Jak się dołączyć / odłączyć

DOOKOŁA ARARATU
24.07 – 08.09.2010
Daty w nawiasach oznaczają planowane noclegi.

Uwaga: ostateczne daty mogą ulec nieznacznym zmianom (mamy nadzieję, że nie więcej jednak niż plus/minus 1-2 dni) w stosunku do podawanych.

Generalna wskazówka: By sprawdzić maksimum tanich połączeń lotniczych używaj wyszukiwarek swojego kraju, w Polsce np. www.skyscanner.com, www.aero.pl, https://www.biletybilety.pl, czy stron www.lotmapa.pl, transazjakoniecswiata, www.whichbudget.com; w Niemczech www.megaflieger.de czy http://www.opodo.de/. Radzimy używać wyszukiwarek tylko do zasięgnięcia informacji, a NIE do rezerwowania biletów. Musisz zarezerwować bilet także dla swojego roweru, a to stwarza trudności wyszukiwarkom, dlatego lepiej zrobić to bezpośrednio na stronie linii lotniczych! U niektórych przewoźników wystarczy kliknąć w odpowiednim polu, do innych trzeba zadzwonić. Średnia cena za transport roweru to ~25 Euro.

GRUZJA 24-25.07, 29.08-08.09

Tbilisi (24 lipca). Tanie loty www.airBaltic.com z większości miast w Europie. Lufthansa lata z Monachium www.lufthansa.com. Można latać do Tbilisi także przez Moskwę http://www.aeroflot.org/ czy Mińsk http://belavia.by/; nie jest to tak tanie jak przez Rygę z AirBaltic, ale przeważnie nie tak drogie jak przez Pragę, Paryż, Wiedeń, Monachium.

Jeśli chcesz dołączyć do nas na drugim odcinku w Gruzji, najwygodniej będzie autobusem z Tbilisi, aczkolwiek dojazd jest możliwy także od strony Turcji, na przykład z międzynarodowego dworca autobusowego w Istambule do Sadahlo na granicy gruzińsko-armeńskiej (50 USD, 41 h), czy codziennymi połączeniami z Trabzonu do Batumi i Tbilisi.

ARMENIA 26.07-11.08

Erewań (1/2/3 sierpnia). Sprawdź tanie linie www.airBaltic.com, które mają połączenia z większością miast w Europie. Są także loty z Wiednia https://book.austrian.com/, przez Moskwę http://www.aeroflot.org/ i Mińsk http://belavia.by/. Dwa ostatnie nie są tak tanie jak AirBaltic przez Rygę, ale nie tak drogie jak przez Pragę, Paryż, Wiedeń, Monachium.

Do Tbilisi możesz dotrzeć do Erewania: pociągiem (12 h, 2000-9000 AMD); autobusem (7-8 h, 10 USD); marszrutką ( 5-6 h). Jest też autobus z Batumi (można dotrzeć tu na przykład promem z Odessy, albo autobusem z Istambułu) do Erewania (12 h, 20 USD).

Aby dotrzeć w inne miejsca, musisz szukać lokalnych połączeń autobusowych lub marszrutek.

IRAN 12-14.08

Będziemy tu podróżować tylko 3 dni. Wygodniej będzie więc znaleźć grupę w Armenii przed przekroczeniem granicy z Iranem.

Jeśli jednak chcemy dołączyć się w Iranie, można dolecieć do Tabrizu i stąd dojechać na trasę autobusem. Jest też autobus z Erewania do Teheranu (dwa razy w tygodniu – 31 h, 50 USD), można z niego wysiąść po przekroczeniu granicy. Są też autobusy z Istambułu i Trabzonu (Turcja) do Teheranu przez Maku, gdzie będziemy przejeżdżać (13 sierpnia).

TURCJA 14-27.08

Doğubayazit (15-21 sierpnia). Najbardziej dogodny punkt dołączenia do wyprawy w połowie trasy, gdyż zatrzymujemy się tu na 5 dni, by odbyć wspinaczkę na Ararat. Można dolecieć lokalnymi rejsami z Istambułu do Wan, Erzurum, Samsun, Trabzonu http://www.thy.com/en-INT/index.aspx, a potem korzystać z połączeń autobusowych http://www.turkeytravelplanner.com/trans/Bus/index.html. Jest także bezpośrednie połączenie z międzynarodowego dworca autobusowego z Istambułu (~1500 km, 25 h, ~80 lir).

Kars (25 sierpnia). Autobusy z Iğdir, Doğubayazit, Erzurum, Istambułu. Codzienne pociągi z Ankary i Istambułu http://www.seat61.com/Turkey2.htm. Samoloty z Ankary i Istambułu.