Trasa

Nowa Zelandia z Północy na Południe

21.02 – 07.04.2011, plan ramowy

Dzień 1. Przejazd autobusem z Auckland na przylądek Reinga – 450 km. Wizyta u Maorysów i wspólny posiłek.

Dni 2 – 7. Powrót rowerami do Auckland wzdłuż pięknych plaż i portów. Wycieczka do największego nowozelandzkiego drzewa kauri. Prom do miasta Rawene. Spróbujemy zorganizować przeprawę statkiem z Dargaville do South Head albo Helensville. Wracamy do Auckland – na półtora dnia: wycieczki na dzikie zachodnie wybrzeże, do lasu na wzgórzach Waitakere, pobliskich wulkanów i muzeum miejskiego.

Dni 9 – 20. Jedziemy przez płaskowyż Hauraki (baseny termalne), Mamakus do Rotorua, nowozelandzka stolica zjawisk geotermalnych i kultury maoryskiej, do wodospadów Huka, największego nowozelandzkiego jeziora Taupo i gorących źródeł Tokaanu. Tam jemy wspólny posiłek – szaszłyki z dzikiej świni. Jeden dzień spędzamy w słynnym Parku Narodowym Tongariro Crossing, (dla chętnych) wycieczka w pobliże aktywnego wulkanu Ruapehu, dalej nad słynną rzekę Wanganui, wzdłuż której będziemy jechać aż do miasta Wanganui, by przez płaskowyż dotrzeć do Wellington. Niestety ostatni odcinek biegnie po autostradzie, ale z dopuszczonym ruchem rowerzystów. Zwiedzanie nowoczesnego interaktywnego Muzeum Nowej Zelandii i parlamentu.

Dni 20 – 46. Przez cieśninę Cooka dostajemy się Picton, stąd w góry do Parku Narodowego Jezior Nelsona, później przez małe pasmo górskie na zachodnie wybrzeże Wyspy Południowej. W dół wybrzeża przez równiny do lodowców Fox i Franz Joseph, które schodzą prawie do samego morza. Zatrzymujemy się w Haast, ostatnim dzikim regionie Nowej Zelandii. Przez przełęcz Haast dostajemy się nad jezioro Wanaka, a przez góry Crown Range do Queenstown, gdzie mamy dzień wolny na zwiedzanie tego miasta. Prom przez jezioro Wakatipu wiezie nas bardzo malowniczą rzekę Von nad jeziora Mavora. Stąd nad jezioro Te Anau. Wycieczka łodzią i autobusem do zatoki Milforda, gdzie wieczorem czeka nas grillowanie. Rowerami dostajemy się w pobliże jeziora Manapouri i zjeżdżamy w dół na południowe wybrzeże (na tym odcinku można poczuć powiewy arktycznego powietrza), przez Invercargill do Bluff. Degustacja żywych ostryg. Jedziemy wokół wybrzeża Catlin (stary las z drzewami potarganymi przez wiatr, delfiny Hectora, foki, uchatki nowozelandzkie, słonie morskie, pingwiny, burzyki szare itd.) w górę do Dunedin (Edynburg Południa), stąd wciąż w górę wyspy do Christchurch. I tu wyprawa się kończy. Z Christchurch jest możliwość zrobienia wycieczki na półwysep Kaikoura (wieloryby).