Spotkania powyprawowe

 

Nerynga
9-12.10.2014

W Juodkrantė, gdzie kwaterowaliśmy, spotkaliśmy się w 47 osób. Z Litwy – 24, z Polski 12, z Łotwy – 7, z Niemiec – 3, z Białorusi – 1. Lasy w kolorach jesieni, pełne grzybów, a w kurortach pustki, podobnie puste plaże i wydmy… więc było bardzo przyjemnie,klimatycznie, choć nie tak ciepło jak w Polsce. Na rowerowanie akurat! Udała się też wycieczka stateczkiem w ujście Niemna i kapitańska zupa rybna w litewskiej Wenecji. 

zdjęcia Nijolė

To okolice Kłajpedy, zaprosili nas tam Rolandas Liutika i Edvinas Kudrevičius, pomysłodawcy i koordynatorzy BC 2014 (Kanary) i 2015 (Maroko) oraz rowerzyści z Baltic Bike Travel – wszyscy mieszkają w Kłajpedzie.

Nerynga położona jest po środku Mierzei Kurońskiej, rozdzielającej Bałtyk od Zatoki Kurońskiej. Jej kulturowy krajobraz trafił na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, słynie z wydm i wiosek rybackich. Malownicza ścieżka rowerowa ciągnie się wzdłuż mierzei, podróżowaliśmy nią w 2005 z BC Od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego i w 2006 z BC Dookoła Bałtyku.

 

MIEJSCE SPOTKANIA

Juodkrantė znajduje się w sercu Neryngi. Jeśli ktoś woli dojechać sam, musi szukać połączeń z Kłajpedą (np. tutaj), a stamtąd promem do Juodkrantė (tutaj).

 

PROGRAM

9 października (czwartek)

przyjazd

10  października (piątek)

przyjazd (można rowerem wynajętym w Kłajpedzie do Juodkrantė)

11:00-18:00 wycieczki:

 

19:00-23:00 ognisko z piwem I kiełbaskami

11 październik (sobota)

8:00-12:00 wycieczka rowerem do Nidy, zwiedzanie miejscowości (np. domu-muzeum Thomasa Manna)

12:00-17:00 wycieczka łodzią z rowerami (zwiedzanie m.in. przylądka Ventė i litewskiej Wenecji, wioski Mingė, kapitańska zupa rybna)

18:00 kolacja w café Smilga, połączona z pokazami zdjęć I filmów z tegorocznych wypraw 2014, prezentacja przyszłorocznych tras i dalszych planów

12 października (niedziela)

powrót, ewentualnie program własny w Kłajpedzie:

 

Uwaga: program może się zmienić w zależności od pogody.

ROWERY
Można wypożyczyć w Kłajpedzie 8 euro za dzień i nim przyjechać na nocleg albo też mogą być dowiezione samochodem do Juodkrantė przez naszych znajomych z Baltic Bike Travel.

OPŁATA ZA UCZESTNICTWO
Zawiera: