BaltiCCycle 2016

IV Wyprawa Olimpijska „Z Londynu do Rio de Janeiro”

Patronat Honorowy – Polski Komitet Olimpijski

17 lutego – 05 sierpnia 2016

Londyn, Wielka Brytania 17-18 II – Trynidad i Tobago 19-26 II – Wenezuela 27 II-17 III – Brazylia: stan Roraima 18-24 III – Gujana 25 III-8 IV – Surinam 9-15 IV – Gujana Francuska 16-23 IV – Brazylia, stany: Anapa, Para, Maranhoa, Piaul, Ceara, Rio Grande do Norte, Paraiba, Pernambuko, Alagoas, Sergipe, Bahia, Minas Gerais, Rio de Janeiro 24 IV-05 VIII

9223 km na rowerze!

Mapa | Trasa | Warunki uczestnictwa

○ Uczestnicy

○ Relacje uczestników

○ Foto Hyde Park

○ Podsumowanie

○ Spotkanie powyprawowe

W mediach

 

Po raz czwarty w roku letnich Igrzysk ruszamy na trasę, łączącą miasto-gospodarza ostatniej Olimpiady z tegoroczną olimpijską stolicą. Jedziemy z Londynu do Rio de Janeiro! 171 dni na rowerach, startujemy 17 lutego, kończymy w dniu inauguracji zawodów – 5 sierpnia.

W Londynie zrobimy symboliczną rundę rowerami, by wystartować wyprawę, a potem samolotem przez Atlantyk polecimy się na południowe Karaiby – do Trynidadu i Tobago. Na tych bliźniaczych wyspach spędzimy tydzień, po czym wynajmiemy łódź do odległego regionu Wenezueli – rozległej delty Orinoko. Trasa pobiegnie do wyżyny La Gran Sabana, starożytnej krainy tepuis (gór stołowych), zwanej wenezuelskim rajem dla rowerzystów. Będziemy mieli okazję zobaczyć najwyższy wodospad świata – Salto Angel, wspiąć się na tajemniczą górę Roraima. W drodze do dzikiego lasu deszczowego Guianas, na krótko wjedziemy do Brazylii. Przecinając stan Roraima, przejedziemy przez Gujanę, Surinam i Gujanę Francuską, by dotrzeć do delty Amazonki. Przeprawa łodzią przez rzekę będzie trwała dwa dni.

Podróż do Rio zajmie nam ponad trzy miesiące. Zawitamy do 12 stanów Brazylii. Większa część trasy będzie przebiegać wzdłuż atlantyckiego wybrzeża, liczymy na jego przyjazny klimat. Zwiedzimy największe miasta północnego region, bogate w unikalne dziedzictwo kulturowe i afro-brazylijskie tradycje. Za Salvador da Bahia, byłą stolicą kolonialnej Brazylii, skręcimy w głąb lądu, i skierujemy się do cerrado Minas Gerais. Wjedziemy do parku narodowego Chapada Diamantina, by skierować się na południe w kierunku kolonialnych miast, z których najsłynniejszym jest Ouro Preto, pamiętające złoty wiek Brazylii. Do Rio de Janeiro wjedziemy starożytną złotą drogą – Estrada Real.

Obiekty światowego dziedzictwa kulturowego z listy UNESCO na naszej trasie. Pracujemy nad detalami trasy, próbując uwzględnić inne ciekawe miejsca. Trasa będzie systematycznie uaktualniana.

Dołącz na dzień, tydzień, miesiąc, a choćby i na całość!

Do zobaczenia na drodze!

Koordynatorzy:
Sigitas Kučas (Litwa), bc2016@bicycle.lt, +370 686 59 375;
Maryla Zielińska (Polska), bc2016@bicycle.pl, +48 663 266 553.