BC 2018 – Boliwia!
20 lutego – 7 kwietnia 2018
2200 km z La Paz do La Paz przez Peru i Chile
Trasa | Mapa | Warunki uczestnictwa | Podsumowanie | Uczestnicy
Boliwia to kraj z największą populacją rdzennej ludności w całej Ameryce Łacińskiej. Puls andyjskiej kultury czuć tam na każdym rogu ulicy, zarówno w wielkich miastach, jak i małych wioskach.
Boliwia przyciąga pięknem wciąż nieskażonej natury, bardzo różnorodnej – od amazońskich dżungli po Andy. Rowerzyści mają tu co robić! Płaskowyż Altiplano, położony w Andach Środkowych, na terenie Boliwii i Peru, z tuzinem około 6000-metrowych stożków wulkanicznych; najwyżej na świecie położonym jeziorem żeglownym – Titicaca; największym solniskiem świata Salar de Uyuni; i wieloma innymi atrakcjami przyrody jak gorące źródła, gejzery, niezwykle formacje skalne, kolorowe laguny, które są rajem dla tysięcy flamingów. Zupełnie inny świat odsłania się na zboczach wschodnich Andów. Yungas, wąski pas lasów na wysokości od 1000 m do 3500 m, w niczym nie przypomina pustynnego Altiplano. To teren subtropikalny z bujną wegetacją, ukształtowany przez głębokie strome doliny, ekstremalnie wymagający dla rowerzysty. To tu znajduje się słynna wśród poszukiwaczy wrażeń „Droga Śmierci”.
Start wyprawy w La Paz, najwyżej położonej stolicy (administracyjnej) świata – na 3640 m. Trasa składa się z dwóch części, można jechać na całość albo wybrać jedną z nich, jak również wybrać dowolny odcinek. Pierwszy, główny odcinek trwa 38 dni. Po trzech dniach przeznaczonych na przyjazd, aklimatyzację i zwiedzanie, obierzemy kierunek na południe – przez Altiplano do Tupizy. Najpierw zajedziemy nad jezioro Titicaca, by zobaczyć pozostałości starożytnych cywilizacji na Wyspie Słońca (Isla de Sol) i w Tiahuanaco (Tiwanaku). Następnie skierujemy się na południowy-zachód, na kilka dni wjedziemy do Chile, by nacieszyć się atrakcjami Parku Narodowego Lacuna – wspaniałymi jeziorami Contacotani i Chungara u podnóża ośnieżonego wulkanu Parinacota. Po powrocie do Boliwii, rzucimy okiem na najwyższą jej górę – Nevado Sajama (6542 m) – i skierujemy się na południe i południowy wschód ku największym atrakcjom tego odcinka. To pozostałości po wyschniętych słonych jeziorach, jedne z najbardziej płaskich obszarów na świecie – Salar de Coipasa i Salar de Uyuni. Po przejechaniu solnisk zawitamy do Parku Narodowego Eduardo Avaroa z aktywnymi wulkanami, gorącymi źródłami, gejzerami i pustynią Salvadora Dali. Na koniec wejdziemy na wulkan Licancabur (5920 m), a potem wjedziemy najwyżej położoną drogę na świecie na wysokość 5768 m, czyli na siodło pomiędzy dwoma szczytami wulkanu Uturuncu. Stamtąd tylko kilkaset metrów do wierzchołka na wysokości 6008 m. Po czterech dniach od osiągnięcia najwyższej położonego punktu na trasie, dojedziemy do mety tego odcina – Tupizy.
Drugi, zdecydowanie krótszy, ale nie mniej atrakcyjny etap, trwa dziewięć dni. Wracamy do La Paz (nocnym pociągiem do Oruro, potem autobusem), by skierować się na południowy odcinek Yungas i „Drogę Śmierci” oraz świętować Wielkanoc w Coroico (Boliwia słynie z religijnych tradycji).
To będzie wyjątkowo dzika i wymagająca wyprawa, ale z pewnością przysporzy wrażeń, które pozostaną z nami do końca życia. Niemal cała trasa prowadzi drogami nieasfaltowanymi. Zanim się zdecydujesz na udział, przeczytaj uważnie Warunki uczestnictwa.
Koordynatorzy:
Maryla Zielińska, Stowarzyszenie Podróżników CROTOS: +48 663 266 553, bc2018@bicycle.pl;
Sigitas Kučas, Litewska Fundacja Great Millennium Peace Ride: +37068659375, bc2018@bicycle.lt;
Rolandas Liutika i Edvinas Kudrevičius.