marii z połowy XV w.
– pałac arcybiskupów z XV-XVIII w.
– zespół klasztorny filipinów i reformatów z XVII-XVIII w.
– renesansowa Akademia Lubrańskiego z 1518 r. (obecnie Archiwum Archidiecezjalne)
– Muzeum Archidiecezjalne
Stary Rynek
– słynny gotycko-renesansowy ratusz z początku XIV w. – codziennie w południe na ratuszowej wieży widać trykające się koziołki. O ile najstarsze pomieszczenia ratusza to gotyckie piwnice, najpiękniejszym jest mieszcząca się na pierwszym piętrze bogato zdobiona, renesansowa Wielka Sień, zwana też Salą Odrodzenia. Na tej samej kondygnacji mieści się Sala Królewska – miejsce posiedzeń dawnej Rady Miejskiej – ozdobiona portretami władców oraz Izba Sądowa. W budynku ma swoją siedzibę Muzeum Historii Miasta Poznania.
– zabytkowe kamienice, domki budnicze; w jednej z kamienic znajduje się Muzeum Instrumentów Muzycznych, które posiada kolekcje instrumentów strunowych i dętych
– renesansowy budynek Wagi Miejskiej
– klasycystyczny odwach, obecnie Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych
– pręgierz, fontanna, studzienka z Bamberką, barokowa figura św. Jana Nepomucena
– Pałac Górków z połowy XVI w., obecnie Muzeum Archeologiczne
– Pałac Działyńskich z końca XVIII w., obecnie własność Polskiej Akademii Nauk (czytelnia ze zbiorami kórnickiej biblioteki)
Stare Miasto:
– pozostałości zamku królewskiego z połowy XIII w., obecnie Muzeum Sztuk Użytkowych
– fragmenty murów miejskich (rejon ulic Masztalerskiej, Wronieckiej i Wrocławskiej)
– klasycystyczny kościół Wszystkich Świętych z XVIII w. (pierwotnie zbór ewangelicki)
– kościół farny śś. Stanisława i Marii Magdaleny z XVII-XVIII w., wystrój barokowy, zabytkowe organy, koncerty
– dawne kolegium Jezuitów z XVIII w., recitale szopenowskie
– zespół klasztorny Dominikanów z kościołem podominikańskim z XIII w. (wnętrze barokowe, obecnie o.o. Jezuitów)
– klasztor Franciszkanów z XVII-XVIII w., bogate wnętrze barokowe; sanktuarium maryjne (obraz Matki Boskiej w cudy wielmożnej). W podziemiach makieta dawnego Poznania (Plac Bernardyński, wejście za pomnikiem Ułana) przedstawia Poznań takim, jaki został przedstawiony na rycinie Brauna-Hogenberga z 1618 r. Zwiedzanie trwa 27 minut i jest miniaturowym widowiskiem typu światło i dźwięk, które przenosi nas w czasy odległe o kilkaset lat. W ten sposób można szybko przyswoić historię miasta. Druga makieta to Gród pierwszych Piastów.
– zespół klasztorny Dominikanek z XV-XVIII w. (obecnie Salezjanów)
– Muzeum Narodowe, gmach z początka XX w., bogate zbiory malarstwa polskiego (m.in. Matejko, Wyspiański, Malczewski) oraz sztuki romańskiej i gotyckiej.
– budynek Teatru Polskiego z 1875 r.
– Biblioteka Raczyńskich (jedna z najstarszych bibliotek publicznych w Polsce)
Poza Starym Miastem:
– cytadela z XIX w., w pozostałościach fortyfikacji mieszczą się: Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych z plenerową wystawą sprzętu wojennego, Muzeum Armii Poznań, na stokach cmentarze wojenne żołnierzy polskich, radzieckich i alianckich z czasów obu wojen światowych;
– Międzynarodowe Targi Poznańskie (jedne z najstarszych w Europie);
– Muzeum Motoryzacji;
– Ogród Botaniczny z 1925 r.;
– palmiarnia z licznymi gatunkami roślin egzotycznych;
– jezioro Malta, tor regatowy – jeden z najlepszych w Europie, kolejka parkowa Maltanka o torze szerokości 600 mm, długości torów 3,8 km; sztuczny stok narciarski;
– dwa ogrody zoologiczne;
– Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu „Stary Browar” – w centrum miasta, ul. Półwiejska 42, jest połączeniem obiektu handlowego oraz galerii artystycznej(2003 ). Około 210 punktów handlowych i gastronomicznych. (130 000 m²). Budynek zaprojektowano na bazie dawnego browaru Huggerów.
– Plac Mickiewicza, obok zamku znajduje się z pomnik poety zadumanego nad losem Polski i Litwy, oraz słynnymi dwoma krzyżami upamiętniającymi poznański czerwiec 1956 roku. Po drugiej stronie placu znajduje się budynek Collegium Minus Uniwersytetu Adama Mickiewicza (1910) z aulą słynąca z akustyki.

Rowerowy Poznań – mieści się tu redakcja magazynu turystyki rowerowej „Rowertour”, która zaprasza nas do siebie (ul. Grunwaldzka 104)
W Muzeum Etnograficznym otwarta jest wystawa poświęcona Kazimierzowi Nowakowi. Poznaniak, pierwszy w świecie podróżnik, który w latach 1931-1936 dwukrotnie przeszedł i przejechał (w tym 40 000 km rowerem) afrykański kontynent, od Trypolisu po Przylądek Igielny i na powrót do Algieru. Płyta pamiątkowa jemu poświeconą znajduje się w holu głównym dworca kolejowego, w 2006 r. odsłonił ją Ryszard Kapuściński.
Pomnik Starego Marycha z rowerem na deptaku (ul. Połwiejska) naprzeciwko centrum Kupca Poznańskiego. To znany poznański popularyzator gwary, może nie rowerowy turysta, ale na pewno rowerzysta
Park do downhillu na Cytadeli.
Jezioro Maltańskie objeżdża się około 5 km.

Wielkopolskie smaki – o odrębności kulinarnej Wielkopolski zadecydował XIX w. Dominującą rolę w jej kuchni zaczęły odgrywać ziemniaki, zwane tutaj kartoflami lub pyrkami. Stąd do dzisiaj w wielu rejonach kraju Wielkopolanie określani są przydomkiem poznańska pyra.
Potrawy przyrządzane z ziemniaków i mąki były podstawą pożywienia, mniej jadano mięsa czy ryb. Jedną z najbardziej popularnych potraw była zupa z ziemniaków, zwana ślepe ryby albo rzadkie pyrki, która na wielkopolskich stołach pojawia się do dzisiaj. Podobnie pyry z gzikiem – ziemniaki z białym serem przyrządzanym ze śmietaną i cebulą lub szczypiorkiem, czy plyndze – placki ziemniaczane. Poznaniacy zajadają się szagówkami (kluski z ziemniaków i mąki krojone na ukos), kulankami (okrągłe kluski z surowych ziemniaków), czy najbardziej popularnymi pyzami drożdżowymi, zwanymi też kluchami na łachu lub parowcami, które gotuje się na parze i podaje w miejsce ziemniaków do mięs i sosów. Z pyzami i modrą kapustą gospodynie najchętniej podają pieczoną kaczkę. Jako przekąska często służy galaretka z mięsa, zwana galartem albo zimnymi nóżkami.
Specyficznym wielkopolskim zwyczajem jest pieczenie na św. Marcina (11 listopada) rogali świętego Marcina (marcinki), nadziewanych masą migdałowo-orzechową.
Każdy Poznaniak pije piwo Lech, które produkcję można poznawać, degustując w browarze przy ul. Szwajcarska 11.
W Rynku, w kamienicy nr 74, znajduje się Brovaria – minibrowar (2004), gdzie można się schłodzić piwem tylko tam produkowanym (Pils, Miodowe).

Uzarzewo – w pałacyku-willi mieści się Muzeum Środowiska Przyrodniczego i Łowiectwa. We wnętrzach ziemiańskiej siedziby m.in. wspaniała kolekcja przeróżnych rodzajów broni myśliwskiej palnej.
Szachulcowy kościół pochodzący z 1749 r., neogotycka wieża dostawiona została w 1869 r. Wieś znana jest od 1306 r., kiedy pojawia się informacja o dziesięcinie z Uzarzewa.