Jak dołączyć

Samolotem

Wyspy Owcze

Loty bezpośrednie do Vagar Airport (FAE) są z Danii, Wielkiej Brytanii, Islandii i Norwegii. Z Kopenhagi jest kilka lotów dziennie liniami Atlantic Airways, a z Billund kilka razy w tygodniu. Rowery mogą być odprawione bezpłatnie jako część bagażu. Jeśli przekroczysz dopuszczoną wagę zapłacisz 40 koron duńskich za każdy dodatkowy kilogram. Pedały muszą być odkręcone a kierownica skręcona równolegle do ramy.

Islandia

Wizzair uruchamia w czerwcu bezpośrednie loty z Gdańska do Keflavik International Airport (KEF), 50 km od Reykjaviku. Już można rezerwować bilety, w jedną stronę ok. 200 zł.

Do tego samego portu lotniczego lata także Icelandair z USA, Kanady i wielu europejskich krajów, także z Polski i Litwy (z przesiadką w Kopenhadze). Rowery są akceptowane jako Medium Items.

Do Kopenhagi są tanie loty Ryanair, np. z Warszawy-Modlina.

Kierunek ten obsługują też tanie linie WOW Air, które proponują połączenia do Keflavik z wielu europejskich miast, są bezpośrednie loty z Warszawy i Wilna. Rower może być odprawiony jako bagaż do 23 kg za 30 euro, musi być owinięty w folię lub włożony w karton czy torbę rowerową. Możesz kupić taką torbę w Keflavik za 1500 koron islandzkich.

Z Wysp Owczych do Reykjavik International Airport (REK), blisko centrum stolicy Islandii, lata Atlantic Airways.

Inne opcje znajdziesz, posługując się np. wyszukiwarkami www.opodo.com, www.skyscanner.pl, www.aero.pl, www.biletybilety.pl, www.loter.pl/, www.whichbudget.com.

Promem

Jest bezpośrednie połączenie z Seydisfjordur, portem położonym na wschodnim wybrzeżu Islandii. Latem dwa razy w tygodniu pływa prom Norröna z Hirtshals w północnej Jutlandii, czyli z Danii.

Norröna pływa też raz w tygodni z Wysp Owczych. Bilety dostępne są na stronie przewoźnika Smyril Line.

Z tego połączenie będzie korzystał nasz samochód wyprawowy, który wypływa z Hirtshals 4 lipca (sobota) o godz. 15:30. Na Wyspy Owcze dociera do portu Tórshavn następnego dnia (niedziela), o godz. 22:30. Na Wyspach zostaje trzy dni, by 8 lipca (środa) wypłynąć o godz. 18:00 do Islandii, w Seyðisfjörður będzie następnego dnia (czwartek) rano  o godz. 8:30. Z Seyðisfjörður do Keflavik jest ok. 600 km, przejazd samochodem zajmie dwa dni.

Po zakończeniu wyprawy samochód wraca promem z Seyðisfjörður do Hirtshals 13 sierpnia (czwartek) o godz. 10:30.

Jeśli masz czas, zapraszamy do podróży Norröną!

Wokół Islandii

Jeśli nie uczestniczysz w całej wyprawie, łatwo nasz złapiesz na trasie. Codziennie jest wiele połączeń autobusowych, które możesz sprawdzić na BSi bus station w centrum Reykjaviku. Są też krajowe linie samolotowe Air Iceland.