BC 2022 – kontynuacja 5. Wyprawy Olimpijskiej „Z Rio de Janeiro do Tokio”
od wodospadów Iguazú do Tokio
trasa dzień po dniu | warunki uczestnictwa | formularz rejestracyjny
mapy: Ameryka Południowa, Hawaje, Japonia
Obiekty światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO na trasie – tutaj.
Pandemia COVID-19 przerwała 5. Wyprawę Olimpijską 7 kwietnia 2020 roku na granicy Brazylii i Argentyny, zrealizowaliśmy tylko pierwszy odcinek trasy z Rio do wodospadów Iguazú. Z tego samego powodu nie udało nam się reaktywować wyprawy w 2021 roku, choć wyznaczaliśmy start dwukrotnie – na 27 marca i na 14 listopada. Postanowiliśmy więc rozłożyć kolejne odcinki w 2022 roku.
- Odcinek 2 – „Od wodospadów Iguazú do Salta”, 12 lutego – 14 marca 2022.
Punkt startu to ogromne wodospady Iguazú – cud natury na pograniczu Brazylii i Argentyny. Odwiedzimy parki narodowe po dwóch stronach granicy. Z Iguazú wjeżdżamy do Paragwaju, przez pofałdowane obszary regionu Paranena dotrzemy do stolicy tego kraju. W Asunción załadowujemy się na łódź towarową i płyniemy w górę rzeki Paragwaj („wielkie lustro wód” w języku guaraní), w stronę słabo zaludnionych równin Chaco. Będziemy mieli okazje spotkać kolonie menonitów i społeczności rdzennej ludności indiańskiej. Z Chaco wjeżdżamy na chwilę do Boliwii, do malowniczego miasta Villamontes u podnóża Andów. Kierujemy się stamtąd na południe do Salta, najbardziej na północ wysuniętej prowincji Argentyny, otoczonej górami, dolinami, winnicami, i jej kolonialnej stolicy – Salta la Linda („piękna Salta”), ważnego ośrodka hiszpańskiej i andyjskiej kultury.
- Odcinek 3 – „Od Salta do Valparaiso (Santiago de Chile)”, 15 marzec – 12 kwietnia 2022.
Trasa biegnie równolegle do Andów najdłuższą drogą narodową w Argentynie – nr 40 – ciągnącą się z północy (od granicy z Boliwią) na południe (do Patagonii). Otaczać nas będą ściany dolin i wąwozów o niezwykłych kolorach skał. Przecinając Andy przełęczą Internacional Los Libertadores, zobaczymy najwyższą górę Ameryki Południowej – Aconcaguę (6962 m). Kontynentalną część trasy kończymy spektakularnym zjazdem nad ocean, do Valparaiso, chilijskiego portu zwanego klejnotem Pacyfiku.
- Odcinek 4 – „Wokół Wielkiej Wyspy (Hawaje)” odłożyć na nieokreśloną przyszłość.
- Odcinki 5 i 6 – „Hokkaido i Honsiu (Japonia)”, 9 lipca – 21 sierpnia 2022.
W 2012 roku jechaliśmy na Olimpiadę do Londynu przez Japonię do Tokio, tyle że z południa. Tym razem zmierzamy do stolicy z najdalej na północ oddalonego miasta Japonii – Wakkanai. Hokkaido nazywana jest rajem dla rowerzystów: pofałdowane zielone tereny, gospodarstwa rolne, meandrowe wybrzeże, nieskażone cywilizacją obszary parków narodowych z tajemniczymi jeziorami, wulkanami i gorącymi źródłami (onseny). Na początek skierujemy się do najbardziej na wschód wysuniętego miasta – Nemuro. Jadąc przez przełęcz Shiretoko i przylądek Nosapu, będziemy mieli możliwość popatrzeć na południowe Kuryle – północne terytorium Japonii okupowane przez Rosję. Dalej nasza trasa przecina wyspę na zachód i dociera do miasta gospodarza olimpiady zimowej w 1972 roku – Sapporo. Z Hokkaido żegnamy się w urokliwym porcie Hakodate, gdzie wsiadamy na prom i płyniemy przez cieśninę Tsugaru na największą wyspę Japonii – Honsiu.
Trasa na Honsiu w większości pokrywa się z rekomendacjami Japan Cycling Navigator. Jedziemy na południe przez malowniczy region Tohoku do rejonu tokijskiego. 11 marca 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami doszło do awarii w elektrowni atomowej w Fukushimie, której skutki zapewne będziemy oglądać. Kończymy wyprawę w Tokio, gdzie będziemy szukać śladu Olimpiady 2020.
Dołącz do nas na dzień, na tydzień, na miesiąc albo jedź na całość!
Do zobaczenia na trasie! Rekomendacje, jak dołączyć do wyprawy i jak z niej wrócić – tutaj.
Koordynatorzy:
Sigitas Kučas (Litwa), bc2020@bicycle.lt, +370 686 59 375
Maryla Zielińska (Polska), bc2020@bicycle.pl, +48 604 255 722