BC 2018 – Pribałtyka

Wilno – Tallin – Ryga – Wilno

16 czerwca – 14 sierpnia 2018

Trasa | Mapa | Warunki uczestnictwa | Podsumowanie | Uczestnicy | W mediach | Foto Hyde Park

 

Rok 1918 to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, ale także w historii innych krajów bałtyckich. Po latach carskiej okupacji i rusyfikacji, Litwa, Łotwa i Estonia nie tylko ogłosiły, ale i utrzymały niepodległość przez kolejnych dwadzieścia lat. Do momentu, kiedy Europa została podzielona niesławnym paktem hitlerowsko-radzieckim i kraje te znów dostały się w niewolę, rozciągniętą na pięćdziesiąt lat panowania komunistycznego reżimu. Czas międzywojennego niepodległego dwudziestolecia ugruntował jednak poczucie tak silnej tożsamości narodowej Litwinów, Łotyszy i Estończyków, że przetrwali czas sowieckiego zniewolenia. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku przez  „Pribałtykę” przetoczyła się Śpiewająca Rewolucja – Litwa, Estonia i Łotwa znów odzyskały niepodległość. Narody bałtyckie i ich ziemie mogłyby być wymazane z mapy świata, gdyby nie pamiętne daty z 1918 roku:

16 lutego – Akt Niepodległości Litwy,

24 lutego – Estońska Deklaracja Niepodległości,

18 listopada – Proklamowanie Niepodległości Republiki Łotwy.

Dla uczczenia stulecia tamtych wydarzeń nasi partnerzy z tych krajów organizują wyprawę rowerową. Start w Wilnie 16 czerwca pod Domem Sygnatariuszy Aktu Niepodległości, finisz po 60 dniach okrążania Litwy, Łotwy i Estonii w tym samym miejscu.

W czasie rajdu będziemy też świętować dwudziestą rocznicę startu Great Millennium Peace Ride, który miał miejsce 6 sierpnia 1998 roku w Seattle, w rocznicę ataku USA na Hiroszimę, a zakończył się w przeddzień Millennium 2000 roku w Hiroszimie. Zapraszamy uczestników wyprawy dookoła świata, pochodzący z różnych krajów, z całego świata, do wzięcia udziału w letnim BaltiCCycle.

Do zobaczenia na trasie!

Dołącz na dzień, na tydzień, na miesiąc albo jedź na całość!