BC 2018 – Pribałtyka: Warunki uczestnictwa

Wyprawy BaltiCCycle (BC) nie są komercyjnym przedsięwzięciem, organizatorzy są wolontariuszami, zebrane opłaty rejestracyjne mają pokryć koszty przygotowania i realizacji wyprawy. Dołączając do BC, stajesz się członkiem zespołu, liczymy na Twoją dobrą wolę i właściwe zrozumienie zasad oraz warunków uczestnictwa w naszej wyprawie. Twoja pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów będzie mile widziana.

Letnie BC 2018 jest wyprawą specjalną. Litwa, Łotwa i Estonia świętują setną rocznicę odzyskania niepodległości, wyzwolenia się spod rosyjskiej okupacji. Na trasie odwiedzimy historyczne miejsca związane z tamtymi wydarzeniami i będziemy mogli obserwować obchody tego święta.
Dodatkowo, 6 sierpnia – w rocznicę zrzucenia przez USA bomby atomowej na Hiroszimę w 1945 roku – będziemy świętować dwudziestą rocznicę startu Great Millennium Peace Ride (GMPR). Jego uczestnicy tego dnia w 1998 roku wystartowali w Seattle w wyprawę dookoła świata, by po półtora roku dotrzeć do mety w Hiroszimie i tam witać Milleniumm 2000 roku. To w trakcie GMPR zrodził się pomysł powołania Stowarzyszenia Podróżników CROTOS i kontynuowania wypraw rowerowych pod nazwą BaltiCCycle i poznawania różnych zakątków świata. Uczestnicy millenijnej wyprawy, którzy zechcą wziąć udział w letniej wyprawie BC 2018 otrzymują 100% zniżki na wybrany jeden tydzień z trasy z Wilna do Wilna przez Rygę i Tallin.
Trasa nie jest trudna, ale i tak powinieneś być przygotowany na różne przygody, zmiany pogody czy inne nieprzewidziane trudności.
Uczestnikami BC są ludzie z różnych krajów. Dobrze będzie, jeśli zaznaczysz narodową przynależność, wioząc na rowerze flagę swego kraju czy miasta, tak by ci, których spotykamy na drodze mogli nas identyfikować jak międzynarodową grupę rowerzystów, która razem z Litwinami, Łotyszami i Estończykami chce uczcić stulecie odzyskania niepodległości. Także Polski!

Zasady organizacyjne. Staramy się dotrzymywać zasad, na jakich organizowane były poprzednie wyprawy BC.

 

Przyjazd / Wyjazd. Koszty dojazdu i wyjazdu nie są wliczone w opłatę za uczestnictwo. Możesz się dołączyć i odłączyć w dowolnym miejscu na trasie, ale sposób, w jaki to zrobisz, musisz zaplanować samodzielnie. Możemy cię zabrać z miejsca dojazdu czy dowieść do miejsca wyjazdu wyprawowym samochodem, ale za dodatkową opłatą (5 euro za 10 km) w promieniu ~50 km (w dwie strony ~100 km). Powinieneś nas o tym poinformować przynajmniej z dwudniowym wyprzedzeniem. Choć program wyprawy jest określony, mogą się zdarzyć przesunięcia w datach (plus/minus 1 dzień) z powodu pogody czy innych nieprzewidzianych trudności. Planując swoją podróż, trzeba mieć to na uwadze.

Wyżywienie. Zależy tylko od ciebie. Powinieneś mieć butlę gazową i palnik oraz menażki do przygotowywania posiłków na kempingach. Jeśli na miejscu noclegowym nie będzie wody pitnej, za jej zapewnienie odpowiada kierowca wyprawowego samochodu. Powinieneś pamiętać, by mieć wystarczającą ilość napojów w ciągu dnia. Po drodze nie będzie brakować sklepów i kafajek.

Szczepienia. Nie są wymagane żadne szczepienia, ale dla swojego bezpieczeństwa w podróży możesz, ale nie musisz, zaszczepić się na: zapalenie wątroby typu A i typu B, dur brzuszny, tężec, błonicę, wściekliznę, grypę, kleszcze.

Konieczne dokumenty i wyposażenie:

 

Dzieci poniżej 18 lat. Osoby małoletnie mogą wziąć udział w wyprawie tylko pod opieką rodziców (przynajmniej jednego) albo dorosłego, który jest do tego upoważniony notarialnie i bierze całkowitą odpowiedzialność za podopiecznego.

Transport bagażu. Osobisty niezbędny bagaż najlepiej przewozić na rowerze w sakwie. Przewóz bagażu samochodem wyprawowym jest ograniczony do 20 kg, powinien się zmieścić do standardowego worka ochronnego, który otrzymasz od organizatorów. Koszt transportu jest wliczony w opłatę za uczestnictwo. Jeśli masz zamiar wieść wyprawowym samochodem dodatkowy bagaż (nie więcej niż 20 kg), musisz to zgłosić w formularzu rejestracyjny i wnieść stosowną opłatę z wyprzedzeniem (2 € / dzień).
Organizatorzy i kierowca nie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo bagażu. Musisz sam ubezpieczyć swój bagaż na okoliczność kradzieży i odpowiednio chronić.

Opłata za uczestnictwo. Wynosi 12 euro/dzień od osoby. Wyprawa jest międzynarodowa, stawkę szacujemy więc w euro, ale opłatę można zrobić w złotych, przeliczając kwotę według średniego kursu NBP w dniu robienia przelewu a nie w dniu rejestracji. Wpisz do tabelki w formularzu rejestracyjnym, ile dni planujesz uczestniczyć w wyprawie, uwzględnij ewentualne zniżki czy opłaty dodatkowe, a opłata wyliczona zostanie automatycznie. Pełna opłata za uczestnictwo musi wpłynąć najpóźniej na pięć dni przed twoim startem w wyprawie, w przeciwnym wypadku automatycznie wzrośnie o 10%.
Nie pobieramy opłaty od lokalnych rowerzystów, którzy dołączą do nas na kilka dni i będą wspierać organizacyjnie wyprawę. Poprosimy ich o pokrycie kosztów noclegów. Zaproponujemy im także „pakiet uczestnika wyprawowy” (koszulka, chorągiewka, naklejka).

Opłata za uczestnictwo zawiera:

 

Zniżki. Tracą ważność, jeśli rejestracja i przynajmniej połowa opłaty za uczestnictwo nie wpłynie do 15 maja 2018. Zniżki się nie sumują.

 

Opłaty za usługi dodatkowe (opcjonalnie):

  1. a) zaznaczone w formularzu rejestracyjnym:
  1. b) zgłoszone w czasie wyprawy:

 

Zasady rezygnacji z udziału. Uiszczona opłata za uczestnictwo jest zwracana w wysokości uzależnionej od daty wpłynięcia rezygnacji, przed rozpoczęciem rajdu, należy o tym powiadomić organizatora, wysyłając list na adres bc2018@bicycle.pl; w czasie trwania rajdu trzeba ją zgłosić liderowi wyprawy i otrzymać potwierdzenie. Data jest ważna, ponieważ rezygnując z wyprawy uczestnik otrzymuje z powrotem pieniądze według następujących reguł:

 

Organizatorzy:

 

Koordynatorzy:

 

Dodatkowe informacje: bc2018@bicycle.pl, +48-663-266-553 (Maryla Zielińska); bc2018@bicycle.lt, +370-686-59375 (Sigitas Kučas).