Włochy

Przez Apeniny do jezior Lombardii, czyli na pizzę do Włoch

03 – 25.07.2011

Bolonia – Rawenna – Rimini – San Marino – Florencja – Parma – Werona – Mediolan

Mapa | Trasa | Warunki uczestnictwa | Profil

○ Uczestnicy

○ Foto Hyde Park

○ Podsumowanie

 

Po odległych podróżach na Antypody powracamy na nasz kontynent, a dokładnie do słonecznej Italii. Dlaczego właśnie tam? Po raz kolejny postanowiliśmy skorzystać z zaproszenia CROTO-znajomych, którzy z nami wcześniej podróżowali, tym razem Carlotty i Olivera. Przed nami duże wyzwanie, bowiem Włochy na pierwszy rzut oka nie wydają się krajem sprzyjającym CROTO-podróżnikom. Z uprzemysłowionym wręcz turystycznie wybrzeżem, łatwo dostępne w czasie wakacji, stają się upragnionym celem wielu agencyjnych wycieczek oraz niedzielnych turystów.

Decydując się na Włochy wybraliśmy ich północną część: Apeniny i jeziora Lombardii, podróżując jednocześnie od Morza Adriatyckiego do Ligurskiego. Nie pozostajemy też obojętni na ich kulinarną atrakcyjność i nawiązując do tradycji z 2007 roku, kiedy to jechaliśmy do Turcji na kebaba, tym razem przekonamy się jak smakuje pizza we Włoszech. Sprawdzimy co znaczy stwierdzenie Tessy Capponi-Borawskiej „włoska kuchnia polska” i czym różnią się lubelskie świderki od „bolońskich” farfelle.

W czasie wyprawy odwiedzimy pięć włoskich prowincji: Emilię-Romania, Toskanię, Ligurię, Trydent i Lombardię. Rozpoczniemy w Bolonii i już po trzech dniach opuścimy wybrzeże, aby zacząć naszą podróż przez południową część północnego pasma Apenin. Ten odcinek trasy będzie prowadził małymi górskim drogami, często szutrowymi. To ze względu na niego zalecamy zaopatrzenie się na wyprawę w opony o szerszym bieżniku. Niewątpliwe oddechem od górskich przełęczy będzie Florencja, z której zjedziemy aż do krańca półwyspu zamykającego Zatokę Poetów. Stamtąd popedałujemy na północ przez Parmę w kierunku największego włoskiego jeziora Garda. Odwiedzimy operę w Weronie, wejdziemy na masyw Monte Baldo oraz skorzystamy z atrakcji parku rozrywki Gardaland. Następne dni to podróż wzdłuż kolejnych jezior: Ledro, Idro, Iseo i Endine oraz słynnego z winnic regionu Franciacorta. Naszą wyprawę zakończymy podróżą przez jezioro Como i mediolańskim tiramisu.
Koordynatorzy trasy: Joanna Mikulska italy@bicycle.pl i Saulius Prabulis italy@bicycle.lt