Jak dołączyć

Daty w nawiasach odnoszą się do dni, w których będziemy podróżować w danym kraju. Daty ostateczne mogą się nieco różnić (2-3 dni).

Aby zobaczyć całą ofertę tanich lotów, najlepiej używaj wyszukiwarki swojego kraju, np.: Skyscanner, Megaflieger, Opodo, Whichbudget, Jetcost, Aero, Biletybilety. Lepiej używać wyszukiwarek tylko do uzyskania informacji niż do rezerwowania czy kupowania biletów, musisz zapewnić także bilet dla swego roweru, a to bywa problematyczne w wyszukiwarkach. Rezerwuj i kupuj przez stronę przewoźnika. Aby opłacić przewóz roweru czasem wystarczy kliknąć odpowiednią opcję, a czasem trzeba zadzwonić. Średnia cena transportu – 30 euro.

Aby dowiedzieć się, jakie linie lotnicze latają na dane lotnisko, trzeba zajrzeć na stronę lotniska.

 

WIELKA BRYTANIA (17 – 18 lutego)

Wiele tanich lotów, np. Ryanair czy Wizzair.

 

TRYNIDAD I TOBAGO (19 – 26 lutego)

Trynidad obsługuje lotnisko Piarco International Airport, a Tobago A.N.R. Robinson International Airport. Główni przewoźnicy to American Airlines, Carribean Airlines (najtańszy z Londynu), United, Condor, British Airways i Virgin Atlantic.

Pomiędzy wyspami kursują promy Inter-Island Ferry Service, z portów Port of Spain, (Trynidad) i Scarborough (Tobago). Informacje o komunikacji lokalnej wewnątrz wysp – tutaj.

 

WENEZUELA (27 lutego – 17 marca)

Szukaj lotów do Caracas Simon Bolivar International Airport. Bezpośrednie połączenia z Europy na to lotnisko mają Iberia z Madrytu, Air France z Paryża i najtańsze Carribean Airlines z Londynu-Gatwick.

Tutaj – informacje o krajowych połączeniach, rezerwacje – tutaj. Większość przewoźników ma połączenia z Maturin, miasto to leży ~100 km od naszej trasy, nieco mniej do Ciudad Bolivar czy Ciudad Guyana (Puerto Ordaz). Lotnisko w Santa Elena jest skomunikowane liniami Rutaca i Conviasa z Puerto Ordaz i Ciudad Bolivar. Rozkłady zmieniają się często, lepiej je potwierdzić na stronie lotniska Ciudad Bolívar Airport.

Autobusy kursują regularnie, możesz dojechać na trasę główną drogą BR-174. Więcej informacji o komunikacji autobusowej – tutaj.

 

BRAZYLIA: stan Roraima (18 – 24 marzec)

Najlepsze wenezuelskie połączenia lotnicze są z Caracas (przez Ciudad Bolivar) do Santa Elena, a z brazylijskich, np. GOL Airlines do Boa Vista.

Można także znaleźć autobusy z Wenezueli do Brazylii, do Boa Vista. Relację z autobusowej podróży z Caracas możesz przeczytać – tutaj.

 

GUJANA (25 marca – 8 kwietnia)

Carribean Airlines i LIAT latają na Cheddi Jagan International Airport w Georgetown. Trzeba szukać połączeń przez Miami czy Nowy Jork albo Trynidad i Tobago.

Możesz do nas dotrzeć minibusami drogą z Lethem do Georgetown. Więcej informacj – tutaj. Na trasie do Surinamu możesz nas łapać autobusami, które jeżdżą codziennie z Georgetown do Corriverton na granicy z Surinamem.

 

SURINAM (9 – 15 kwietnia)

Z Amsterdamu regularnie latają KLM i Surinam Airways. Z USA Surinam Airways i Carribean Airlines, z Miami z przystankiem w Trynidadzie. Raz w tygodniu są bezpośrednie loty z Trynidadu, Brazylii (Belém) i Curaçao na lotnisko Johan Adolf Pengel International Airport, 45 km na południe od Paramaribo. Taxi albo autobusem dostaniesz się do miasta.

Na granice z Gujaną (Nieuew Nickerie) i Gujaną Francuską (Albina) dotrzesz autobusem, więcej informacji – tutaj.

 

GUJANA FRANCUSKA (16 – 23 kwietnia)

To zamorskie terytorium Francji, w tygodniu jest ok. 20 lotów łączących stolice – Cayenne i Paryż. Sprawdź rozkłady na Cayenne-Felix Eboue Airport obsługiwane przez Air France, Air Caraibes i KLM. Nie ma bezpośrednich lotów z USA. Loty krajowe obsługuje Air Guyane Express.

Głównym środkiem transport między miastami są autobusy. Z Cayenne dojedziesz do granicy z Surinamem (Saint Laurent as) czy z Brazylią (Oiapoque River).

 

BRAZYLIA (24 kwietnia – 5 sierpnia)

Główne porty lotnicze na naszej trasie – Rio de Janeiro, Salvador i Recife – oferują regularne loty między tymi miastami i całym światem. Aby do nas dołączyć w odległych rejonach, trzeba szukać połączeń krajowych, które mają w Brazylii szeroką ofertę, mapa brazylijskich lotnisk – tutaj. Dwie główne linie, które obsługują zarówno loty międzynarodowe, jak i krajowe to TAM (regularne loty do Europy i USA) i GOL (lata do krajów Ameryki Łacińskiej).

Komunikacja autobusowa jest bardzo dobra i różnorodna; tanio, wygodnie i bezpiecznie dotrzesz do każdego większego miasta na naszej trasie. Bilety można kupić on-line Brazil Bus Travel. Większość przewoźników z zabiera rowery. Więcej informacji na temat podróży autobusem – tutaj.

Im wcześniej, tym lepiej kupić bilet powrotny z Rio, ceny w związku z Olimpiadą mogą pójść bardzo w górę.