Podsumowanie

 

8 września zakończyliśmy w Tbilisi wyprawę Dookoła Araratu, rozpoczętą 24 lipca również w Tbilisi.

47 dni, 2350 km spędzonych na drogach Armenii, Iranu, Turcji i Gruzji!

W wyprawie wzięło udział 39 rowerzystów z 10 krajów (Armenii – 6, Białorusi – 1, Gruzji – 1, Litwy – 11, Łotwy – 1, Niemiec – 1, Nowej Zelandii – 1, Polski – 15, Szkocji – 1, USA – 1). 12 kobiet i 27 mężczyzn.

Najmłodsi uczestnicy mieli 18 lat (bliźniacy), najstarszy – 75.

Z Polski mieliśmy najwięcej uczestników z Alwernii i Warszawy (po 5 osób), poza tym dwójkę łodzian i po jednym reprezentancie Gorlic, Hrubieszowa, Torunia.

1/3 uczestników pierwszy raz miała do czynienia z BC, w tym nasz gruziński kierowca i sześcioro rowerzystów z erywańskiego klubu, którzy pilotowali nas z Erywania na miejsce noclegu za Garni, nad malowniczym jeziorem. Pozostali uczestnicy to weterani.

Dziewięć osób przejechało całą trasę, generalnie przeważali długodystansowcy.

Pierwszy raz jechaliśmy w czasie Ramadanu, trzeba było się trochę poprzebierać, zwłaszcza kobiety, no i trzymać dietę – na przykład bezpiwną.

Trasa obfitowała w góry i słońce, złaziła więc skóra i bolały stłuczone części ciała. Nie brakowało problemów żołądkowych (inna kuchnia), gorączek, ale poważniejszych wypadków szczęśliwie nie odnotowaliśmy.

Objechaliśmy tereny niegdysiejszej wielkiej historycznej Armenii. Byliśmy w jej sercu – na Araracie. To najwyższy punkt nad poziomem morza, na którym znaleźliśmy się w historii BaltiCCycle! Dziewięć osób 19 sierpnia wspięło się na 5137 m.