Jak się dołączyć / odłączyć

(Daty w nawiasach informują o planowanych noclegach. Uwaga: daty na tasie mogą się różnić od tu przedstawionych, mamy nadzieję jednak, że nie więcej niż 1-2 dni.)

Uwaga generalna
Szukając dogodnych dla siebie lotów, także tanich linii, używamy wyszukiwarek stosownych dla swojego kraju (Polacy np. Flightl, Niemcy np. Megaflieger, Flugidealo, czy Opodo). Radzimy, by tą drogą zasięgać jedynie informacji, nie rezerwować biletów, ponieważ opłacenie przewozu roweru stanowi w wyszukiwarkach problem. Najlepiej rezerować bilet dla siebie i roweru bezpośrednio na stronie wybranych przez siebe linii lub telefonicznie. Zazwyczaj przewóz roweru kosztuje 25 Euro.

GRECJA

Olimpia (18/19/20 lutego). Można dojechać pociągiem z Aten do Patras – Pyrgos i tam przesiąść się do Olimpii. Do Pyrgos możemy podjechać już wyprawowym samochodem. Jeśli będziesz jechał z Włoch, masz prom z Wenecji do Patras.

Ateny (25/26/27 lutego).
Loty do Aten są możliwe z większości europejskich stolic. Tanie loty z Berlina, Londynu, Paryża (Easy Jet) czy z Rygi (Air Baltic). Naprawdę tanie loty mają norweskie linie Norwegian.

TURCJA

Istambuł (4/5/6 marca). To miasto ma dobrą komunikację lotniczą, kolejową i autobusową z większością miast Europy. Są tu dwa lotniska: wiele tanich linii lata do Istanbul Sabiha Gocken Airport (IATA-Code: SAW), po azjatyckiej stronie miasta; niektóre także lądują na Istanbul Atatuerk International Airport (IST) po europejskiej stronie. Mamy zamiar zatrzymać się w hostelu po europejskiej stronie Bosforu.
Z Warszawy raz w tygodniu (we wtorki, o godz. 10.00) odjeżdża spod Sali Kongresowej PKiN autobus do Istambułu (jest następnego dnia ok. 20-24). Trzeba dzwonić do kierowcy 0-506-488-531. Bilet w jedną stronę kosztuje 500 zł, w obydwie 600 zł. Można się jeszcze zabrać z wycieczką autokarową organizowaną z warszawskim biurem Panek (22) 838-81-99. Cena w jedną stronę ok. 500 zł.
Pociąg z Warszawy Centralnej odjeżdża  o godz. 11.00, po 44 h 25 min. jest w Istambule. Jedzie się z przesiadkami w Wiedniu i Sofii, bilet to koszt ponad 800 zł, nawet do 1000 zł.

Safranbolu (11/12/13 marca). Najlepiej zdecydować się na autobus z głównego dworca Istambułu (Buyuk Otogar).

Sinop (17/18/19 marca). Autobusy z Istambułu i Samsun.

Samsun (20/21 marca). Codzienne loty z Ankary i Istambułu.

Trabzon
(25/26/27 marca). Jak wyżej.

Najwygodniejszym sposobem dojechania do grupy na pośrednich punktach trasy jest dobrze rozwinięta komunikacja autobusowa. Transport promami pasażerskimi wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego działający jeszcze kilka lat temu, jest dziś zawieszony.

GRUZJA

Batumi (29/30 marca). Pięć lotów w ciągu tygodnia z Tbilisi. We wtorki, czwartki i soboty latają bezpośrednie samoloty do/z Istambułu. Gruzińskie linie lotnicze mają dwa loty do/z Kijowa. Jest też dobre połączenie kolejowe między Batumi i Tbilisi. Nocny pociąg odjeżdża około 22.30 i przyjeżdża do Batumi nad ranem.

Kutaisi (31 marca/1 kwietnia/2 kwietnia). Autobusy z Tbilisi do Kutaisi odjeżdżają co godzinę do około 21 (5 godzin jazdy). Na tej trasie kursują także dwa pociągi w ciągu dnia (6 godzin).

Tbilisi (4/5/6 kwietnia). Możesz sobie zarezerwować lot ze zniżką w Air Baltic z większości europejskich miast. Lata także Lufthansa z Frankfurtu i Monachium.

Dogonienie grupy w pośrednich punktach gruzińskiej trasy nie powinno przysparzać kłopotów, ponieważ biegnie ona blisko najważniejszych węzłów komunikacyjnych.

AZERBEJDŻAN

Baku (14/15/16 kwietnia). Można lecieć przez Moskwę (Aeroflot), Kijów (Aerosvit), Stambuł (Turkish Airlines), Wiedeń (Austrian Airlines), a z Niemiec z Frankfurtu, Berlina, Monachium, Dusseldorfu, Norymbergi, Stuttgartu  (Lufthansa). Sprawdź promocje na Air Baltic, linie obsługują wiele europejskich miast. Uruchomienie rejsów na trasie Baku – Praga planują prywatne azerbejdżańskie linie lotnicze Imair.
Raz w tygodniu, w środy, jest pociąg z Warszawy (z dworca Warszawa Centralna o godz. 21.15) z dwoma przesiadkami na Ukrainie: w Kowlu – przyjazd następnego dnia o godz. 7.15, odjazd o godz. 8.26 – i w Sinelnikowo – przyjazd następnego o godz. 3.44, odjazd 5.25. Podróż trwa 4 doby, do Baku przyjeżdża się o godz. 22.35. W Polsce można kupić bilet tylko do Kowla (125 zł, ale będzie podwyżka!), na wagon sypialny z przedziałami dla 3 lub 4 osób, który nie zabiera rowerów, trzeba je pakować jak bagaż. Z Kowla i i z Sinelnikowa jedzie się zwykłymi pociągami II klasy, więc z dostaniem biletu i przewozem roweru nie powinno być kłopotu, tym bardziej, że z Sinelnikowa jedzie wagon bagażowy.
W naszym przypadku, należałoby wyjechać z Warszawy 9 kwietnia, by dotrzeć do Baku 13 kwietnia.

Aby dojechać w innych miejscach, trzeba prześledzić transport autobusowy.

TURKMENISTAN

Turkmenbaszi (17/18 kwietnia).
Turkmeńskie linie lotnicze latają dwa razy dziennie z Aszchabadu. Dwa razy dziennie na tej trasie jeździ także pociąg (12 godzin) i autobus ekspresowy (8 godzin).

Aszchabad (23/24/25 kwietnia). Turkmeńskie linie lotnicze latają tu z Istambułu, Moskwy, Taszkientu i Baku. Lufthansa ma połączenie z Frankfurtu.

Mary (28/29/30 kwietnia). Dojazd z Aszchabadu samolotami (kilka lotów dziennie), pociągami (3 w ciągu dnia, 7 godzin), autobusami (5 w ciągu dnia, 5 godzin).

Inne miejsca na trasie turkmeńskiego odcinka są łatwo osiągalne ekspresowymi liniami autobusowymi albo pociągami.

UZBEKISTAN

Buchara (4/5/6 maja).
Bezpośrednie loty z Moskwy i Sankt Petersburga. Uzbeckie linie lotnicze prowadzą codzienne loty z Taszkientu. Autobus z Taszkientu jedzie 12 godzin, a z Samarkandy 6 godz. 30 min. Jest też codziennie pociąg na tej trasie (12 godz.).

Samarkanda (10/11/12 maja). Bezpośrednie loty z Moskwy i Sankt Petersburga. Uzbeckie linie lotnicze prowadzą codzienne loty z Taszkientu. Jest też dobre połączenie kolejowe i autobusowe na tej trasie.

Fergana (17/18/19 maj). Bezpośrednie loty z Moskwy i Sankt Petersburga. Uzbeckie linie lotnicze prowadzą codzienne loty z Taszkientu. W ciągu tygodnia jest kilka pociągów z Taszkientu do Margilanu, miasta w pobliżu Fergany.
Najwygodniejszą opcją na dogonienie grupy w Uzbekistanie wydaje się być samolot, na lotnisku w Taszkiencie można się przesiąść na samolot uzbeckich linii lotniczych, obsługujących krajowe połączenia z większością miast na naszej trasie. Sprawdź promocje na Air Baltic.

KIRGIZJA

Osz (20/21 maja).
Są tanie połączenia lotnicze z Moskwą. Z Biszkeku można się też dostać krajowymi liniami. Połączenie autobusowe z Uzbekistanem jest zamknięte.

Do Kirgizjii można się dostać z Polski pociągami przez Rosję i Kazachstan. Raz w tygodniu z Warszawy jest pociąg do Astany w Kazachstanie – z dworca Warszawa Centralna o godz. 23.35, po dwóch dniach dojeżdża się na miejsce o godz. 22.38. Bilet z miejscem do spania kosztuje 462 zł, rower trzeba pakować jak bagaż. Z Astany jest pociąg do Biszkeku (już w Kirgizji), a stamtąd lokalnymi samolotami do Osz czy innym lokalnym transportem.

CHINY I (Xinjiang – Ujgurski Region Autonomiczny)

Kashi/Kaszgar (27/28/29/30 maja).
Miasto ma połączenie lotnicze jedynie z Urumczi (Urumqi), do którego można przylecieć z Ałma Aty, Biszkeku, Nowosybirska i Moskwy, a także krajowymi liniami lotniczymi z Pekinu i innych większych miast Chin. Jest też pociąg z Ałma Aty do Urumczi, który jedzie 35 godzin. Podróż z Urumczi do Kaszgaru zabiera następne 31 godzin. Tyle sam trwa podróż autobusem z miejscami do spania. Opcją tańszą jest autobus sypialny do Osz (Kirgizja), który kursuje trzy razy w tygodniu, jedzie 20 godzin i kosztuje 40 Euro.

Aksu ( 3/4/5 czerwca), Kuga (7/8 czerwca), Korla (10/11/12 czerwca), Turpan/Turfan (15/16 czerwca), Hami (20/21/22 czerwca). Te i inne miejscowości na północnym Jedwabnym Szlaku w Xinjiang są osiągalne poprzez Urumczi samolotami, pociągami i autobusami.

CHINY II (prowincje: Gansu, Shaanxi, Shanxi i Pekin)

Dunhuang (25/26/27 czerwca).
Regularne loty z Lanzhou, Xi’an, Pekinu i Urumczi. Jeśli zdecydujesz się na pociąg, musisz się wysiąść w Liuyuan, miasteczku na linii kolejowej łączącej Lanzhou z Urumczi i przesiąść się na autobus (130 km).

Lanzhou (10/11 lipca). Codzienne loty z Pekinu, Xi’an i Urumczi. Pociągi z Pekinu, Urumczi i innych miast.

Xi’an (19/20/21/22 lipca). Port lotniczy Xiguan jest jednym z najlepiej skomunikowanych w Chinach, praktycznie można tu dolecieć z każdego kierunku. Są też bezpośrednie pociągi z Pekinu (14-18 godzin).

Nie powinno być problemów z dołączeniem i odłączeniem się w innych punktach trasy nad odcinku do Pekinu.

Pekin (7/8/… sierpnia). Trzykropek oznacza tyle, że powrót z Pekinu planujemy samodzielnie. Każdy z nas zapewne będzie chciał zostać tam kilka dni, by zwiedzić miasto czy obejrzeć olimpiskie zmagania. Wiele miast europejskich prowadzi bezpośrednie połączenia z Pekinem, trzeba jednak uważnie porównywać ceny biletów w poszczególne dni, różnią się znacznie w obrębie tych samych linii. Od półmetka Igrzysk, ceny biletów powrotnych znacznie rosną, wcześniej są sporo tańsze, ponieważ większość ludzi przyjeżdża niż wyjeżdża.
Rosyjskie linie lotnicze Aeroflot oferują tanie połączenia z Moskwy  Od 30 marca Polskie Linie Lotnicze LOT uruchamiają codzienne połączenie . Można też dość tanio latać przez Berlin liniami Air Berlin – sprawdzić na Flight albo przez Helsinki Finnair. Alternatywą dla tych, którzy mają czas, jest podróż koleją do Moskwy linią transmongolską (wymagane wizy tranzytowe do Mongolii i Rosji, 5 dni) lub transmandżurską (wymagana wiza tranzytowa do Rosji, 7 dni).

Jeśli znalazłeś inne dogodne połączenia, podziel się z in nymi tą informacją – pisz na chiny@bicycle.pl .