Warunki uczestnictwa

BaltiCCycle (BC) nie jest komercyjnym przedsięwzięciem, organizatorzy są wolontariuszami, zebrane opłaty rejestracyjne mają pokryć koszty przygotowania i realizacji wyprawy. Każda trasa jest inna, nie sposób dopracować ją w każdym szczególe, zwłaszcza gdy robi się to na odległość. Przejechanie i sprawdzenie dróg transkontynentalnego BC, jakim jest IV Olimpijska Wyprawa z „Londynu do Rio de Janeiro” (17.02-5.08.2016), byłoby ekonomicznym szaleństwem i praktycznie jest niemożliwe. Dołączając do BC, stajesz się członkiem zespołu, liczymy na Twoją dobrą wolę i właściwe zrozumienie zasad oraz warunków uczestnictwa w naszej wyprawie. Twoja pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów będzie bardzo mile widziana.

Uwaga. Wyprawa na warunkach, jakie przedstawiamy poniżej odbędzie, jeśli na całą trasę zarejestruje się więcej niż 10 osób. (Uwaga! Warunek został spełniony, niniejsze warunki są obowiązujące.) Musimy to wiedzieć odpowiednio wcześnie (choćby po to, by rezerwować bilety lotnicze, promowe, hostele), dlatego koniec rejestracji na całą trasę wyznaczamy na 17.11.2015. (Uwaga! Termin ostateczny przesuwamy do 10 grudnia.) Na krótsze odcinki trasy można rejestrować i w późniejszych terminach. Jeśli nie zbierze się taka grupa osób, warunki uczestnictwa mogą ulec zmianie albo wyprawa może być anulowana. W takiej sytuacji ci, którzy zarejestrowali się i wnieśli opłatę, dostaną zwrot całej kwoty. Będziemy cię informować o postępach w organizowaniu się grupy.

IV Olimpijska Wyprawa „Z Londynu do Rio de Janeiro” jest przeznaczona dla rowerzystów, którzy mają doświadczenie w podróżowaniu na długich i trudnych trasach, w surowych warunkach kempingowych. Decydowanie się na całą trasę jest prawdziwym wyzwaniem. Trzeba być przygotowany na przygody, wysokie temperatury i wilgotność powietrza oraz na nieprzewidziane przeszkody na drodze. Wyprawa jest otwarta dla wszystkich, ale przed rejestracją powinieneś się zastanowić, czy jesteś w stanie (fizycznie i psychicznie) ją zakończyć i nie być ciężarem dla grupy.

Uczestnikami BC są ludzie z różnych krajów i kontynentów. Dobrze będzie, jeśli zaznaczycie narodową przynależność, wioząc na przykład na rowerze flagę swego kraju czy miasta, tak by ci, których spotykamy na drodze mogli nas identyfikować jak międzynarodową przyjazną grupę rowerzystów.

 

Zasady organizacyjne. Staramy się dotrzymywać zasad, na jakich organizowane były poprzednie wyprawy BC.

 

Przyjazd / Wyjazd. Staramy się o zniżkę grupową na lot z Londynu do Tobago. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami najszybciej, jak to jest możliwe.

Koszty dojazdu i wyjazdu nie są wliczone w opłatę za uczestnictwo. Możesz się dołączyć i odłączyć w dowolnym miejscu na trasie, ale sposób, w jaki to zrobisz, musisz zaplanować samodzielnie. Nasze rekomendacje poznasz, klikając – tutaj. Możemy cię zabrać z miejsca dojazdu czy dowieść do miejsca wyjazdu wyprawowym samochodem, ale za dodatkową opłatą w promieniu ~50 km (100 km w obydwie strony). Powinieneś nas o tym poinformować przynajmniej z dwudniowym wyprzedzeniem, z organizatorami będzie kontakt telefoniczny i mailowy. Znalezienie miejsc, w których będzie dogodnie się dołączyć i odłączyć nie powinno stanowić problemu, niemal na całej trasie jest publiczna komunikach pomiędzy wioskami i dużymi miastami, a lotniska krajowe są skomunikowane z międzynarodowymi.

Choć program wyprawy jest określony, mogą się zdarzyć przesunięcia w datach (plus/minus 2-3 dni) z powodu pogody czy innych nieprzewidzianych trudności. Planując swoją podróż, trzeba mieć to na uwadze.
Porady jak zapakować rower do samolotu znajdziesz tutaj.

 

Wizy. O wizy ubiegamy się indywidualnie, nie ma wiz grupowych. Jeśli potrzebujesz pomocy, pomożemy Ci po zarejestrowaniu się. Z uwagi na długość wyprawy, paszport powinien być ważny przynajmniej rok od momentu jej startu. Wymagania wizowe w poszczególnych krajach na trasie – kliknij tutaj.

 

Promy. Z przeprawy promowej będziemy korzystać z Tobago do Trynidadu, wynajmujemy prywatnego przewoźnika z Trynidadu do Wenezueli. Deltę Amazonki również pokonamy na pokładzie, podobnie jak inne zatoki i rzeki. Ceny biletów nie są uwzględnione w opłacie rejestracyjnej, za bilety każdy będzie płacił oddzielnie, w czasie rajdu.

 

Wyżywienie. Powinniście mieć butle i palniki gazowe oraz menażki do przygotowywania dla siebie posiłków na kempingach oraz odpowiedni zapas napojów i jedzenia w ciągu dnia. Będą niezamieszkałe odcinki bez sklepów i knajp, wtedy zapewniamy transport zapasów w samochodzie. Jeśli na miejscu noclegowym nie będzie bieżącej wody pitnej, kierowca zapewnia dowóz baniaka z wodą.

 

Szczepienia. Musisz je wykonać odpowiednio wcześnie, żeby działały w czasie podróży, zazwyczaj kilka tygodni przed wyjazdem (zapytaj lekarza). Musisz mieć ze sobą międzynarodową (żółtą) książeczkę szczepień z odpowiednimi wpisami.

Obowiązkowe:

Zalecane:

 

Zalecana profilaktyka:

 

Konieczne dokumenty i wyposażenie:

 

Dzieci poniżej 18 lat. Osoby małoletnie mogą wziąć udział w wyprawie tylko pod opieką rodziców (przynajmniej jednego) albo dorosłego, który jest do tego upoważniony notarialnie i bierze całkowitą odpowiedzialność za podopiecznego.

 

Transport bagażu w czasie wyprawy. Nie zapewniamy transportu bagażu samochodem w Trynidadzie i Tobago. Osobisty niezbędny bagaż najlepiej przewozić na rowerze w sakwie. Przewóz bagażu samochodem wyprawowym jest ograniczony do 25 kg, powinien się zmieścić do standardowego worka ochronnego, który otrzymacie od organizatorów. Koszt transportu jest wliczony w opłatę za uczestnictwo. W nagłych sytuacjach (wypadek, transport na prom, czy nieprzewidziane okoliczności np. przy przekraczaniu granicy), trzeba być przygotowanym na wiezienie swojego bagażu na rowerze. Jeśli masz zamiar wieść wyprawowym samochodem bagaż dodatkowy, musisz to zgłosić w formularzu rejestracyjny i wnieść stosowną opłatę z wyprzedzeniem (2 euro za dzień).

Organizatorzy i kierowca nie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo bagażu. Musisz sam ubezpieczyć swój bagaż na okoliczność kradzieży i odpowiednio chronić.

 

Opłata za uczestnictwo. Wyprawa jest międzynarodowa, stawkę szacujemy więc w euro, ale opłatę można zrobić w złotych, przeliczając kwotę według średniego kursu NBP w dniu robienia przelewu a nie w dniu rejestracji.

Spodziewamy się, że koszty organizowania wyprawy w tej części świata (w szczególności zakup w Wenezueli samochodu transponującego bagaż i przeprawianie go przez różnego rodzaju wody) będą wyższe niż te w czasie III Wyprawy Olimpijskiej w 2012 roku o 10%. Dlatego podnosimy średnią stawkę za dzień do 17.63 euro. Opłata za dzień jest zmienna, zależy od tego, na ile dni się rejestrujesz. Ci, którzy decydują się na dłuższy odcinek, zapłacą mniej. I tak, za 30 pierwszych dni zapłacisz 25 euro za dzień, za dni 31-60 mniej, bo 20 euro za dzień, a od 61 dnia do końca podróży 15 euro za dzień.

Wpisz do tabelki w formularzu rejestracyjnym, ile dni planujesz uczestniczyć w wyprawie, uwzględnij ewentualne zniżki czy opłaty dodatkowe, a opłata wyliczona zostanie automatycznie. Chcąc odpowiedzialnie organizować wyprawę, prosimy nie czekać na ostatnią chwilę.

Jeśli rejestracja i połowa opłaty nie wpłynie na trzy miesiące przed rozpoczęciem wyprawy, cała opłata za uczestnictwo automatycznie wzrasta o 10 %, a zniżki tracą ważność. Druga część opłaty musi wpłynąć przed startem w wyprawie, inaczej automatycznie wzrośnie o 10%.
Nie pobieramy opłaty od lokalnych rowerzystów, którzy dołączą do nas na nie dłużej niż trzy dni i będą wspierać organizacyjnie wyprawę. Poprosimy ich o pokrycie kosztów noclegów. Zaproponujemy im także „pakietu uczestnika wyprawowy” (koszulka, chorągiewka, naklejka).

 

Opłata za uczestnictwo zawiera:

 

Zniżki: Zniżki będą honorowane pod warunkiem, że rejestracja i przynajmniej połowa opłaty za uczestnictwo wpłyną na 3 miesiące przed startem uczestnika w wyprawie. Zniżki nie dublują się, musisz wybrać jedną z nich.

 

Fundusz sytuacji wyjątkowych. W takich długich i odległych wyprawach nie sposób przewidzieć wszystkie wydatki, dlatego – tak jak w 2008 roku, jadąc Olimpii do Pekinu – tworzymy rezerwowy fundusz. Pieniądze z depozytu będą użyte tylko w wyjątkowych sytuacjach: kradzież czy awaria samochodu itp. Depozyt obliczamy mnożąc 2 euro przez dni Twojego uczestnictwa. Niewykorzystany – w całości lub częściowo – zwrócimy w ciągu 30 dni po wyprawie.

 

Opłaty za usługi dodatkowe (opcjonalnie):

– zaznaczone w formularzu rejestracyjnym:

 

– zgłoszone w czasie wyprawy:

 

Zasady rezygnacji z udziału. Uiszczona opłata za uczestnictwo jest zwracana w wysokości uzależnionej od daty wpłynięcia rezygnacji (przed rozpoczęciem rajdu, należy o tym powiadomić organizatora, wysyłając list na bc2016@bicycle.pl lub dzwoniąc na numer 663 266 553; w czasie trwania rajdu trzeba ją zgłosić liderowi wyprawy). Rezygnując otrzymasz zwrot całości wniesionej opłaty od 60 dnia uczestnictwa, do 60 dnia włącznie pieniądze zostaną zwrócone według poniższych zasad:

 

Organizatorzy:

 

Patronaty:

Patronat Honorowy – Polski Komitet Olimpijski