Tajemnicza i mityczna Szkocja
BaltiCCycle 2019
4 – 30 lipca
trasa opracowana przez Boba Lainga
mapa | trasa dzień po dniu | warunki uczestnictwa | podsumowanie | Foto Hyde Park
Kraj mitów i legend, mężczyzn w spódnicach pijących whisky i jedzących… batoniki mars smażone na głębokim oleju. To także kraj, w którym Narodowa Sieć Rowerowa daje moc wrażeń: niezapomniane widoki, zamki, pola historycznych bitew – przy czym trasy wiodą spokojnymi drogami, z których wiele jest zamkniętych dla samochodów.
Proponujemy trasę dookoła Szkocji, ale w kierunku odwrotnym do biegu wskazówek zegara, która zaczyna się i kończy w Edynburgu. Już w samej stolicy Szkocji jest tak wiele do zobaczenia i robienia, że zanim ruszymy rowerami, będziemy mieli kilka dni na zwiedzanie miasta. Kończymy tuż przed rozpoczęciem słynnego Festiwalu (start 1 sierpnia), kiedy Edynburg wypełnia się tłumami artystów i publiczności, a noclegi są trudno osiągalne. Niemniej ten, kto będzie chciał kontynuować przygodę z whisky i smażonymi marsami będzie mógł płynnie przedłużyć pobyt i uczestniczyć w prawdziwym święcie kultury.
Po wyjeździe z Edynburga udamy się na południe w stronę granicy z Anglią, odwiedzając po drodze buddyjski klasztor Kagyu Samye Ling. Dalej na północ przez cudowne przyrodniczo tereny Glen Trool do miasta Ardrossan, by wsiąść na prom na wyspę Arran, skąd kolejną – tym razem – krótką przeprawą promową dostać się do Mull of Kintyre, miejsca rozsławionego piosenką Paula McCartneya. Promów będziemy mieli na trasie więcej. Omijamy Glasgow i jedziemy na górę, do zachodniego wybrzeża, przez miasto Oban do miasta Fort William, gdzie będzie można zdobyć najwyższą górę Wielkiej Brytanii – Ben Nevis, liczącą 1345 m. „Szlakiem na Wyspy” przeniesiemy się na jedną noc na wyspę Skye. Wracamy na stały ląd, jedziemy wzdłuż północnego wybrzeża do skrętu na południe, do miasta Invernes. Stąd trasa wiedzie nad jezioro Loch Tay i do miast Callander oraz Stirling, gdzie znajduje się pomnik Williama Wallace’a – The Real Braveheart – przywódcy powstania szkockiego przeciwko Anglii w XIII wieku. Na koniec, ładnym meandrem rzeki Forth udamy się na północ, do przeprawy przez rzekę, gdzie czekają nas emblematyczne widoki Szkocji – most kolejowy Forth Rail Bridge i panorama Edynburga.