Jak się dołączyć / odłączyć

Rekomendowane miejsca

(Daty w nawiasach oznaczają planowane noclegi.)

Uwaga: ostateczne daty mogą ulec nieznacznym zmianom (mamy nadzieję, że nie więcej jednak niż plus/minus 1-2 dni) w stosunku do podawanych.

Generalna wskazówka: By sprawdzić maksimum tanich połączeń lotniczych używaj wyszukiwarek swojego kraju, w Polsce np. www.skyscanner.com, www.aero.pl, www.biletybilety.pl, www.loter.pl/ czy stron transazjakoniecswiata, w Niemczech np. www.megaflieger.de czy http://www.opodo.de/, w Anglii www.whichbudget.com. Radzimy używać wyszukiwarek tylko do zasięgnięcia informacji, a NIE do rezerwowania biletów.
Musisz zarezerwować bilet także dla swojego roweru, a to stwarza trudności wyszukiwarkom, dlatego lepiej zrobić to bezpośrednio na stronie linii lotniczych. U niektórych przewoźników wystarczy kliknąć w odpowiednim polu, do innych trzeba zadzwonić.

CHINY

Pekin (26/27 lutego)

Najtańsze opcje są z Aeroflotem przez Moskwę albo z AeroSvitem przez Kijów. Pojawiła się promocja na przewóz rowerów (za darmo jeśli waży do 20 kg) w izraelskich liniach lotniczych El Al – są loty z Warszawy przez Tel Awiw do Pekinu za ok. 900 zł. Najtańsza rezerwacja, kliknij tutaj.

POŁUDNIOWA KOREA

Seul (16/17 marca)

Korean Air z Londynu

JAPONIA

Tokio (21-23 kwiecień)

Air Asia

USA

Los Angeles (25/26 kwiecień)

Z Tokio do Los Angeles są tanie loty w Singapore Airlines albo All Nippon Airlines.

IRLANDIA

Shannon (20 lipca)

Nie ma bezpośrednich tanich linii do Shannon. Można się tam dostać z Cork lub z Dublina. Ale nawet nie trzeba tam jechać, by do nas dołączyć. Wystarczy być na trasie przejazdu autobusu, którym będziemy jechać z Shannon do Portmagee, a zabierzemy, jeśli będą pasować godziny. Można też czekać na grupę w samym Portmagee.

Cork (22 lipca)

Wizz Air lata tu z Gdańska, Katowic, Poznania, Warszawy, Wilna, Wrocławia, a także Aer Lingus, ale nie z Polski, tylko np. z Amsterdamu. Z Cork to Limerick można dojechać pociągiem InterCity z przesiadką na tramwaj szynowy (Railcar) w Limerick-Junction.

Dublin (25-26 lipca)

Z Gdańska Ryanair, Aer Lingus z Warszawy i Krakowa. Lata także German Wings np. z Kolonii. To szczyt sezonu turystycznego, więc cena nie jest mała – 90 Euro + 30 Euro za rower + 8 Euro za jedną sztukę bagażu o wadze 20 kg. Razem = 128 €.
Z Dublina-Heuston do Shannon nie ma bezpośrednich pociągów, trzeba wsiąść do pociągu jadącego do Cork i wysiąść w Limerick-junction. Tej małej miejscowości może nie być na mapie, punktem orientacyjnym jest następne miasto – Tipparary, dobrze znane z przeboju „It’s a Long way to Tiparary”. InterCity kursuje co godzina, czas podróży 1 h 45 min. Bilet ~30 Euro (zależy od godziny odjazdu). Wszystkie pociągi zabierają rowery, ale nie więcej niż trzy w składzie, rezerwację na przewóż można zrobić na 28 dni przed podróżą. Transport roweru jest płatny.
Z Limerick-junction do Shannon można dostać się autobusem, albo pociągiem. Ci, którzy zdecydują się na jazdę rowerem tych ~50 km, muszą wziąć pod uwagę, że będą poruszać się po ruchliwej drodze krajowej N 24. Lepiej więc może wsiąść do pociągu z Cork do Limerick, jeżdżą co godzinę, podróż trwa 30 min. To nie są pociągi InterCity, ale rodzaj tramwaju szynowego („railcar”). W zależności od długości składu, oferują 3 albo 6 miejsc na rowery. Cena 9,50 € od osoby. Nie ma możliwości rezerwacji biletu na rower. Ale można zarezerwować bilet dla siebie i roweru na całą podróż z Dublina Heuston do Limerick.

WIELKA BRYTANIA

Hollyhead (27 lipca)  

BC przyjeżdża do Holyhead promem z Irlandii w czwartek 27 lipca, by rozpocząć stąd trasę w Wielkiej Brytanii w sobotę 28 lipca. Najbliższe lotnisko znajduje się w  Liverpoolu – John Lennon Airport. Docierają tu bezpośrednie loty z większości miast w Europie, także z Litwy (Kowno i Wilno) i Polski (Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa, Wrocław).

Rowerem. Z lotniska skieruj się na ścieżkę rowerową nr 62 na północ, która należy do Narodowej Sieci Dróg Rowerowych (National Cycling Network). Następnie na zachód drogą nr 56 do Liverpool Pier Head. Promem przedostaniesz się przez Mersey i dalej jedziesz drogą nr 56 – droga 70 – łączącą się z drogą NCN nr 5, następnie na zachód do Bangor & Holyhead (razem około 162 km).

Tunele Mersey. Uwaga – jazda rowerem przez tunel Kingsway jest niedozwolona, a przez tunel Queensway wykluczona w godzinach  6:00 – 20:00 od poniedziałku do piątku, pomiędzy 7:00 – 20:00 w soboty, a pomiędzy 8:00 – 21:00 w niedziele.

Pociągiem. Z Liverpool South Parkway (około 3 km z lotniska połączeniem autobusowym). Przesiądź się na Liverpool Lime Street i Chester.

Autobusem. Eurolines, ale mogą nie zabrać roweru.

Britannia Bridge (July 28) 

Można dołączyć do BC, kiedy przejeżdża przez Britannia Bridge w sobotę 28 lipca (około 5 km na zachód od Bangor).

Rowerem. Kilka dróg jak do Holyhead, ale tylko 111 km.

Pociągiem. Kilka połaczeń jak do Holyhead.

Autobusem do Bangor. Sprawdź tutaj.

Londyn (August 9-12)

Londyn jest dobrze dobrze obsługiwany przez międzynarodowe linie lotnicze na czterech lotniskach: Heathrow, Gatwick, Stansted i Luton. Na przykład Wizz Air można się dostać do Luton z Gdańska czy Łodzi, a do Stansted Ryanair z Gdańska. Wszystkie lotniska są dobrze połączone koleją i autobusami. Uważnie czytaj rozmaite regulacje, jeśli podróżujesz z rowerem. Zawsze upewnij się w informacji czy u konduktora , ile rowerów zabiera pociąg czy autobus. Jeśli przewóz roweru jest dozwolony w godzinach szczytu, możesz być poproszony o rezerwację dla niego miejsca itp. Niektóre autobusy biorą rowery za zgodą kierowcy, ale muszą one być spakowane do objętości większej walizki.

Można także podróżować pociągiem:
– Eurostar London – Bruxelles, ale rower trzeba spakować kompaktowo,
– do portu Harwich i tam wsiąść na prom do Hook van Holland, tzw. „rail and sail” (koleją i morzem) z Londynu.

Można wziąć rower do metra (the London Underground / The Tube / Metro) poza godzinami 7.30 – 9.30 i 16.00 – 19.00 w weekendy. Podróżowanie metrem z rowerem do Heathrow jest dozwolone do stacji Hounslow West (dwa przystanki przed Heathrow), stąd jest ścieżka rowerowa na lotnisko.

Te informacje są aktualne na styczeń 2012, tak więc zawsze sprawdzaj ostatnią wersję, zanim udasz się w podróż. Szczegóły znajdziesz na odpowiednich stronach lotnisk.

Rowerem trasą Euro Velo nr 2 z Londynu do Warszawy jest w przybliżeniu 1 700 km.

Więcej informacji:
– o ścieżkach rowerowych – tutaj
– o podróżowaniu pociągiem w Wiekiej Brytanii – tutaj
– mapa linii kolejowych – tutaj.