Kanary

Wyspy Kanaryjskie

9.02 – 3.03
trasę przygotował Rolandas Liutika

Mapa | Trasa | Warunki uczestnictwa

○ Uczestnicy

○ Foto Hyde Park

○ Podsumowanie

 

W czasie, gdy w Europie Północnej mróz, pada śnieg czy deszcz, proponuję wybrać się w rejony, gdzie deszcz pada od pięciu do piętnastu razy w roku, gdzie trwa wieczne lato, gdzie przyjacielscy ludzie, tanie i pyszne jedzenie – na Wyspy Kanaryjskie.

Wyspy należą do Hiszpanii, nie potrzeba więc żadnych wiz. To strefa bezcłowa, więc ceny są do przyjęcia dla każdego podróżnika.

Kanary znajdują się na równoleżniku Sahary, więc zawsze jest tu wspaniałe słońce, ale niezbyt gorąco, ponieważ Atlantyk chłodzi powietrze. Średnie temperatury zimy i lata, dnia i nocy mało się różnią, od 17,6oC w styczniu do ponad 25oC w lipcu (w cieniu). Każda wyspa ma różne ukształtowanie terenu, gęstość zaludnienia i roślinność, tak więc należy odwiedzić je wszystkie, by móc stwierdzić, że zna się Kanary.

Proponuję, by zacząć od Lanzarote, ale na początek tylko po to, by wyprawić się z niej na jeden dzień na malutką wyspę La Graciosa, gdzie można się dostać tylko za pozwoleniem. Nazajutrz wracamy na Lanzarotę, czyli na najbardziej na wschód wysuniętą wyspę, tylko 125 km oddaloną od Afryki. Powierzchnia może przypominać Księżyc, są tu bowiem 32 kratery, a zastygła lawa uformowała obecne kształty po erupcji w 1736 roku. Nic dziwnego, że na tej wyspie kręcono film Milion lat przed naszą erą. Po odwiedzeniu najbardziej interesujących miejsc, co zajmie nam kilka dni, przeprawimy się promem 11 km dalej, na Fuertewenturę.

Fuertewentura to najstarsza wyspa archipelagu, uformowana 20 milionów lat temu w wyniku erupcji wulkanu. Najwyższym jej punktem jest góra Khandia (807 m), położona w południowo-zachodniej części wyspy. Najwęższy fragment wyspy mierzy 5 km. Jej długość to 100 km, z czego nawet 50 km to plaże białego piasku. Pod względem obszaru to druga wyspa archipelagu, ale słabo zaludniona. Odwiedzimy fragment wybrzeża, gdzie widać pozostałości wraku American Star – statku, który rozbił się tu w 1994 roku.

Z Fuertewentury przeprawiamy się promem (3 godz.) na zachód, na Gran Canarię.

Największe miasto – Las Palmas – staje się stolicą archipelagu co cztery lata, na zmianę z Santa Cruz (głównym miastem Teneryfy). Na niewielkiej powierzchni Gran Canariimieszczą się piaszczyste plaże, wydmy jak na pustyni, lasy tropikalne i sosnowe, równiny, kaniony i góry (43% powierzchni archipelagu jest pod ochroną, osiem rezerwatów jest tylko na tej wyspie). Po środku wyspy znajdują się góry El Cumbre (najwyższy szczyt Las Nieves – 1949 m), które dzielą ją na dwie strefy klimatyczne: południową, znajdującą się po wpływem wiatrów z Sahary, w związku z tym suchą, ciepłą, tu znajdują się wszystkie słynne piaszczyste plaże; i północną, nad którą kumulują się deszczowe chmury, ze wspaniałą roślinnością, ale chłodniejszym powietrzem, tu właśnie znajduje się Las Palmas.

Z Gran Canarii promem przeprawimy się (2.5 godz.) na wyspę o największym stopniu zaludnienia (685 000) – Teneryfę.

W środku Teneryfy znajduje się trzeci pod względem wielkości na świecie wulkan – Teide (średnica krateru – 20 km, wysokość – 3718 m), pod względem liczby odwiedzających go turystów ustępuje tylko japońskiemu Fudżi. Jest to najwyższy szczyt Hiszpanii, jednocześnie naturalna bariera dla burzliwej, wilgotnej masy powietrza, napływającej z zachodniej Europy. Część środkowa pasma górskiego dzieli wyspę na dwie części – południową i północną, różne pod względem warunków naturalnych i klimatycznych. Wyspa bogata jest w miejsca do zwiedzania, dlatego największą część czasu przeznaczonego na wyprawę spędzimy właśnie tam. W planie mamy wejście na Teide. 4 marca 2014 w Santa Cruz – stolicy wyspy – będzie miał miejsce karnawał, drugie co do rozmachu tego rodzaju wydarzenie na świecie.

Z Teneryfy udajemy się promem (1 godz.) na La Gomerę.

Na La Gomerze znajduje się najstarszy las na świecie, bardzo zielony, o niesamowicie odświeżającym klimacie. To Park Narodowy La Gomera, wpisany na listę UNESCO. Wyspa znana jest z tego, że trzy razy, na życzenie jej gubernator Beatriz de Bobadilla y Ossorio, zatrzymał się tu Krzysztof Kolumb, także w roku 1492, w drodze na podbój Ameryki.

Z La Gomery płyniemy promem (1.5 godz.) na La Palmę.

La Palma słynie jako najbardziej stroma wyspa świata: powierzchnia – 706 km2, wysokość 2426 m. Klimat jest chłodny i mokry, wegetacja bujna. W centrum wyspy znajduje się wulkan (krater 8 km szerokości), jego botaniczne i geologiczne właściwości sprawiły, że nadano mu rangę parku narodowego. Na szczycie znajduje się międzynarodowe obserwatorium astrofizyczne.

Po wizycie na tej niesamowitej wyspie wracamy nocnym promem (4 godz.) na Teneryfę, skąd lecimy do domu.

Rolandas Liutika