Podsumowanie

Wyprawa BaltiCCycle 2018 „Wokół Pribałtyki” zaczęła się i skończyła w Wilnie przed Domem Sygnatariuszy – tam, gdzie sto lat temu podpisano akt niepodległości Litwy. W sześćdziesięciodniowej trasie przez stolice Łotwy i Estonii – Rygę i Tallinn – które świętują podobną rocznicę, przewinęło się 79 uczestników z 12 krajów: Litwy (24), Polski (21), Łotwy (10), Irlandii (8), Niemiec (5), Austrii (3), Wielkiej Brytanii (2), Turcji (2), Białorusi (1), Estonii (1), Szkocji (1), USA (1). Pięcioro przejechało całą trasę: Sonja Wotzel (Austria), Vaidas Barakauskas (Litwa), Sigitas Kučas (Litwa), Bob Laing (Szkocja), Horst Radmer (Niemcy). W zgodzie z naszym hasłem „Dołącz na dzień, na tydzień, na miesiąc albo… jedź na całość!”, wiele osób odwiedzało nas na trasie właśnie jadąc z grupą dzień-dwa. Średni dystans uczestnictwa to dwa tygodnie.

Mniej niż jedna trzecia uczestników to kobiety (24), mężczyzn było 55. Trasa przyciągnęła aż 11 rodzin – zapewne dlatego, że łatwo było dotrzeć do domu i nie była forsowna, poza tym dopisała pogoda. Najmłodsza uczestniczka miała 6 lat i podróżowała za tatusiem!

6 sierpnia świętowaliśmy 20 rocznicę startu wyprawy dookoła świat – tego dnia (w rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę) w 1998 roku w Seatle ruszył Great Millennium Peace Ride. Zakończył się dwa lata później w pierwszy Nowy Rok w nowym tysiącleciu – w Hiroszimie. Trzy osoby spośród czterech, które przejechały całą trasę, były w Jurborku.