BC 2024 – 6. Wyprawa Olimpijska
z Tokio do Paryża – „wyspiarska”
23 lutego – 14 kwietnia i 6 maja – 27 lipca 2024
Taiwan (prolog) – Tokio – 19 japońskich wysp – Reunion – Madagaskar – Korsyka – Paryż
trasa dzień po dniu | warunki uczestnictwa | formularz rejestracji
mapy: Taiwan, Japonia, Reunion, Madagaskar, Korsyka, Francja
(na końcu tabeli z odcinkami dziennymi jest link „SHOW ALL ON MAP”, jeśli w niego klikniesz, zobaczysz całą trasę w danej sekcji)
Wyprawy Olimpijskie BaltiCCycle to zwykle transkontynentalne trasy, taka też jest szósta, ale o niej można powiedzieć też „wyspiarska”, gdyż odwiedzimy 23 wysp! Będą to wyspy azjatyckie (Taiwan, Japonia), afrykańskie (Réunion, Madagaskar) i europejska Korsyka. Możesz przejechać z nami pięć miesięcy (135 dni), a możesz dołączyć na wybrany odcinek – opcji jest wiele. Jak zwykle ruszamy z miasta, które gościło poprzednią olimpiadę letnią, z Tokio, i zmierzamy do gospodarza obecnych igrzysk, Paryża, ale tym razem zapraszamy też na etap-prolog, czyli do Taiwanu. Dlaczego?
TAIWAN
Taiwan jest nazywany rajem dla rowerzystów. Dobrze będzie w nim pobyć przed długą „tułaczką” i złapać formę. Objedziemy otoczoną przez trzy morza wyspę, ale aby poczuć jej smaki wyraźniej, nie zabraknie kilku wymagających odcinków górskich, z malowniczymi wąwozami i jeziorami.
JAPONIA
Trasa w Japonii poprowadzona jest tak, by odwiedzić rejony, których nie poznaliśmy ani w 2012 roku (jadąc z Fukuoki do Tokio), ani w 2023 (jadąc z Wakkanai do Tokio). Towarzyszyć nam będzie sakura! Po odbyciu olimpijskiej rudny w stolicy Japonii, wsiądziemy na prom na wyspę Sikoku. Podziwiając kwitnące wiśnie i wiry w cieśninie Naruto dojedziemy do Takamatsu, skąd promem dostaniemy się na wyspy morza wewnętrznym Seto. Na Naoshimie zobaczymy niezwykłe obiekty przestrzenne z kolekcji triennale sztuki Setouchi. I tak wylądujemy na północnym krańcu słynnej trasy Shimanami Kaidō. To będzie jedyny powtórzony odcinek wypraw olimpijskich. Nie możemy bowiem nowych uczestników pozbawić atrakcji przejechania drogi mostów, które łączą dziewięć wysp na morzu Seto, tym bardziej, że w 2022 roku został otwarty nowy most – Iwagi. Przetrawersujemy wyspę Sikoku (słynącą ze szlaku pielgrzymkowego 88 świątyń) w kierunku południowym, do Parku Narodowego Ashizuri-Uwakai. Znajdujący się w nim przylądek Ashizuri to najbardziej na południe wysunięty punkt Sikoku – granitowe klify i tarasy. Jadąc wzdłuż zachodniego wybrzeża dotrzemy do półwyspu Sadamisaki, skąd promem przeprawimy się przez kanał Bungo na Kiusiu.
Wyspa ta nazywana jest ziemią wulkanów, ale odwiedzimy tu także kamiennych Buddów w Usuki, Beppu z „piekłem” siedmiu gorących źródeł – Jigoku. Kierując się ku zachodniemu wybrzeżu, przetniemy Park Narodowy Aso Kujū z majestatyczną górą Aso, gorącymi źródłami i rozległymi pasterskimi łąkami. Po krótkiej wizycie na wyspach Amakusa (co znaczy „niebiańska trawa”) będziemy kontynuować podróż wybrzeżem na południe, wokół półwyspu Satsuma, by zakończyć pobyt na Kiusiu w Kagoshimie, gdzie znajduje się punkt widokowy na czynny wulkan Sakurajima.
Z uwagi na zbyt małą liczbę uczestników anulowaliśmy ostatni odcinek wysp japońskich (przerywamy wyprawę na trzy tygodnie): Tanegashimę z Centrum Lotów Kosmicznych, Yakushimę, trzy wyspy z grupy Amami i tropikalną Okinawę.
RÉUNION
W drodze na Madagaskar odwiedzimy francuski departament zamorski – małą, ale przyciągającą naturalnym pięknem i kreolską kulturą wyspę Réunion. Okrążymy ją, jadąc po żyznych równinach oraz plażach z białym i czarnym piaskiem. Wjedziemy także w głąb wyspy, gdzie trasa stanie się bardziej wymagająca, tu dominują góry, Piton de la Fournaise to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie.
MADAGASKAR
Madagaskar chcemy poznać w jego różnorodności, to wciąż teren słabo zaludniony, stąd mało utwardzonych dróg. Za to bogactwo endemicznych okazów fauny i flory oraz urozmaicone geograficznie obszary: gejzery, jeziora w kraterach, gorące źródła, wodospady, sawanna, góry, niekończące się plaże, lasy mangrowe. Nie wszystkie drogi są tu przejezdne rowerem, dlatego niektóre odcinki będziemy pokonywać samochodem z napędem na cztery koła, busem i różnego rodzaju łodziami. Wyprawę można podzielić na cztery etapy, które znacznie różnią się od siebie zarówno pod względem złożoności trasy, jak i jej charakteru. Pierwszy to stolica Antananarywa, popularne miejsca wypoczynku – jezioro Itasy i nadmorski kurort Antsirabe, Park Narodowy Tsingy De Bemaraha – gąszcz szczelin wśród bloków wapiennych o ostrych kształtach.
Drugi to odcinek wzdłuż zachodniego wybrzeża, najtrudniejszy ze względu na nieutwardzane drogi. W zamian piękne widoki na Wielką Rafę i laguny, wizyty w odizolowanych wioskach rybackich, gdzie można degustować świeże morskie przysmaki, obserwować pracę ludu Vezo, trudniącego się rybołówstwem, ale też… wieloryby. Tu jest Aleja Baobabów – ikoniczny pejzaż Madagaskaru, słone jezioro Ihotry z tysiącami flamingów.
Podczas trzeciego etapu jedziemy drogami o lepszej nawierzchni, co oznacza, że terenami bardziej zaludnionymi, kierunek północno-wschodni. Wizytujemy parki narodowe: Zombitse (na granicy między strefami suchą a wilgotną), Isalo (jurajski krajobraz, piaskowe góry niczym rzeźby), Andringitra (wysokie granitowe góry, raj wspinaczy); Ranomafana (oaza różnych gatunków lemurów i innych zwierząt). To tu jest rzeka i miasteczko Ilakaka, skąd pochodzi 50% światowego wydobycia szafiru. Odwiedzimy Ihosy – stolicę ludu Bara, który zachował poligamiczną strukturę społeczną, a także miasta naznaczone kolonializmem.
Czwarty etap to wschodnie wybrzeże i powrót – z przeprawami przez rzeki i kanały – do stolicy. Po drodze miasta, w których lokalność splata się pozostałościami kolonializmu, nie brakuje wspaniałych piaszczystych plaż. Zwiedzimy ostatni na trasie Park Narodowy Andasibe-Mantadia i odpoczniemy nad malowniczym jeziorem Mantasoa.
KORSYKA
Przeniesiemy się z Oceanu Indyjskiego na Morze Śródziemne. Korsyka nazywana jest „wyspą piękności” i jest kolejnym rajem dla rowerzystów. Od Cap Corse, ze spokojnymi wioskami rybackimi na północy, po imponującą Cytadelę Bonifacio na białych klifach na południu, będziemy podążać trasą La Grande Traversée (GT20): „Od Bastii do Bonifacio docenisz błękitne odcienie morza, zakochasz się w wioskach, które zachowały swój autentyzm, czasami dziwaczny. Będziesz miał okazję skosztować lokalnych produktów bezpośrednio od producentów. Podziwiaj malownicze krajobrazy górskie i oceaniczne, odkrywaj bogate dziedzictwo historyczne wyspy”.
FRANCJA
Ostatnią część podróży do Paryża rozpoczniemy w Marsylii. Jadąc wzdłuż morza Śródziemnego, brzegiem usianym marinami, do Nicei, będziemy mijać kurorty i miasteczka położone na klifach Lazurowego Wybrzeża. Z Nicei skręcimy na północ i przekroczymy ostatnie wysokie góry na naszej trasie – Alpy Zachodnie. Z Albertville będziemy mieli okazję zobaczyć najwyższy szczyt Europy Mont Blanc (4808 m). Zbliżając się do Genewy, ale nie wjeżdżając do Szwajcarii, skierujemy się do Dijon, „miasta książąt”, stolicy Burgundii. Potem cztery dni przez lasy i wiejskie krajobrazy Grand Est i wjedziemy do Paryża w przeddzień otwarcia Igrzysk Olimpijskich.
Poszczególne odcinki trasy opracowali: Sigitas Kučas, Rolandas Liutika i Vitalis Tamašauskas.
Koordynatorzy:
Sigitas Kučas (Litwa), bc2020@bicycle.lt, +370 686 59 375
Maryla Zielińska (Polska), bc2024@bicycle.pl, +48 604 255 722