Warunki uczestnictwa

Wyprawy BaltiCCycle (BC) nie są komercyjnym przedsięwzięciem, organizatorzy są wolontariuszami, zebrane opłaty rejestracyjne mają pokryć koszty przygotowania i realizacji wyprawy. Każda trasa jest inna, dlatego nie jest możliwe wcześniejsze dopracowanie wszystkich szczegółów. Dołączając do BC, stajesz się członkiem zespołu, liczymy na Twoją dobrą wolę i właściwe zrozumienie zasad oraz warunków uczestnictwa w naszej wyprawie. Twoja pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów będzie mile widziana.

Uwaga. BC 2019 „Carretera Austral – drogą na końcu świata” odbędzie się na poniższych warunkach, jeśli nie mniej niż dziesięciu uczestników zarejestruje się na całą trasy. Musimy to wiedzieć z wyprzedzeniem (by rezerwować bilet na samolot, promy, miejsca w hostelach itp.), dlatego termin rejestracji upływa 30 listopada 2018 roku. Jeśli nie uzbiera się wystarczająca grupa chętnych, poniższe warunki uczestnictwa mogą się zmienić a dzienna stawka za udział wzrosnąć. Po rejestracji będziesz regularnie informowany przez e-mail o postępie zgłoszeń.

Trasa BC 2019 w Patagonii jest przeznaczona dla tych, którzy mają doświadczenie w podróżowaniu na długich dystansach, w surowych warunkach zarówno do jazdy na rowerze, jak i kempingowania, po drogach nie asfaltowych przez niezamieszkane tereny. Przejechanie całej trasy jest na pewno wyzwaniem! Bądź przygotowany na przygody, ekstremalne warunki pogodowe i nieprzewidziane przeszkody. Wyprawa jest otwarta dla wszystkich, ale przed rejestracją powinieneś się zastanowić, czy jesteś w stanie (fizycznie i psychicznie) ją zakończyć i nie być ciężarem dla grupy, nie przysporzyć sobie i innym problemów.
Warunki na drogach będą bardzo różne, także w zależności od pogody. Musisz być bardzo ostrożny zwłaszcza zjeżdżając w dół nieutwardzoną drogą. Wiele przeszkód – kamienie, piasek – mogą spowodować poważne wypadki. Na pierwszym odcinku trasy, z Puerto Montt do O’Higgins, ~60% dróg to szuter; na drugim odcinku, z O’Higgins do Punta Arenas, ~25%. Każdego roku jednak przybywa odcinków asfaltowych dróg.
Uczestnikami BC są ludzie z różnych krajów. Dobrze będzie, jeśli zaznaczysz narodową przynależność, wioząc na przykład na rowerze flagę swego kraju czy miasta, tak by ci, których spotykamy na drodze mogli nas identyfikować jak międzynarodową grupę rowerzystów.

Zasady organizacyjne. Staramy się dotrzymywać zasad, na jakich organizowane były poprzednie wyprawy BC.

 

Przyjazd / Wyjazd. Koszty dojazdu i wyjazdu nie są wliczone w opłatę za uczestnictwo. Możesz się dołączyć i odłączyć w dowolnym miejscu na trasie, ale sposób, w jaki to zrobisz, musisz zaplanować samodzielnie. Możemy cię zabrać z miejsca dojazdu czy dowieść do miejsca wyjazdu wyprawowym samochodem, ale za dodatkową opłatą (5 euro za 10 km) w promieniu ~50 km (w dwie strony ~100 km). Powinieneś nas o tym poinformować przynajmniej z dwudniowym wyprzedzeniem. Choć program wyprawy jest określony, mogą się zdarzyć przesunięcia w datach (plus/minus 2 dni) z powodu pogody czy innych nieprzewidzianych trudności. Planując swoją podróż, trzeba mieć to na uwadze.

Wizy. Będziemy dwukrotnie przekraczać granicę Argentyny i Chile. Obywatele polscy mogą wjechać do Chile i Argentyny bez wizy i przebywać w nich do 90 dni. Twój paszport powinien być ważny co najmniej pół roku przed wjazdem do Boliwii.

Warunki pogodowe. Rejon poniżej 40 równoleżnika ma ostry oceaniczny klimatz dużą ilością opadów, od 2000 do 4000 mm na rok. Panuje silny zachodni wiatr. Sama Carretera Austral nie jest szczególnie wietrzna. Rejon za El Chalten to spotkanie z regularnymi silnymi wiatrami, które zwykle wieją z zachodu i północnego-zachodu. Będziemy podróżować na przełomie lata i jesieni, będzie się oziębiać. W marcu średnia najwyższa temperatura w Puerto Montt to 16oC, a średnia najniższa 8oC; zmrok trwa 8 godzin. W Puerto Natales analogiczne temperatury to 14oC and 9oC i tyle samo godzin bez słońca.

Wycieczki. Planujemy piesze wycieczki do najatrakcyjniejszych miejsc w parkach narodowych, które będziemy mieli po drodze. Powinieneś mieć dobre buty, ubranie do wspinaczki, plecak i kijki.

Wyżywienie. Zależy od ciebie. Powinieneś mieć butlę gazową i palnik oraz menażki do przygotowywania posiłków Będą długie odcinki trasy bez dostępu do restauracji, supermarketów, a nawet zwykłych sklepików i knajpek. Jadąc przez niezamieszkałe tereny, będzie oczywiście możliwość przewozu dodatkowego prowiantu i picia w samochodzie wyprawowym. Jeśli na miejscu noclegowym nie będzie wody pitnej, za jej zapewnienie odpowiada kierowca.

Szczepienia. Zabierz ze sobą międzynarodową żółtą książeczkę szczepień, w której masz potwierdzone szczepienia. Szczepionka, aby działała, musi być wykonana na kilka tygodni przed dołączeniem do wyprawy. Musisz to skonsultować z lekarzem. W Chile i Argentynie nie są wymagane żadne szczepienia, ale dla swojego bezpieczeństwa możesz zaszczepić się na:

 

Konieczne dokumenty i wyposażenie:

 

Dzieci poniżej 18 lat. Osoby małoletnie mogą wziąć udział w wyprawie tylko pod opieką rodziców (przynajmniej jednego) albo dorosłego, który jest do tego upoważniony notarialnie i bierze całkowitą odpowiedzialność za podopiecznego.

Transport bagażu. Osobisty niezbędny bagaż najlepiej przewozić na rowerze w sakwie. Przewóz bagażu samochodem wyprawowym jest ograniczony do 20 kg, powinien się zmieścić do standardowego worka ochronnego, który otrzymasz od organizatorów. Koszt transportu jest wliczony w opłatę za uczestnictwo. Powinieneś być przygotowany do przewiezienia najpotrzebniejszego bagażu na rowerze nawet przez kilka dni, na wypadek awarii samochodu, przedłużających się formalności przy przekraczaniu granicy (z Villa O’Higgin’s do El Chalten), czy innych nieprzewidzianych okoliczności. Jeśli masz zamiar wieść wyprawowym samochodem dodatkowy bagaż (nie więcej niż 20 kg), musisz to zgłosić w formularzu rejestracyjny i wnieść stosowną opłatę z wyprzedzeniem (2 € / dzień).
Organizatorzy i kierowca nie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo bagażu. Musisz sam ubezpieczyć swój bagaż na okoliczność kradzieży i odpowiednio chronić.

Przekraczanie granicy z Chile do Argentyny (z Villa O’Higgins do El Chalten). Carretera Austral kończy się na jeziorze O’Higgins. Aby dostać się z O‘Higgins do Argentyny musimy skorzystać z dwóch promów (51 km – 3 godziny, 10 km – 45 minut) i przejechać ~20 km ciężkiego do przejazdu rowerem szlaku pomiędzy granicami. Część szlaku wiedzie przez okopy i nie da się tam jechać. Na ten odcinek mamy dwa dni, ale czas, w którym go pokonamy zależy od rozkładu rejsów, który z kolei zależy od pogody. Nasz samochód z bagażem pojedzie dookoła, ponad 1000 km, i będzie czekał na nas w El Chalten.

Promy. By przejechać trasę, będziemy musieli skorzystać z wielu promów. Ceny biletów nie są uwzględione w opłacie za uczestnictwo, za bilety każdy płaci sam. Na kilka promów bilety należy rezerwować z wyprzedzeniem. O ofertach biletów grupowych poinformujemy Cię, po rejestracji. Poniżej najważniejsze przejazdy promami z przykładowym czasem trwania i ceną biletu:

 

Opłata za uczestnictwo. Stawka dzienna wynosi 20€ od osoby. Wyprawa jest międzynarodowa, stawkę szacujemy więc w euro, ale opłatę można zrobić w złotych, przeliczając kwotę według średniego kursu NBP w dniu robienia przelewu a nie w dniu rejestracji. Wpisz do tabelki w formularzu rejestracyjnym, ile dni planujesz uczestniczyć w wyprawie, uwzględnij ewentualne zniżki czy opłaty dodatkowe, a opłata wyliczona zostanie automatycznie. Chcąc uniknąć kłopotów organizacyjnych prosimy zainteresowanych uczestnictwem, żeby się rejestrowali jak najszybciej. Jeśli rejestracja i przynajmniej połowa opłaty za uczestnictwo nie wpłyną do 30 listopada 2018 roku, zniżka traci ważność. Druga część opłaty musi wpłynąć na 5 dni przed Twoim startem w wyprawie, w przeciwnym razie automatycznie cała opłata członkowska wzrośnie o 10%. Uczestnicy, którym nie przysługuje zniżka, muszą wnieść opłatę na 20 przed startem, inaczej opłata wzrośnie o 10%.

Opłata za uczestnictwo zawiera:

 

Zniżki. Ważne pod warunkiem, że rejestracja i przynajmniej połowa opłaty za uczestnictwo wpłyną do 30 listopada 2018 roku. Musisz wybrać jedną ze zniżek, zniżki nie dodają się.

 

Opłaty za usługi dodatkowe (opcjonalnie):

– zaznaczone w formularzu rejestracyjnym:

– zgłoszone w czasie wyprawy:

 

Zasady rezygnacji z udziału. Uiszczona opłata za uczestnictwo jest zwracana w wysokości uzależnionej od daty wpłynięcia rezygnacji, przed rozpoczęciem rajdu, należy o tym powiadomić organizatora, wysyłając list na adres bc2019@bicycle.pl; w czasie trwania rajdu trzeba ją zgłosić liderowi wyprawy i otrzymać potwierdzenie. Data jest ważna, ponieważ rezygnując z wyprawy uczestnik otrzymuje z powrotem pieniądze według następujących reguł:

 

Organizatorzy:

-->