Warunki uczestnictwa

BaltiCCycle 2008 z Olimpii do Pekinu adresowany jest do podróżników, którzy mają doświadczenie w podróżowaniu na długich dystansach. Przejechanie całego Olimpijskiego Jedwabnego Szlaku jest nowym wyzwaniem. Przed nami wiele łatwych dni, podczas których trasa będzie wiodła przez piękne krajobrazy i miasta o wyjątkowym dziedzictwie kulturowym. Będą jednak także ciężkie odcinki, z wpychaniem roweru na wysokie przełęcze albo z wiatrem w twarz na pustyni. Powinniście być przygotowani na przygody, ekstremalne warunki pogodowe i nieprzewidziane przeszkody na drodze. Jeśli oczekujecie codziennie gorących pryszniców czy czystych toalet, ten rajd nie jest dla was. Wyprawa otwarta jest dla wszystkich, ale zanim się zarejestrujesz, zastanów się, czy masz psychiczne i fizyczne zdolności, by ją ukończyć.

Choć tegoroczna wyprawa jest bardziej wymagająca od poprzednich, staramy się podtrzymać zasady, według których organizowaliśmy poprzednie BaltiCCycle. Zazwyczaj dzienny dystans nie przekracza 90 km, tylko w wyjątkowych okolicznościach może wynieść ponad 100 km. Dni odpoczynku planowane są raz w tygodniu, a nawet częściej, jeśli na trasie wypadają miejsca warte dłuższego zwiedzania. Będziemy spać pod namiotami na łonie dzikiej przyrody, ale też w szkołach, parkach, na stadionach, boiskach piłkarskich, czasem na polach namiotowych, w hostelach, prywatnych domach i innych stosownych miejscach. Nie wszystkie noclegi są zarezerwowane, nie zawsze wyruszając rano, będziesz wiedział, gdzie przyjdzie ci spać. Mapki z dzienną trasą do przejechania będą rozdawane każdego ranka na map-meetingach, podczas których odbywa się omówienie trasy. Z jednego miejsca noclegowego do drugiego możesz podróżować indywidualnie lub dobierać się w grupki. Jeśli program przewiduje wspólne przedsięwzięcie, będziemy jechać jedną grupą w wyprawowych koszulkach, z innym emblematami rajdu. Samochód obsługujący wyprawę będzie podążał za nami podczas całej trasy. W trudnych sytuacjach możecie zadzwonić po kierowcę.

Planując trasę, unikaliśmy dróg o natężeniu ruchu, ale nie zawsze było to możliwe. Powinniście być ostrożni jadąc zatłoczonymi drogami, kierowcy we wschodnich krajach nie przyzwyczajeni są do dzielenia drogi z rowerzystami. Większość trasy będzie wiodła drogami o nawierzchni asfaltowej, ale o różnej jakości.

BaltiCCycle nie jest komercyjnym przedsięwzięciem, wszyscy organizatorzy są wolontariuszami, zebrane opłaty rejestracyjne mają pokryć koszty przygotowania i realizacji wyprawy. Każdego roku trasa jest inna, więc nie sposób wszystko przygotować z wyprzedzeniem. Dołączając do wyprawy, stajesz się członkiem zespołu. Twoja pomoc w kształtowaniu codziennego programu i rozwiązywaniu problemów jest mile widziana.

 

Przyjazd / Wyjazd. Możesz dołączyć i odłączyć się od wyprawy w dowolnym momencie. Koszty dojazdu i wyjazdu nie są wliczone w opłatę za uczestnictwo, musisz je zaplanować samodzielnie. Możemy cię podwieźć wyprawowym samochodem za dodatkową opłatą na odcinku około 50 km. Przez cały czas trwania wyprawy z organizatorami będzie kontakt telefoniczny i mailowy. Odłączenie się na pośrednich punktach wyprawy nie będzie trudne, na większości trasy istnieje transport publiczny pomiędzy wioskami a większymi miastami. Choć plan wyprawy jest już określony, dzienne daty mogą ulec przesunięciom (o 1-2 dni) z powodu złych warunków pogodowych czy nieprzewidzianych okoliczności. Miejcie to na uwadze, planując podróż. Kliknij tutaj, jeśli chcesz poznać znalezione przez nas możliwości rozpoczęcia czy zakończenia wyprawy.

 

Wizy. Najlepiej gdybyście załatwili je sobie indywidualnie w kraju/mieście, w który przebywacie. Cena wiz zależy od Twojego obywatelstwa i nie jest wliczona w opłatę za uczestnictwo. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy w załatwieniu wizy, otrzymasz więcej informacji na ten temat wraz z potwierdzeniem rejestracji. Będziemy próbowali otrzymać zniżki grupowe. Kliknij tutaj, jeśli chcesz przeczytać więcej o wizach.

 

Promy. Będziemy korzystać z promów w Grecji, Turcji i na Morzu Kaspijskim. Cena biletów nie jest wliczona w opłatę za uczestnictwo, musisz za nie zapłacić osobno.

 

Wyżywienie. Powinniście mieć butle/kuchenki gazowe do przygotowywania dla siebie posiłków. Na trasie będziemy mieli odcinki prawdziwie odludne, bez restauracji i supermarketów. Wjeżdżając na tereny niezamieszkałe, będziecie mieli możliwość przewiezienia zapasów wody czy jedzenia wyprawowym samochodem.

 

Szczepienia. Nie są wymagane specjalne szczepienia, aczkolwiek szczepionka na zapalenie wątroby typu A czy na dyfteryt mogą się przydać. Możesz też skontaktować się z odpowiednim do twego miejsca zamieszkania Sanepidem czy innym punktem informującym o szczepionkach.

 

Konieczne dokumenty i wyposażenie:

 

Dzieci poniżej 18 lat. Osoby takie mogą wziąć udział w wyprawie tylko pod opieką rodziców (przynajmniej jednego) albo dorosłego, który jest do tego upoważniony notarialnie i bierze całkowitą odpowiedzialność za małoletniego.

 

Transport bagażu. Zalecamy, byście osobisty niezbędny bagaż przewozili na rowerze w sakwach. Przewóz bagażu jest ograniczony do jednego standardowego worka o wymiarach 50 cm x 90 cm, który otrzymacie po przyjeździe. Cena transportu jest wliczona w opłatę za uczestnictwo. W nagłych sytuacjach (wypadek samochodu czy inne nieprzewidziane okoliczności), powinniście być gotowi na zapakowanie całego swojego bagażu na rower i wiezienie go przez 1-2 dni. Jeśli masz zamiar wieść wyprawowym samochodem bagaż dodatkowy, musisz to zgłosić poprzez formularz rejestracyjny i wnieść stosowną opłatę z wyprzedzeniem (2 Euro za dzień).

 

Opłata za uczestnictwo. Średnia opłata za uczestnictwo w całej wyprawie wynosi 9,4 Euro za dzień, różni się jednak w zależności od tego, ile dni będziesz jechał. Aby promować podróżników długodystansowców i wspomóc tych, którzy jadą na długi dystans, opłata za uczestnictwo zmniejsza się w następujący sposób: za pierwsze 15 dni płacisz po 15 Euro za dzień, za następne 16-90 dni – 12 Euro za dzień, a za pozostałe 91-171 dni – tylko 6 Euro. Nie ma już podziału na podróżników ze Wschodu i z Zachodu. Nie będziemy pobierać opłaty od lokalnych rowerzystów, którzy są zaproszeni do wsparcia naszej wyprawie i wezmą w niej udział kilka dni. Organizatorzy ocenią, czy ci lokalni rowerzyści będą mogli nabyć “pakiet uczestnika wyprawy” (t-shirt, flagę, naklejkę) za 10 Euro.

Musisz wprowadzić ilość dni, które planujesz podróżować do tabelki w formularzu rejestracyjnym, a opłata będzie wyliczona automatycznie. Szybka rejestracja tych, którzy mają zamiar wziąć udział w wyprawie, pomoże nam wydatnie w organizacji całego zdarzenia i zminimalizuje związane z tym problemy.

 

Opłata za uczestnictwo zawiera:

 

Zniżki. Przez pierwsze 90 dni przysługują zniżki 10 % dla uczniów i studentów i 20 % dla weteranów BaltiCCycle, którzy mają za sobą przejechanie w całości przynajmniej jednej z wypraw: “Od Nordkappu do Olimpii”, “Od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego”, “Dookoła Bałtyku”, “Z Brukseli do Istambułu i na Cypr”. Po 90 dniach uczestnictwa opłata znacznie się obniża i żadne zniżki nie są już przewidywane. Uczestnicy, którzy znajdą potencjalnych sponsorów, otrzymają Zniżkę Specjalną.

 

Fundusz Sytuacji Wyjątkowych. To ostatnie novum w formule BaltiCCycle. Próbujemy zorganizować tę wyprawę po jak najniższych kosztach, ale przy tak długim dystansie trudno oszacować wydatki. Pieniądze z Funduszu Sytuacji Wyjątkowych będą wykorzystywane tylko w tak szczególnych okolicznościach jak wypadek/awaria samochodu. Twój depozyt to 3 Euro pomnożone przez ilość dni uczestnictwa. Nie wydane pieniądze z depozytu zostaną zwrócone w ciągu miesiąca od zakończenia wyprawy.

 

Opłaty za usługi dodatkowe (opcjonalnie):
– zaznaczone w formularzu rejestracyjnym:

– zgłoszone w czasie wyprawy:

– zgłoszone przed wyprawą:

 

Zasady rezygnacji z udziału. W przypadku rezygnacji uczestnika z wyprawy po rejestracji i uiszczeniu opłaty, pieniądze zostaną zwrócone według ustaleń spisanych w „Zasadach uczestnictwa i odpowiedzialności”.

 

Organizatorzy:

 

Partnerzy:
Łotewskie Centrum Informacji Rowerzystów.

Patroni:
Polski Komitet Olimpijski.

 

Sponsorzy. Darczyńcy są bardziej niż mile widziani. Uczestnicy, którzy pozyskają sponsoring, będą uhonorowani Zniżką Specjalną.

 

Dodatkowe informacje. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, kontaktuj się z organizatorami polskimi +48 663 266 553, chiny@bicycle.pl lub litewskimi bc2008@bicycle.lt, +37068659375.