Warunki uczestnictwa

Wyprawy BaltiCCycle (BC) nie są komercyjnym przedsięwzięciem, organizatorzy są wolontariuszami, zebrane opłaty rejestracyjne mają pokryć koszty przygotowania i realizacji wyprawy. Dołączając do BC, stajesz się członkiem zespołu, liczymy na Twoją dobrą wolę i właściwe zrozumienie zasad oraz warunków uczestnictwa w naszej wyprawie. Twoja pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów będzie mile widziana.

BC 2017 „Z Baskonii do Apulii” jest przeznaczona dla rowerzystów, którzy mają doświadczenie w podróżowaniu w górach. Trzeba być przygotowany na przygody, upał oraz nieprzewidziane przeszkody po drodze. Wyprawa jest otwarta dla wszystkich, ale przed rejestracją powinieneś się zastanowić, czy jesteś w stanie (fizycznie i psychicznie) ją zakończyć i nie być ciężarem dla grupy i nie przysporzyć sobie i innym problemów.
Uczestnikami BC są ludzie z różnych krajów. Dobrze będzie, jeśli zaznaczycie narodową przynależność, wioząc na przykład na rowerze flagę swego kraju czy miasta, tak by ci, których spotykamy na drodze mogli nas identyfikować jak międzynarodową grupę rowerzystów.

Zasady organizacyjne. Staramy się dotrzymywać zasad, na jakich organizowane były poprzednie wyprawy BC, ale każda trasa jest inna, dlatego nie da się wszystkiego przewidzieć czy powtórzyć.

Przyjazd / Wyjazd. Koszty dojazdu i wyjazdu nie są wliczone w opłatę za uczestnictwo. Możesz się dołączyć i odłączyć w dowolnym miejscu na trasie, ale sposób, w jaki to zrobisz, musisz zaplanować samodzielnie. Możemy cię zabrać z miejsca dojazdu czy dowieść do miejsca wyjazdu wyprawowym samochodem, ale za dodatkową opłatą (5 euro za 10 km) w promieniu ~50 km (w dwie strony ~100 km). Powinieneś nas o tym poinformować przynajmniej z dwudniowym wyprzedzeniem. Odłączenie się czy przyłączenie nie powinno być problemem, transport publiczny łączy niemal wszystkie ważniejsze punkty na trasie. Choć program wyprawy jest określony, mogą się zdarzyć przesunięcia w datach (plus/minus 1 dzień) z powodu pogody czy innych nieprzewidzianych trudności. Planując swoją podróż, trzeba mieć to na uwadze.
Z Polski nie ma bezpośrednich lotów do Bilbao, ale można się dostać Wizzair do oddalonego o ok. 100 km Santander, skąd są autobusy do Bilbao. Do Bilbao są samoloty z przesiadką: z Warszawy czy z Krakowa, przez Monachium czy Paryż; można lecieć też do Barcelony i stąd autobusem ALSA 8 godzin do Bilbao. Jeśli ktoś chce dołączyć się czy odłączyć we Francji, są loty Ryanair z Warszawy-Modlina do Tuluzy, czy z Lourdes do Krakowa. Barcelona ma połączenia Wizzair z Gdańskiem, Katowicami, Poznaniem i Warszawą oraz Ryanair z Warszawą-Modlinem i Krakowem. Sardynia skomunikowana jest bezpośrednim lotem Wizzair z Alghero do Warszawy. Neapol ma połączenia Wizzair z Warszawą i Katowicami, a Ryanair z Gdańskiem, Krakowem, Warszawą-Modlinem i Wrocławiem. Jeśli chodzi o powrót, są bezpośrednie loty Wizzair z Barii do Warszawy i Katowic.
Porady jak zapakować rower do samolotu znajdziesz – kliknij tutaj.

Promy. Będziemy korzystać z przeprawy z Barcelony na Sardynię do Porto Torres (67 euro – na pokładzie i z Sardynii, z Cagliari, do Neapolu (51 euro – na pokładzie), przewóz roweru wliczony w cenę biletów. Możesz zarezerwować sobie sam bilet, zwłaszcza jeśli chcesz mieć więcej komfortu (Grimaldi – pierwszy prom, Tirenia – drugi prom), ale musisz pamiętać, że te ceny są ważne, jeśli rezerwację zrobisz do 31 maja. A jeśli wolisz skorzystać z naszej oferty (standardowe miejsce na pokładzie), zaznacza to w odpowiednim miejscu w formularzu rejestracyjnym, ale musisz to zrobić do 15 maja.
Dwa inne przejazdy na Sardynii są krótsze i o wiele tańsze, bilety kupujemy na miejscu indywidualnie.

Wyżywienie. Zależy od ciebie. Powinieneś mieć butlę gazową i palnik oraz menażki do przygotowywania posiłków na kempingach. Trasa prowadzi przez zamieszkałe tereny, nie będzie problem ze znalezieniem knajpy czy sklepu. Z powodu gorąca, musisz pamiętać o wożeniu ze sobą na rowerze odpowiedniej ilości napojów.

Szczepienia. Nie ma szczególnych zaleceń, ale zawsze w podróży dobrze być zaszczepionym na wirusowe zapalenie wątroby A i B, kleszcze, dur brzuszny, tężec, błonicę.

Konieczne dokumenty i wyposażenie:

Dzieci poniżej 18 lat. Osoby małoletnie mogą wziąć udział w wyprawie tylko pod opieką rodziców (przynajmniej jednego) albo dorosłego, który jest do tego upoważniony notarialnie i bierze całkowitą odpowiedzialność za podopiecznego.

Transport bagażu w czasie wyprawy. Osobisty niezbędny bagaż najlepiej przewozić na rowerze w sakwie. Przewóz bagażu samochodem wyprawowym jest ograniczony do 20 kg, powinien się zmieścić do standardowego worka ochronnego, który otrzymacie od organizatorów. Koszt transportu jest wliczony w opłatę za uczestnictwo.
Jeśli masz zamiar wieść wyprawowym samochodem dodatkowy bagaż (nie więcej niż 20 kg), musisz to zgłosić w formularzu rejestracyjny i wnieść stosowną opłatę z wyprzedzeniem (2 euro za dzień).
Jest możliwy transport roweru i cięższego bagażu na start wyprawy czy po jej zakończeniu wyprawowym samochodem (dostarczasz sam w umówione miejsce): w jedną stronę – 40 euro, w obydwie – 70 euro. Ograniczona ilość miejsc.
Organizatorzy i kierowca nie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo bagażu. Musisz sam ubezpieczyć swój bagaż na okoliczność kradzieży i odpowiednio chronić.

Opłata za uczestnictwo. Wynosi 22 euro za dzień. Stawka jest wyższa niż zwykle z powodu wysokich cen na kempingach w Hiszpanii i we Włoszech (często wyższych niż w hostelach), a rozbijanie namiotów na dziko w tych krajach jest praktycznie niemożliwe jeśli chodzi o grupy. Jeśli na całą trasę zarejestruje się więcej niż 30 osób, stawka za dzień zmniejszy się.
Wyprawa jest międzynarodowa, stawkę szacujemy więc w euro, ale opłatę można zrobić w złotych, przeliczając kwotę według średniego kursu NBP w dniu robienia przelewu a nie w dniu rejestracji.
Wpisz do tabelki w formularzu rejestracyjnym, ile dni planujesz uczestniczyć w wyprawie, uwzględnij ewentualne zniżki czy opłaty dodatkowe, a opłata wyliczona zostanie automatycznie. Aby uniknąć kłopotów noclegowych (rezerwacje trzeba robić z dużym wyprzedzeniem), prosimy tych, którzy myślą o udziale o jak najszybszą rejestrację. Jeśli rejestracja i przynajmniej połowa opłaty za uczestnictwo nie wpłyną na miesiąc przed Twoim startem w wyprawie, cała opłata członkowska wzrośnie o 10% a zniżki tracą ważność. Druga część opłaty musi być wpłacona na 5 dni przed Twoim startem w wyprawie, w przeciwnym razie też wzrośnie o 10 %.
Nie pobieramy opłaty od lokalnych rowerzystów, którzy dołączą do nas na nie dłużej niż trzy dni i będą wspierać organizacyjnie wyprawę. Poprosimy ich o pokrycie kosztów noclegów. Zaproponujemy im także „pakietu uczestnika wyprawowy” (koszulka, chorągiewka, naklejka).

Opłata za uczestnictwo zawiera:

Zniżki. Ważne pod warunkiem, że rejestracja i przynajmniej połowa opłaty za uczestnictwo wpłyną na miesiąc przed Twoim startem w wyprawie. Musisz wybrać jedną ze zniżek, nie dodają się:

Opłaty za usługi dodatkowe (opcjonalnie):

– zaznaczone w formularzu rejestracyjnym:

– zgłoszone w czasie wyprawy:

Zasady rezygnacji z udziału. Uiszczona opłata za uczestnictwo jest zwracana w wysokości uzależnionej od daty wpłynięcia rezygnacji, przed rozpoczęciem rajdu, należy o tym powiadomić organizatora, wysyłając list na adres bc2017@bicycle.pl; w czasie trwania rajdu trzeba ją zgłosić liderowi wyprawy i otrzymać potwierdzenie. Data jest ważna, ponieważ rezygnując z wyprawy uczestnik otrzymuje z powrotem pieniądze według następujących reguł:

Organizatorzy: