2. Wyprawa olimpijska – z Olimpii do Pekinu

BaltiCCycle na Jedwabnym Szlaku

Trasa

Uczestnicy

Relacje uczestników

Foto Hyde Park

Podsumowanie

W mediach

Wyruszając na rowerach w trasę z Olimpii do Pekinu chcieliśmy podkreślić, że nasza kolejna wyprawa BaltiCCycle odbywa się w roku szczególnym – letnich Igrzysk Olimpijskich. Podobnie zrobiliśmy w 2004 roku, kiedy to – aby uczcić Olimpiadę w Grecji – przemierzyliśmy Europę, jadąc z Nordkappu w Norwegii (najbardziej wysuniętego na północ przylądka Europy) do Olimpii w Grecji – kolebki starożytnych igrzysk. Teraz stwierdziliśmy, że warto połączyć koniec tamtej wyprawy z miejscem, w którym będzie się odbywać Olimpiada 2008. Pokusa była tym większa, że trasa narzucała się sama – starożytny Jedwabny Szlak!

Zaczynamy na antycznym stadionie w Olimpii 20 lutego, by po 171 dniach dojechać do Pekinu w dniu inauguracji Igrzysk. Jadąc z Zachodu na Wschód przemierzymy 9 państw, pokonując około 12 000km.

Pierwszy tydzień spędzimy na Peloponezie, nazywanym miejscem narodzin zachodnioeuropejskiej cywilizacji. W Atenach wsiądziemy na prom, którym przepłyniemy Morze Egejskie do Turcji. Dotrzemy do Istambułu, by jeszcze przez 25 dni podróżować wzdłuż tureckiego wybrzeża Morza Czarnego. Następne dwa tygodnie to już początek prawdziwej wschodniej egzotyki – pedałując przez Gruzję i Azerbejdżan będziemy podziwiać góry Kaukazu. W Baku wsiądziemy na kolejny prom na naszej trasie, który przewiezie nas tym razem przez Morze Kaspijskie do Turkmenbaszi. W połowie kwietnia znajdziemy się w krajach Azji Środkowej.

W Turkmenistanie będziemy jechać przez kwitnące piaski pustyni Kara-kum, wzdłuż Kanału Karakumskiego i podgórza Kopetdag. Na początku maja przekroczymy granicę z Uzbekistanem i skierujemy się ku słynnym historycznym miastom-oazom na Jedwabnym Szlaku – Bucharze i Samarkandzie. Po piaskach i stepach przyjdzie czas na żyzne ziemie Kotliny Fergańskiej. Przed końcem maja staniemy na granicy kirgisko-chińskiej w miejscu, gdzie łączą się najwyższe góry Tien Szen z Pamirem. Z Osz będziemy jechać jedną z najstarszych i najbardziej uczęszczanych odnóg Jedwabnego Szlaku, przecinającą pasmo Alay Pamir, oznacza to przeprawę przez przełęcz Erkesh Tam (3536m n.p.m.) i… kilkudniowy odpoczynek w Kaszgarze – największej, średniowiecznej, tętniącej życiem oazie w chińskiej części Azji Środkowej.

Pierwszy miesiąc w Chinach spędzimy w Ujgurskim Regionie Autonomicznym Xinjiang, jadąc do Dunhuang północnym Jedwabnym Szlakiem wzdłuż południowego podgórza Tian Shan i północnym skrajem pustyni Taklamakan. Odwiedzimy bogate miasta-oazy: Kucha, Korla, Yangi, Turpan, Hami. W lipcu wjedziemy do prowincji Shaanxi, która przez ponad dwa tysiąclecia była centrum chińskiej cywilizacji. Odwiedzimy Xi’an, poprzednią stolicę cesarstwa chińskiego, skąd prostą drogą przez prowincję Shanxi dojedziemy do Pekinu.