Podsumowanie

 

W historii BaltiCCycle była to wyprawa do najbardziej odległego zakątka ziemi, do tego o nietypowej porze, w czasie naszej zimy. Na Antypodach było wtedy lato. Wzięło w niej udział 50 osób: 18 Polaków (w tym jedna Polka z Kanady), 15 Litwinów (w tym jedna Litwinka z Wielkiej Brytanii), 13 Nowozelandczyków, Amerykanin, Irlandczyk, Niemiec, Szkot. 17 kobiet i 33 mężczyzn. 23 osoby to BC-debiutanci. Wyjątkowo dużo mieliśmy par – małżeństw (pięć), rodzeństwa (dwa), a nawet rodziców z synem.

Zajrzyj do Galerii uczestników.

W ciągu 46 dni przejechaliśmy ok. 3 400 km, 20 osób całość trasy, ale tylko jedna dokumentnie na rowerze – Tomasz Jankowski. Cała reszta zaliczyła jakieś podwózki. To nasza trasa w formatach „googleearth” i „googlemaps”.

Dla Nowozelandczyków też to była wyjątkowa wyprawa. Zwykle pokonują oni dystans dzielący najbardziej na północ wysunięty kraniec swego kraju, czyli Przylądek Reinga, do najbardziej oddalonego na południe Bluff. Autorzy naszej trasy – Alison & Brian Walkerowie – wpadli na pomysł, by odbić jeszcze na północny-wschód i dotrzeć do Christchurch. Chcieli nam pokazać jak najwięcej ze swego kraju. Dlatego też pewnie wyprawa miała posmak szkoły przetrwania: długie dzienne dystanse, rzadkie rest daye, do tego ciężkie warunki atmosferycznych – na wielu odcinkach zimno, wietrznie, deszczowo (wyjeżdżaliśmy w czasie tamtejszej jesieni). Aczkolwiek na początku zdążyło poparzyć nas słońce. Gdyby nie dobre kempingi i piękno przyrody, było by ciężej. Jadąc przez sielskie przestrzenie trudno było uwierzyć w doniesienia o trzęsieniu ziemi w Christchurch (nazajutrz po naszym starcie), czy w tsunami, które nacierało na Nową Zelandię po trzęsieniu ziemi w Japonii (właśnie przepływaliśmy promem przez cieśninę Cooka). Szczęśliwie omijały nas tragedie, może zawdzięczamy to trzem Maoryskom, które na starcie pomodliły się za nas? Choć i nie obyło się bez kontuzji, niektórzy z ich powodu musieli wcześniej kończyć wyprawę. Ale byli też tacy, którzy zasmakowali w BC-włóczędze i przedłużyli swój udział.

Wszystkim dziękujemy, a zwłaszcza Alison & Brianowi! Także naszemu sponsorowi – Stellar Trust.